دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۷

با تزریق داوطلبانه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد؛

فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا ایران کوبا آغاز شد

آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا ایران کوبا با تزریق داوطلبانه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد

فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا ایران کوبا با تزریق داوطلبانه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد و برخی مسئولان دانشگاهی و استانی آغاز شد.

به گزارش مفدا یزد، فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور با حضور مسئولان کشوری و استانی در سالن همایش جوادی بیمارستان شهید صدوقی یزد برگزار شد.

در این مراسم، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد، مدیر کل صدا و سیما مرکز یزد و مدیر کل امور اجتماعی استانداری به صورت داوطلبانه واکسن انستیتو پاستور ایران را دریافت کردند.

 دکتر محمدرضا دهقانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به این که انستیتو پاستور یکی از قدیمی‌ترین موسسه‌های تولید واکسن در ایران است، گفت: تجارب مشترک بین انستیتو پاستور ایران و کوبا از گذشته وجود داشت که از جمله آن واکسن "هپاتیت ب" بود و به همین دلیل واکسن پاستور که در کوبا بر روی ۴۴ هزار نفر با کم‌ترین عارضه انجام شده است انتخاب شد.

دهقانی افزود : این واکسن در فاز سوم مطالعات بالینی در یزد بر روی ۳ هزار داوطلب تزریق می‌شود که البته از آن جا که کار دقیق علمی و مقایسه نمونه‌ای در مورد این واکسن انجام می‌ گیرد به ۲۰ درصد از داوطلبان دارونما تزریق می‌شود.

وی گفت: این واکسن به داوطلبان در سه مرحله تزریق می‌شود، این داوطلبان در بازه سنی ۱۸ تا ۸۰ سال هستند و به مدت دو ماه تحت نظر پزشک قرار خواهند داشت و علائم آن‌ها رصد می‌شود.

دهقانی تاکید کرد: میزان اثرگذاری این واکسن در مرحله اول کارآزمایی ۸۰ درصد، در مرحله دوم کارازمایی ۹۰ درصد گزارش شده است و دوز سوم به عنوان یادآوری انجام می‌شود که سطح ایمنی را بالای ۹۷ درصد افزایش می‌دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد  گفت :  یزد جزء هشت شهر کشور است که مرحله سوم کارآزمایی بالینی در آن اجرا می‌شود و امیدواریم در ماه‌های آینده شاهد اثربخشی واکسن باشیم و کشور ایران به یکی از تولیدکنندگان واکسن در منطقه تبدیل شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.