چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷

مدیر مرکز آموزش مهارتی و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی بم:

اورژانس پیش بیمارستانی به نیازهای درمانی بیماران قبل از ورود به بخش‌های درمانی، رسیدگی می‌کند

مدیر مرکز آموزش مهارتی و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی بم

محمد سیستانی مدیر مرکز آموزش مهارتی و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: از آنجا که اورژانس یکی از مهم ترین بخش های خدمات درمانی است همواره بازار کار مناسبی برای این رشته فراهم است. و فارغ التحصیلان این رشته می­‌توانند در مراکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی(اورژانس۱۱۵) و همچنین آمبولانس های خصوصی و اورژانس بیمارستانها مشغول به خدمت شوند و با کسب سابقه کار و تجربه‌ی بیشتر در این زمینه، به رده­های مدیریتی و نظارتی ارتقا یابند.

به گزارش مفدا بم، خدمت به بیماران در شرایط دشوار و حساس، برای نجات جان آنان فرصتی است مغتنم، و بی شک با افزایش روند رو به رشد بیماری‌ها و سوانح، بیش از هر زمان دیگر نیاز به سطوح پیشرفته خدمات و مراقبت‌های پیش بیمارستانی احساس می‌شود.

امداد رسانی در شرایط بحرانی در نهاد تمام انسان ها وجود دارد،  اورژانس و تکنسین های فوریت پزشکی یکی از مهم ترین و اصلی ترین واحد های امداد رسانی به حساب می آیند.
خبرنگار مفدا بم، با توجه به اهمیت و ضرورت اورژانس های پیش بیمارستانی، مصاحبه ای را با عضو هیئت علمی رشته فوریت های پزشکی علوم پزشکی بم و مدرس تخصصی اورژانس های طبی، ترتیب داده است که در ادامه میخوانیم:

 با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما و همچنین تشکر بابت وقتی که در اختیار بنده قرار دادید. لطفا معرفی بفرمایید و مختصری از رزومه کاری خودتان را شرح دهید؟

محمد سیستانی هستم عضو هیأت علمی گروه فوریت های پزشکی، استاد مشاور و همچنین مدیر مرکز آموزش مهارتی و حرفه ای دانشگاه.

مدرس تخصصی اورژانس های طبی پیش بیمارستانی و عضو انجمن متخصصین ایران، سابقه یازده سال کار بالین در اورژانس پیش بیمارستانی بم و اورژانس تهران را دارم.

فارغ التحصیل چه رشته و از کدام دانشگاه‌­ها هستید؟

فارغ التحصیل کارشناسی فوریت های پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و کارشناس ارشد پرستاری اورژانس از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران هستم.

شما به عنوان کسی که متخصص فوریت های پزشکی است چطور وارد این رشته شدید و چرا این رشته و حرفه رو انتخاب کردید؟

در کنکور سراسری در رشته کارشناسی پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان پذیرفته شدم، در همان سال در رشته های نیمه متمرکز از جمله مددکار اجتماعی دانشگاه بهزیستی و توانبخشی تهران و رشته فوریت های پزشکی در همان دانشگاه نمره قبولی کسب کردم. با توجه به علاقمندی برای کار در اورژانس پیش بیمارستانی از رشته پرستاری به فوریت های پزشکی تغییر رشته دادم و فارغ التحصیل فوریت پزشکی شدم.

شرایط پذیرش دانشجو در رشته فوریت پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی به چه صورت است؟

رشته فوریت های پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار و محبوب گروه پزشکی و از زیر شاخه های کنکور تجربی در انتخاب رشته هست، پذیرش این رشته در حال حاضر در دانشگاههای دولتی و دوره روزانه صورت می‌پذیرد، داوطلبانی که این رشته را انتخاب می‌کنند باید از لحاظ روحی و جسمانی آمادگی لازم برای کار کردن در شرایط بحرانی و دشوار را داشته باشند چرا که ممکن است در موقعیت های پر استرس و حساس در طول شیفت کاری قرار بگیرند. همچین این افراد باید آمادگی لازم برای فعالیت در شرایط سخت و همچنین توانمندی کافی در ایجاد ارتباط آگاهانه و تعامل با بیماران داخلی و مصدومین حوادث را نیز داشته باشند. لازم به ذکر است؛  داوطلبین این رشته در مرحله مصاحبه برای پذیرفته شدن نهایی، شرایط قد و سن دارند قد داوطلب نباید از ۱۷۰ سانتی متر کمتر باشد و سن داوطلب که خدمت سربازی نرفته باشد از ۲۴ سال نباید بیشتر باشد.

