یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۸

برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما در دانشکده علوم پزشکی ساوه

برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما در دانشکده علوم پزشکی ساوه

مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما با حضور رئیس، مسئولان و تعدادی از ماماهای نمونه دانشکده علوم پزشکی ساوه، یک‌شنبه نوزدهم اردیبهشت‌ماه، در سالن شهید رهنمون این دانشکده برگزار شد.

به گزارش مفدا ساوه، در این مراسم "دکتر مهدی مصری" ضمن تبریک فرارسیدن روز جهانی ماما، شغل و حرفه مامایی را از جمله مشاغل حساس و مهم دانسته و گفت: توجهِ نظام سلامت به این حرفه می‌تواند باعث ارتقاء سلامت جامعه شود. 

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه با بیان اینکه شاخصه‌های جمعیتی و آماری استان مرکزی نشان میدهد که این استان از جمله استان‌های پیر کشور است افزود: در سطح دانشکده علوم پزشکی ساوه باید به سرعت در حوزه مامایی و حوزه بهداشت و درمان همگام با سیاست‌های جمعیتی برنامه ریزی‌های لازم صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: در حوزه جمعیتی وضعیت به حالت اورژانس رسیده و جمعیت به سرعت در حال پیر شدن است لذا وقتی جمعیت نباشد طبیعتا توسعه و پیشرفتی در جامعه حاصل نخواهد شد و از علم و فناری نیز عقب خواهیم ماند بنابراین باید به مقوله‌های افزایش جمعیت توجه ویژه‌ای کرد. 

دکتر مهدی مصری افزود: مسئولین و کسانی که منابع و مدیریت کلان را در اختیار دارند باید در این خصوص همراهی کرده و فرهنگ سازی کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بیان برخی نکات مهم در حرفه مامایی پرداخت و گفت: یکی از این موارد تکنیک‌های مهارتی است. یعنی در جایی که متخصص زنان حضور ندارد شخص ماما بتواند در شرایط خاص بهترین و درست‌ترین تصمیم را بگیرد. 

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه از اخذ مجوز مرکز آموزش‌های مهارتی از وزارتخانه بهداشت و درمان خبر داد و خاطرنشان کرد: در بحث آموزش باید پس از شناسائی چالش‌های پیش رو در این حوزه، آن را تبدیل به دوره کنیم تا بتوانیم توانمندی‌های حرفه مامایی را در مجموعه افزایش دهیم. 

عضو هیئت علمی دانشگاه، اخلاق حرفه‌ای را امری مهم در مامایی دانست و گفت: اخلاق حرفه‌ای در حوزه بهداشت قطعا خیلی از چالش‌های پیش رو را قابل حل خواهد نمود. در حوزه درمان نیز با شناسایی چالش‌ها و پورت‌های اخلاق حرفه‌ای باید ضمن احصاء در جلسه کمیته اخلاق در خصوص آن بحث و تبادل نظرکرد. 

وی با تاکید بر اینکه یک بعد حرفه مامایی توانایی انجام مراقبت‌های عام است، خاطرنشان کرد: باید در این حوزه برنامه‌ریزی‌های لازم صورت پذیرد تا بُعد مراقبتی خصوصا در حوزه درمان ارتقا پیدا کند و بتوانیم جایگاه این رشته را بعد از کارشناسی به سمت ارشد مامایی برسانیم.

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه رشته مامایی را از رشته‌های مهم و حساس دانست و گفت: این رشته نیاز به ارتقاء آموزش در حوزه ارشد دارد و معاون آموزشی دانشکده می‌بایست مقدمات آن را فراهم کند تا بتوانند مهارت‌های آموزشی و حرفه‌ای و کوتاه مدتی را بر اساس چالش‌های موجود عملیاتی کنند.

گفتنی است در ادامه این برنامه جمعی از ماماهای شاغل در دانشکده علوم پزشکی ساوه به بیان دغدغه‌ها و مشکلات حوزه فعالیت خود پرداخته و در خصوص توانمندسازی حرفه خود پیشنهاداتی را در جلسه مطرح کردند.

در پایان این مراسم نیز تعدادی از ماماهای نمونه مورد تقدیر قرار گرفتند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.