سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۱

اختلال بویایی و کووید ۱۹

نشریه دانشور گلستان

اگرچه تظاهرات شایع عفونتهای کرونا ویروس علایم سرما خوردگی است ولی همانطو که درپاندمی های سارس، مرس و کووید ۱۹ مشاهده شده است، می تواند دستگاه تنفسی تحتانی را نیز در گیر کند؛ علاوه بر این علایم یک یافته غیر معمول و شایع که در پاندمی کووید ۱۹ مشاهده شد، اختلال بویایی به صورت آنوسمی ناگهانی است. در مورد میزان شیوع اختلال بویایی در مبتلایان به کووید ۱۹، مطالعات در چین با سایر کشورها متفاوت بوده است.

به گزارش مفدا گلستان، اختلال بویایی و کووید ۱۹ عنوان یادداشتی پژوهشی است که به تحقیق دکتر معصومه اصلانی متخصص گوش و حلق و بینی، جراح سرو گردن و استاد یار دانشگاه علوم پزشکی گلستان پیرامون بیماری کووید ۱۹ و تاثیرات آن بر حس بویایی شخص مبتلا، تهیه گردیده و در نشریه علمی، فرهنگی دانشور شماره دوم زمستان ۹۹ به چاپ رسیده است  .

در این یادداشت پزشکی آمده است اولین بار در سال ۱۹۶۰ ویروس انسانی در حفره بینی مبتلایان به common cold  شناسایی شد و تا به امروز این ویروس عامل ده درصد تا پانزده درصد ایتلا به سرماخوردگی بعد از رینوویروس ها بوده است.

نویسنده در این یادداشت پژوهشی آورده است که اگرچه تظاهرات شایع عفونتهای کرونا ویروس علایم سرما خوردگی است ولی همانطور که درپاندمی های سارس، مرس و کووید ۱۹ مشاهده شده است، می تواند دستگاه تنفسی تحتانی را نیز در گیر کند؛ علاوه بر این علایم یک یافته غیر معمول و شایع که در پاندمی کووید ۱۹ مشاهده شد، اختلال بویایی به صورت آنوسمی ناگهانی است. در مورد میزان شیوع اختلال بویایی در مبتلایان به کووید ۱۹، مطالعات در چین با سایر کشورها متفاوت بوده است.

دکتر معصومه اسلامی خاطر نشان کرد در اغلب بیماران مبتلا به کووید ۱۹، این اختلال بویایی و چشایی در عرض چند هفته به حالت نرمال برمی گردد، اما در درصد کمی از بیماران نقص کموسنسوری باقی می ماند. به نظر می رسد دو الگوی ریکاوری در بیماران وجود دارد که ارتباطی به وضعیت دموگرافیک بیمار از قبیل سن و جنس ندارد و بیشتر به مکانیسم های پاتوفیزیولوژیک متفاوت در ایجاد این اختلال مرتبط است.

وی در این یادداشت پژوهشی  تصریح کرد خوشبختانه بهبودی در اغلب این بیماری خود به خودی بوده و هنوز هیچ درمان ثابت شده ای در بیماران مبتلا به آنوسمی به دنبال ابتلا به کووید ۱۹ وجود ندارد. یکی از اقدامات موثر و بی عارضه در درمان، oifactory trining است. بیمار که در قرنطینه قرار دارد باید روزانه و به مدت کوتاهی محرک های بویایی تند و خوشایند مثل عطر را استشمام کرده و به این ترتیب اپیلتلیوم بویایی را در معرض رژنراسیون و ترمیم قرار دهد.

این یادداشت پژوهشی در نشریه علمی، فرهنگی دانشور دانشگاه علوم پزشکی گلستان شماره دوم زمستان ۹۹  به چاپ رسیده است.

برای دریافت متن کامل یادداشت پژوهشی اینجا کلیک کنید

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.