چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۰

آئین افتتاح موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد

موزه تبریز اصلی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌ که موزه گنجینه‌ای برای نگهداری مجموعه کارها و اسناد گذشتگان  در حوزه پزشکی و زمینه مناسب برای پژوهش‌های بعدی است، گفت: در این موزه می‌توانیم سیر تاریخ حوزه پزشکی استان را که از ۷۳۰ سال قبل دانشگاه ربع رشیدی راه اندازی شد، بعد از آن مدارس نظامی و دانشکده پرستاری با قدمت ۱۰۴ ساله و دومین دانشکده پزشکی کشور در تبریز از ۷۴ سال قبل را ترسیم کرد.

به گزارش مفدا تبریز، آئین افتتاح موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز همزمان با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، با حضور مسئولین وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی، استاندار آذربایجان شرقی، رئیس دانشگاه، اساتید وپیشکسوتان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، روز سه شنبه،  بیست و هشتم اردیبهشت ماه سال جاری، در سالن آمفی تئاتر دانشکده پزشکی قدیم در موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار گردید.

موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز، راوی سیر تاریخ حوزه پزشکی استان است 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این مراسم اظهار کرد: امروز روز جهانی موزه‌ها است و خیلی خوشحالیم که این موزه بعد از بازسازی مکان قبلی موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز که ۱۹ سال قبل در فضای محدودی ایجاد شده شده بود، راه اندازی شده و وسعت آن ۱۲ برابر افزایش یافته است.
دکتر محمدحسین صومی با بیان این‌ که موزه گنجینه‌ای برای نگهداری مجموعه کارها و اسناد گذشتگان  در حوزه پزشکی و زمینه مناسب برای پژوهش‌های بعدی است، گفت: در این موزه می‌توانیم سیر تاریخ حوزه پزشکی استان را که از ۷۳۰ سال قبل دانشگاه ربع رشیدی راه اندازی شد، بعد از آن مدارس نظامی و دانشکده پرستاری با قدمت ۱۰۴ ساله و دومین دانشکده پزشکی کشور در تبریز از ۷۴ سال قبل را ترسیم کرد.


وی خاطرنشان کرد: مکان این موزه برای ما از نظر فرهنگی بسیار جای ارزشمندی است؛ چراکه بیش از ۵۰ سال این مکان جای تربیت بهترین‌ها در حوزه پزشکی بوده و پزشکان برجسته نیز در اینجا آموزش دیده و یا تدریس کردند.
دکتر صومی ضمن دعوت از همه اعضاء  وتلاشگران در حوزه پزشکی وسلامتی برای مشارکت در این موزه، اظهار کرد: هر فردی می‌تواند در توان خود به این موزه کمک کرده و اسناد و مدارک مرتبط با حوزه پزشکی را هدیه کند؛ چراکه هر آنچه به این موزه اهدا می‌شود، بیش از آنچه که در خانه ها مورد توجه است مورد بازدید عموم و دانشجویان قرار می گیرد.
دکتر صومی افزود: همچین راه اندازی این موزه گامی برای حضور پزشکان بازنشسته نیز خواهد بود تا ضمن بهره‌مندی از تجربیات آن‌ها و تولیدات و ایده‌های جوانان اقدامات موثری در نظام سلامت انجام دهیم.
وی متذکر شد: دانشگاه علوم پزشکی دارای ۱۱ دانشکده بوده و برای نمایش دستاوردها و توانمندی‌های هر حوزه غرفه متفاوتی اختصاص یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به این‌که بازدید از این موزه برای عموم آزاد خواهد بود، گفت: در ماه‌های آتی این اقدام عملیاتی خواهد شد و وقتی کسی از این موزه بازدید می‌کند متوجه می‌شود که پزشکان ما چقدر زحمت کشیده‌اند تا هم به مردم خدمت دهند و هم به دانش پزشکی جامعه بیافزایند.
دکتر صومی در پایان سخنانش با بیان اینکه  هزاران قلم اسناد و وسایل در این موزه به نمایش گذاشته شده که  جایگاه معنوی بسیار ارزشمندی دارند، گفت:: یک هزار و ۲۰۰ متر مربع از فضای دانشگاه علوم پزشکی به این موزه اختصاص یافته و بیش از ۳.۵ میلیارد تومان برای ساختمان این موزه هزینه شده است.

موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تاریخ و پژوهش برای آیندگان است

استاندار آذربایجان شرقی در مراسم افتتاح موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: موزه دانشگاه علوم پزشکی  فقط یک موزه نبوده، بلکه تاریخ و پژوهش برای آیندگان است و باید کمک کرده تا برای آیندگان ماندگار شود.
دکترمحمدرضا پورمحمدی ادامه داد: توسعه فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز که از چند سال پیش شروع شده بود، امروز در این شرایط حساس کرونایی نیاز بیماران ونیازمندان را به نحو احسن تامین کرد.
وی ادامه داد: علیرغم اینکه اکنون بیماری مدیریت می‌شود، اما در زمان افزایش تعداد بیماران کرونایی بخش‌های مختلفی با تجهیزات کامل در این دانشگاه راه اندازی شد.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه دانشگاه تبریز نیز دارای موزه تاریخ و فرهنگ بی نظیری در دنیا است، تصریح کرد: زمانی که چند سال پیش در سالگرد دانشگاه به دنبال اسناد برای این موزه بودیم، نشریاتی پیدا کردیم که قدمت چندین ساله‌ای داشتند.
دکتر پورمحمدی خاطرنشان کرد: درحالی که دولت‌های دیگری برای خود تاریخ درست می‌کنند ما نیز نباید تاریخ خودمان را دفن کنیم و کشوری که تاریخ خودش را دفن می‌کند، کودکان و بزرگان نیز اهمیتی به آن نمی‌دهند.
وی ادامه داد: شهر تبریز در حوزه علم و فناوری حرفی برای گفتن دارد و در بسیاری از حوزه‌ها جزو اولین‌ها است؛ به طوری که  واکسیناسیون را عباس میرزا وارد کشور کرد و صنعت چاپ نیز از تبریز شروع شده است.
استاندار آذربایجان شرقی گفت: دانشگاه‌های ما به ویژه دانشگاه علوم پزشکی تبریز نه فقط در توسعه وساخت و ساز بلکه در آموزش، پژوهش ، فناوری و... پرچم دار هستند.

راه ‌اندازی موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز به نشر دانش و پایبندی آیندگان کمک به سزایی می‌کند

رئیس مرکز امور هیات علمی و دبیرخانه جذب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاح موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: راه ‌اندازی موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز به نشر دانش و پایبندی آیندگان کمک به سزایی می‌کند.
دکتر سید علی حسینی گفت: دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه بسیار فاخری است؛ به طوری که این دانشگاه دارای ۹۰۰ هیات علمی بوده که بیش از ۴۷۰ نفر آنان استاد تمام و دانشیار و از برجستگان جامعه پزشکی هستند.
وی ادامه داد: برخی از کشورها داشته‌های علمی خود را بزرگ نمایی می‌کنند، ما نیز باید از این فرصت استفاده کرده و یک واحد یا یک سامانه ای راه‌اندازی شود تا ضمن ایجاد ارتباط علمی با فارغ التحصیلان، توانمندی‌ها و داشته‌های خود را نیز نمایش دهیم.


دکتر حسینی با اشاره به اینکه  دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بسیاری از شاخصه‌ها رتبه نخست را کسب کرده و در رده بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور رتبه سوم را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: باید اقداماتی که در این دانشگاه انجام گرفته را  برجسته سازی کرده و به رخ جهانیان بکشیم.
وی با بیان اینکه شهر تبریز در بسیاری از بخش‌ها و حتی در حوزه سلامت نیز جزو اولین‌ها بوده است، افزود: براساس ارزیابی‌ها، خوشبختانه روند روبه جلو و موفقی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز داریم.
وی در پایان سخنانش ضمن تشکر و قدردانی از فعالیت‌هایی که در این دانشگاه انجام شده است،اظهار کرد : اعضای هیات علمی این دانشگاه از جنبه های مختلف علمی،  منشاء اثرات خوبی برای کشور شدند.

باید کارها را با امکانات ناچیز شروع کنیم

هیات علمی پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این مراسم اظهار کرد: زمانی که وارد این سالن شدم خاطرات چندین ساله‌ام زنده شد که حدود ۱۹ سال قبل دانشگاه علوم پزشکی تبریز در فضای محدودی در این مکان مستقر بود که امروز شاهد آن هستیم که به همت دکتر صومی فضای آن توسعه یافته است.


دکتر زهتاب فر ادامه داد: در گذشته که دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و مشهد و برخی از دانشگاه‌های دیگر دارای دانشکده دندانپزشکی بودند، در دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشکده دندانپزشکی ایجاد نشده بود و بعدها در یکی از اتاقها  و در مساحت بسیار کوچک این دانشگاه، دانشکده دندانپزشکی شکل گرفت.
وی افزود: بنده معتقدم که باید کارها را با امکانات ناچیز شروع کنیم، در غیر این صورت اگر منتظر امکانات باشیم هیچ نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد وضمن ابراز خرسندی از افتتاح موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز موزه دانشگاه را یک فضای پژوهشی برای آیندگان دانست.

بر اساس این گزارش، در خاتمه مراسم  افتتاح موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تلاشگران وفعالان این عرصه تقدیر وتشکر به عمل آمد. همچنین شرکت کنندگان در این مراسم از بخش های مختلف این موزه بازدید کردند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.