کارکنان اورژانس پیش بیمارستانی و اهمیت مراقبت اورژانسی از نظر شما چگونه تعریف می­‌شود؟

کارکنان اورژانس پیش بیمارستانی متشکل از یک تیم متخصصین درمانی که در یک موقعیت مکانی و زمانی خارج از محیط بیمارستان، مسئول ارائه خدمات درمانی اورژانسی و انتقال مصدومان حوادث و بیماران داخلی می‌باشند.

اورژانس پیش بیمارستانی، جزء ضروری و حیاتی سیستم ارائه خدمات پزشکی است. این نوع از اورژانس به راستی و در حقیقت، سیستم جامعه نگری هستش که به نیازهای درمانی مصدومان تصادفی یا بیماران دچار بیماریهای حاد و اورژانسی، خارج از درمانگاهها مراقبت های بهداشتی یا مراکز بیمارستانی تا زمان انتقال آنها به یک مرکز درمانی یا بیمارستان تخصصی ارائه خدمات مراقبت پزشکی و اورژانسی می دهد.

مراقبت‌ها و درمان اورژانسی و به خصوص از نوع پیش بیمارستانی مهمترین اصل مراقبت های درمانی را تشکیل می‌دهد. مراقبت‌های طبی پیش بیمارستانی مراقبت هایی هستند که از بالین بیمار آغاز و در اورژانس بیمارستان به پایان می رسند.

متخصصین اورژانس پیش بیمارستانی پرسنل توانمند و ورزیده‌ای هستن که اطلاعات گسترده ای در مورد کلیه زیر گروه های پزشکی و پرستاری اورژانس دارند. مراقبت‌های پیش بیمارستانی شامل مراقبت‌های خاص از بیماران با مشکلات داخلی و جراحی، مشکلات مادران و نوزادان، مشکلات کودکان، بیماری‌های سالمندی، بیماریهای روانی، بهداشت عمومی و انواع تروما می‌باشد. بسیاری از مردم جهان دسترسی لازم به خدمات اورژانس پیش بیمارستانی را ندارند.

یک اصل اساسی در سیستم اورژانس پیش بیمارستانی، ساده، پویا و هدفمند بودنش است. کارکنان اورژانس پیش بیمارستانی باید دارای سرعت عمل بالایی باشند، تا بتوانند در کمترین زمان نیاز مشکل بیمار را شناسایی و در جهت بهبود، اقدامات لازم را انجام دهند.

به نظر شما نقش اصلی سیستم اورژانس پیش بیمارستانی به چه صورت است؟

سیستم اورژانس پیش بیمارستانی بخش مهمی از سیستم ارائه خدمات بهداشتی و درمانی است که وقتی با شرایط تهدید کننده حیات در خارج از محیط بیمارستان روبرو می‌شود، تمرکز اصلی آن بر روی پیشگیری از وقوع مرگ حاد بوده و با شناسایی و تشخیص سریع و با ارائه خدمات درمانی به موقع می تواند شرایط خطر زای زندگی را تعدیل و مرگ و میر را کاهش دهد.

در مورد جایگاه شغلی و ادامه تحصیل دانشجویان رشته فوریت‌­های پزشکی توضیح مختصری بفرمایید؟

در حال حاضر فارغ التحصیلان رشته فوریت های پزشکی می توانند در مقاطع کاردانی، کارشناسی و در مقطع ارشد می­‌توانند در سایر رشته ها علوم پزشکی ادامه تحصیل و تا مقطع دکترا ادامه دهند.

در رابطه با آینده ی شغلی داوطلبان رشته فوریت های پزشکی می­‌توان گفت که فارغ التحصیلان این رشته می­توانند در مراکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی(اورژانس۱۱۵) و همچنین آمبولانس های خصوصی و اورژانس بیمارستانها مشغول به خدمت شوند و با کسب سابقه کار و تجربه‌ی بیشتر در این زمینه، به رده­های مدیریتی و نظارتی ارتقا یابند. از آنجا که اورژانس یکی از مهم ترین بخش های خدمات درمانی است همواره بازار کار مناسبی برای این رشته فراهم است.

خبرنگار مفدا بم: محمد حسن احمدی 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.