سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴

مسئول اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد:

امید دانشجویان را زنده نگه می داریم

علل خودکشی

با توجه به اهمیتی که زندگی دانشجویی برای جامعه دانشگاهی دارد و نیز به خصوص در این شرایط سخت کرونایی که دانشجویان با موانع و تهدیدهای خاصی روبرو هستند، جلسه آموزشی با موضوع روش های کسب امید و انگیزه برگزار گردید.

به گزارش مفدامشهد، با توجه به اهمیتی که زندگی دانشجویی برای جامعه دانشگاهی دارد و نیز به خصوص در این شرایط سخت کرونایی که دانشجویان با موانع و تهدیدهای خاصی روبرو هستند، جلسه آموزشی با موضوع روش های کسب امید و انگیزه برگزار گردید.این برنامه به همت دکتر امیری رییس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای کارشناسان و روانشناسان این اداره و نیز روسای مراکز مشاوره دانشگاه های اقماری با هدف مداخلات کاربردی در مسئله خودکشی به صورت آنلاین از طریق لینک http://Webinar.mums.ac.ir/psyhealthy ( سامانه آموزشی اداره مشاوره دانشگاه) با حضور همه مخاطبین جلسه برگزار شد.

این دوره که در راستای پیشگیری و اقدامات لازم در موارد اقدام به خودکشی دانشجویان بود ، به تعریف و بررسی عوامل موثر در ایجاد خودکشی و شیوع آن در سطح جهان و ایران و شیوه های مقابله با آن  و نیز به موضوعاتی از قبیل مداخلات کاربردی در مسئله خودکشی، تعریف مسئله خودکشی، باورهای اشتباه در این امر، واقعیت های موجود در این پدیده، علل خودکشی و نیز عوامل خطر و عوامل محافظ در این اتفاق پرداخته شد.

دکتر امیری در پایان این کارگاه با اشاره به وضعیت روحی روانی دانشجویانی که طی تماس­های تلفنی جهت غربالگری، دارای مشکلات روانشناختی شناخته شده بودند گفت: وضعیت دانشجویان در معرض خطر که دارای افکار خودکشی و یا اقدام به خودکشی بودند، مورد پیگیری مستمر قرار گرفت. همچنین با دانشجویانی که به کرونا مبتلا شده ­اند تماس تلفنی گرفته و وضعیت تحصیلی و روحی روانی آنها بررسی شد.

وی خاطر نشان کرد: تماس مکرر با خانواده‌های دانشجویان گرفته و سعی در ارجاع دانشجویان دارای مشکلات اورژانسی به متخصصین اعصاب و روان و مشاوران سطح شهر خود آنان شده است، برگزاری جلسه وبینار توجیهی برای دانشجویان ورودی جدید، بارگزاری کلیپهای آموزشی در بسترهای مجازی، فایل‌های صوتی و فایل‌های اطلاع رسانی در جهت ارتقاء معلومات دانشجویان از سایر اقدامات می باشد.

وی در آخر این جلسه آموزشی گفت: با توجه به خودکشی‌ چند تن از دستیاران در هفته‌های اخیر که قلب تمامی مردمان این سرزمین را به درد آورد، ادارات مشاوره باید با تمام قوا و تلاش خود با ابزار علمی ای که در دست دارند، نباید اجازه دهند امید و روحیه دانشجویان افت کند، امید دانشجویان که آینده سازان این مملکت هستند، امید ما نیز محسوب می شود و ما در اعتلای این امید سهم خود را باید کامل ایفا می کنیم.

خبرنگار: حمید دهقانیان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.