دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴

با کنترل فشارخون عمر طولانی تری داشته باشید

هفته ملی فشار خون

بیماری فشار خون بالا، اصلی ترین عامل خطر قابل تغییر برای پیشگیری از ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری های قلبی، بیماری های مزمن کلیه و سکته مغزی در جهان و ایران است.

به گزارش مفدا آباده، سالانه، بالغ بر ١٠ میلیون نفر در جهان به علل مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست می دهند. بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری های غیرواگیر در سال ١٣٩٥ بیش از ٢٦ % افراد ١٨ سال و بالاتر کشورمان فشار خون بالا داشته اند که این میزان در استان فارس ۲۲% جامعه را شامل می شود. تنها ٦٠ درصد بیماران مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع داشته و ٤٠ درصد آن ها برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می کرده اند و فقط ٤٠ درصد آن ها هم فشارخون کنترل شده و مطلوب داشته اند. بدون علامت بودن این بیماری، عدم اطلاع بیماران از بیماری خود و نیز عدم پایبندی به درمان مهمترین چالش های پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون بالا هستند. به همین دلیل این بیماری به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود.

فشارخون بالا می تواند به سادگی در منزل یا در مراکز بهداشتی درمانی شناسایی شود.همین امر ضرورت توجه بیش از پیش به این بیماری را مطرح می کند، از این رو توجه سازمان های بین المللی فشارخون نیز به این موضوع معطوف شده و اتحادیه جهانی فشارخون بالا (WHL) از سال ٢٠٠٥ میلادی بسیجی را راه اندازی کرده و روز ١٧ ماه می سال میلادی را به عنوان "روز جهانی فشارخون"  تعیین کرده است. هدف از این بسیج ارتقای آگاهی ودرک مفهوم فشارخون بالا

با شعار" فشارخون خود را دقیق اندازه گیری کنید"  و

و با پیام " با اندازه گیری دقیق فشارخون و کنترل آن، عمر طولانی تری داشته باشید ".

"Measure your Blood Pressure Accurately, Control it, Live Longer"

می باشد.

این روز فرصت مغتنمی برای برجسته کردن فعالیت هایی است که در راستای اطلاع رسانی و ارتقای آگاهی عمومی و تشویق افراد برای پیشگیری از بیماری فشارخون بالا در طول سال صورت می گیرد.

در دوران پاندمی کووید ١٩ ، بیماران مبتلا به فشارخون بالا با تهدید بیشتری مواجه هستند.  از یک سو درصورت ابتلا به بیماری کووید- ١٩ دچار عوارض شدیدتری می شوند و از سوی دیگر ممکن است مراقبت بموقع دریافت نکنند. لذا امسال باید توجه ویژه ای به ارتقای آگاهی عمومی در خصوص بیماری فشارخون بالا و تشویق افراد به اندازه گیری درست فشارخون و اطلاع از میزان آن، صورت گیرد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.