یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۴

کارشناس غرفه مشاوره سلامت و روان وزارت بهداشت:

حضور مستمر وزارت بهداشت در نمایشگاه قرآنی، نشانگر توجه جدی مسئولان این وزارتخانه به آموزه های قرآنی است

دکتر مصطفی زارعان مسئول غرفه مشاوره سلامت

مصطفی زارعان کارشناس غرفه مشاوره سلامت و روان و عضو هیات علمی دانشگاه تبریز، حضور همه ساله وزارت بهداشت در قالب بخش قرآن و سلامت در نمایشگاه قرآن کریم را تحسین برانگیز عنوان کرد و گفت: وزارت بهداشت از جمله نهادهایی است که به بخش قرآن و سلامت توجه زیادی می دهد و حضور مستمر این وزارتخانه در نمایشگاه قرآن گواه این مدعاست.

مصطفی زارعان  در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار مفدا با اشاره به وجود غرفه مشاوره و سلامت وزارت بهداشت در نمایشگاه قرآن گفت: خیل عظیمی از بازدیدکنندگان هر روز با مراجعه به این غرفه از مشاوران و کارشناسان سلامت روان مشاوره های فردی و اجتماعی به صورت رایگان دریافت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: مشاوره هایی که در این غرفه توسط کارشناسان ما در بخش قرآن و سلامت وزارت بهداشت انجام می شود شامل مشاوره های فردی و خانواده است.

دکترای روانشناسی بالینی از دانشگاه  تبریز افزود: بیشتر مشاوره هایی که در این غرفه صورت می گیرد شامل مشاوره های فردی از جمله استرس، اضطراب، افسردگی، وسواس، مسائل شخصیتی، مشاوره خانواده، مشاوره پیش از ازدواج، طلاق عاطفی و راهکارها و تکنیک های ارتباط و تعامل با فرزند و همسر است.

زارعان اظهار داشت: بیشتر مراجعه کنندگان به غرفه مشاوره سلامت روان را افرادی تشکیل می دهند که دارای مشکلات فردی و اختلالات درونی هستند که ما سعی می کنیم در حد توان و بضاعت خود در این غرفه، مشکلات این عزیزان را با ارایه مشاوره و گفت وگو با بیماران، مرتفع کنیم و اگر اختلالات بیماران در سطح بالاتری بود که در یک جلسه کوتاه نمی توان آن را حل کرد، ما این بیماران را به مراکز درمانی معتبر ارجاع می دهیم.

وی یکی دیگر از مشاوره های درخواستی از سوی مراجعه کنندگان را مشکل ارتباط صحیح با همسر و سردی عاطفی عنوان کرد و گفت: خیلی از افراد به خوبی با راهکارها و تکنیک های ارتباط با همسر و فرزند آشنا نیستند و در روابط خود دچار طلاق عاطفی و سردی عاطفی شده اند که ما در این غرفه با ارایه مشاوره و راهنمایی های لازم، مشکل این عزیزان را مرتفع می کنیم.

متخصص و کارشناس حوزه سلامت روان همچنین یادآور شد: از دیگر مشکلاتی که خیلی از افراد به واسطه آن نزد ما می آیند مربوط به اختلالات وسواس افراد می شود. این وسواس ها انواع مختلفی دارند که می توان به وسواس های تحصیلی، وسواس های بهداشتی، وسواس های نجس و پاکی و... اشاره کرد که در این زمینه کارشناسان ما در این غرفه بهترین روش ها وتکنیک ها را برای مقابله با این پدیده و اختلال روانشناسی را به مراجعین ارایه می دهند و در راستای حل مشکل این عزیزان گامهای موثری بر می دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه  تبریز، استقبال بازدیدکنندگان از نمایشگاه قرآن کریم با توجه به روزهای اولیه نمایشگاه را مطلوب توصیف کرد و گفت: پیش بینی می کنم استقبال مردم در روزهای آینده بیش از پیش خواهد شد. قطعا با توجه به اطلاع رسانی خوب از برگزاری این نمایشگاه در رسانه های مجازی و ملی و همچنین جراید، مردم تا پایان روز ۲۶ خرداد از بخش های مختلف این غرفه استقبال می کنند.

