یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۱

جوان برتر ملی و حافظ کل قرآن کریم:

طرح تحول سلامت باید سال‌ها قبل اجرا می‌شد

فاطمه شیرازی

فاطمه شیرازی جوان برتر ملی و حافظ کل قرآن کریم با اشاره به تاثیر طرح تحول سلامت بر عدالت اجتماعی در حوزه بهداشت و درمان گفت: طرح تحول سلامت باید سال‌ها قبل اجرا می‌شد.

فاطمه شیرازی، دانش آموخته رشته پرستاری و حافظ کل قرآن کریم است که در سال ۱۳۸۹ موفق به کسب عنوان جوان برتر ملی شده است.

وی که تاکنون توانسته در مسابقات بین‌المللی به عنوان حافظ کل قرآن رتبه‌های با ارزشی را کسب کند با حضور در غرفه پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت «مفدا» مستقر در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قران کریم گفت: حفظ قرآن را از سال ۱۳۷۴  شروع کردم و تا سال ۱۳۷۸ توانستم حافظ کل قرآن کریم شوم؛ از سال ۱۳۸۱ در مسابقات داخلی شرکت کردم و توانستم رتبه‌های مختلفی را در مسابقات حفظ  کسب کنم؛ پس از آن به عنوان نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی اردن حضور داشتم که موفق به کسب رتبه ممتاز آن مسابقات شدم؛ از سال ۱۳۸۷ نیز مشغول تدریس قرآن و داوری مسابقات قرآنی هستم؛ همچنین در سال ۱۳۸۹ رتبه اول جشنواره ملی جوان ایرانی را به دست آوردم که همان سال توانستم با دریافت امتیاز به عنوان جوان برتر ملی سال انتخاب شوم.

فاطمه شیرازی که خود دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی بوده است با اشاره به فعالیت قرآنی در کنار تحصیل بیان داشت: به رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی بسیار علاقه داشتم و معتقدم فعالیت در این رشته‌ها بسیار ثواب دارد چون می‌تواند مشکلی از مردم حل کند به همین دلیل رشته پرستاری را انتخاب کردم و در این رشته فارغ‌التحصیل شدم. وقتی درس می‌خواندم؛ زمانی که دوران کارورزی را می‌گذراندم تلاش می‌کردم دوستان و دانشجویان بیشتری را از طریق اخلاق و رفتار مناسب و فعالیت درست جذب قرآن کنم.  البته این موضوع را با تاکید می‌گویم که حفظ قرآن نیاز به زمان و حافظه و تمرکز دارد و اگر مدیریت نباشد در کنار تحصیل  نمی‌توان موفق بود.

وی با اشاره به تاثیر معجزه آسای قرآن در زندگی و تحصیل گفت: فارغ از شعار دادن، قرآن تاثیر بسیار معجزه‌آسایی دارد. به خصوص حفظ قرآن  تاثیر بسیار مثبتی در حافظه دارد که این موضوع می‌تواند در تحصیل نیز تاثیر فوق العاده‌ای داشته باشد. نکته مهم دیگر این است که قرآن آرامشی را ایجاد می‌کند که این آرامش  در کار و در ارتباط با بیمار بسیار موثر است و باعث کاهش استرس و آرامش و تسریع در روند بهبود بیماری می‌شود.

شیرازی افزود: اعتقاد دارم می‌توان با پخش آیات قرآن برای بیمار، درد و بسیاری از استرس‌های او را کاهش داد و این امر در بهبود بیماری بسیار موثر است.

این حافظ کل قرآن کریم با  اشاره به آیه‌ای از  قرآن در خصوص و کمک به انسان‌ها تشریح کرد: دلگرمی‌ام  برای فعالیت در شته پرستاری آیه‌ای است از سوره مائده که در آن خداوند می‌فرماید: اگر کسی بتواند فردی را زنده کند به مانند این است که همه مردم را زنده کرده است. این موضوع برای کسانی که در رشته‌های پزشکی و پرستاری تحصیل می‌کنند خیلی مهم است و ارزش واقعی کارشان را نشان می‌دهد.

شیرازی در خصوص اهمیت انس گرفتن جوان‌ها با قرآن و راهکارهای ترویج فرهنگ و اخلاق قرآنی  بیان داشت: به نظرم بهترین و مهم‌ترین راهکار برای ترویج قرآن و اخلاق قرآنی رفتاری است که می‌توانیم بر اساس موازین قرآنی برای معرفی قرآن داشته باشیم. باید سعی کنیم رفتارمان با موازین قرآن هماهنگ باشد و وقتی دانشجویان ببینند کسی که فعالیت قرآنی دارد و عامل به قرآن نیز هست جذب می‌شود.

این جوان برتر ملی که خود از اعضای جامعه پزشکی کشور است در پایان اشاره ای نیز به تاثیر مثبت طرح تحول سلامت و ایجاد عدالت اجتماعی این طرح در جامعه کرد و گفت: معتقدم طرح تحول سلامت باید سال‌ها قبل اجرایی می‌شد. این طرح بهتر بود زودتر در میان قشر ضعیف جامعه اجرا  می‌شد. هزینه‌های بستری و درمان که تا پیش از این برای بسیاری از افراد سنگین بود با اجرایی شدن این طرح کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد و عدالت اجتماعی در حوزه بهداشت و درمان برای افراد ضعیف جامعه اجرایی شد. به هر حال ما مسلمان هستیم و در دین اسلام جان انسان و اخلاقیات اهمیت بیشتری نسبت به مادیات دارد؛ باید با مدنظر گرفتن اخلاق  کار کنیم لذا همین طرح تحول سلامت توانست موضوع اخلاق پزشکی را زنده کند و بازهم تاکید می‌کنم این طرح بهتر بود که زودتر عملی شود، البته باز هم در این زمان اجرایی شدن آن توانسته است تاثیرات مثبت زیادی داشته باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.