وی یکی از مشکلات این نمایشگاه را عدم بازدید بازدیدکنندگان شهرستانی به واسطه ماه مبارک رمضان عنوان کرد و  گفت: خیلی از افرادی که در شهرستانها زندگی می کنند به دلیل ماه مبارک رمضان و اینکه نمی توانند به تهران سفر کنند به این دلیل که روزه آنها دچارمشکل می شود؛ از این رو از حضور در این نمایشگاه محروم می شوند و این مساله به نظرم باید در سالهای آینده مرتفع شود. قطعا می توان برگزاری این نمایشگاه بین المللی را به روزهای قبل و بعد از ماه رمضان نیز موکول کرد تا استقبال چشمگیری از این نمایشگاه را شاهد باشیم.

زارعان خاطرنشان کرد: به طور مثال اگر بتوان زمان نمایشگاه قرآن را در دو مقطع و بازه زمانی مثلا ده روز آخر شعبان و ده روز نخست ماه مبارک رمضان قرار دهیم تا آن دسته از شهروندان شهرستانی نیز بتوانند در بازه نخست از نمایشگاه دیدن کنند، قطعا می توان به موفقیت های بیشتری در حوزه قرآنی دست یابیم.

وی افزود: به نظرم امسال چند نکته باید در برگزاری نمایشگاه قرآن مورد توجه مسئولان باشدو باتوجه به اینکه خودم از جمله افرادی هستم که در نمایشگاه همه ساله حضور می یابم پیشنهادم این است که سعی شود به مساله ایاب و ذهاب بازدیدکنندگان اعم از محل استقرار خودروها، وسیله ایاب و ذهاب عمومی برای مردم توجه شود و برای این کار شهرداری تهران و نهادهای دیگر باید کمک کنند تا وسایل نقلیه عمومی بیشتری در اختیار مردم قرار گیرد. گاهی برای استقرار خودروها و رفت و آمدهای مردم مشکلاتی به وجود می آید که نیاز است همکاری شود و تعداد وسایل حمل و نقل مانند اتوبوس و مترو برای استفاده مردم بیشتر شود. از طرفی مردم خیلی علاقه مند هستند که از نمایشگاه دیدن کنند اما باید به لحاظ اقتصادی شرایط مساعدی برای آنها فراهم شود و تخفیف هایی را برای خرید مردم ازمحصولات فرهنگی قرآن اختصاص دهیم تا همگان بتوانند از بهره مندی بیشتری برخوردار شوند.

زارعان نقطه قوت برگزاری این نمایشگاه را، برگزاری مستمر و همه ساله این رویداد بزرگ قرآنی و فرهنگی در پایتخت عنوان کرد و گفت: یکی از نقاط مثبت این است که به واسطه برگزاری این نمایشگاه هر سال عاشقان کتاب آسمانی در یک نقطه ای در محل مصلای تهران گرد هم جمع می شوند و این مساله نعمت بزرگی است که باید قدرش را بدانیم. خیلی از افراد به خاطر انس با قرآن به این نمایشگاه می آیند و از نزدیک محصولات قرآنی را نظاره گر هستند و همین فضای معنوی و روحانی حاکم بر نمایشگاه، می تواند سبب پالایش روح و روان آدمی شود.

وی نقش وزارت بهداشت در ترویج و تبلیع آموزه های دینی در میان مردم را ستودنی عنوان کرد و گفت: همین که بدنه دولت و بدنه حکومت سهم خود را در زمینه مسائل قرآنی ایفا کرده است و با حضور همه ساله در نمایشگاه قرآن، سعی در ترویج آموزه های دینی در میان مردم داردخود کار بزرگی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه نمایشگاه قرآن بهترین فرصت و بستر برای نزدیکی بیشتر با قرآن است، گفت: قرآن بزرگترین هنر است که برای انسانها خلق شده تا از آن بهره های بسیاری ببرند.

زارعان، قرآن را یک برنامه جامع برای زندگی هر انسانی برشمرد و گفت: در این برنامه جامع، قطعا هم سلامت جسمی و هم سلامت روانی مدنظر است و اصلا خود قرآن شفا بخش دلها و جانهاست و هم نگاه کرن به صفحه قرآن عبادت محسوب می شود و سبب صیقل دادن جسم و روح آدمی می شود. بنابراین خود قرآن نسخه شفابخشی است که اگر ما بتوانیم این نسخه شفابخش را با یافته هایی که از طریق آزمایشات علمی و تحقیقات آزمایشگاهی به دست می آوریم، ترکیب کنیم، بدون شک می توانیم به اهداف خود در مسیر رسیدن به سبک زندگی قرآنی و اسلامی نزدیک تر شویم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.