یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۳

سفری مجازی داشته باشید به؛

چشمه لال از جاذبه های طبیعی و گردشگری استان گلستان

چشمه لال گلستان

چشمه لال در ۴۰ کیلومتری شرق شهرستان مینودشت و۲۰ کیلومتری شهر گالیکش و در حاشیه جاده بین المللی گالیکش – مشهد در نزدیکی روستای بش اویلی قرار دارد

به گزارش مفدا گلستان، چشمه لال در ۴۰ کیلومتری شرق شهرستان مینودشت و۲۰ کیلومتری شهر گالیکش و در حاشیه جاده بین المللی گالیکش – مشهد در نزدیکی روستای بش اویلی قرار دارد. مجموعه ای است بسیار زیبا و دیدنی در حدود ۳۰ هکتار که سرچشمه این مجموعه در پای صخره بلندی واقع است، که آب از درون آن می جوشد.

چرا لال چشمه؟

در مجاورت چشمه لال روستای ترکمن نشین بش اویلی قرار گرفته است، در یک کیلومتری این روستا در داخل جنگل چشمه ای از دل جنگل در فضایی مسطح بیرون می آید. چشمه لال در وسط جنگل قرار دارد و دلیل نامگذاری آن این است که آب این چشمه در سکوت کامل از درون کوه بیرون آمده و بدون صدا از وسط جنگل به داخل رودخانه می ریزد. شما در سکوت کامل و بکر جنگل می توانید چندین سال جوانتر شوید. جالب است بدانید که آب چشمه لال در زمستان گرم و در تابستان بسیار سرد و زلال می باشد.

البته با اینکه این چشمه در محدوده جغرافیایی روستای بش اویلی قرار دارد اما به دلیل حرکت مسیر چشمه از آب این چشمه روستاهای دیگر استفاده می‌کنند. در همان سرچشمه، در گودالی عمیق آب چشمه جمع می‌شود و برخی در هوای گرم تابستان در آن شنا می‌کنند. شاید بتوان بزرگ‌ترین ایراد چشمه لال را راه دسترسی دانست که با بهبود آن می‌تواند گردشگران زیادی را در منطقه جذب کرد.

آداب چشمه گردی

  •  اگر دوست دارید نهایت لذت را از بودن در کنار لال چشمه ببرید لطفا سیستم های صوتی خودرویتان را خاموش کنید و برای چند ساعتی هم که شده به گوش هایتان استراحت بدهید تا از سکوت جنگل پر شوند.
  • شما در دل جنگل هستید و باید مراقب آتشی که درست می کنید باشید و قبل از ترک محل، آن را کاملا اطفا کنید.
  • مسلم است که شما هم از دوستداران طبیعت هستید و دوست ندارید که در کنار این چشمه بکر، زباله های باقیمانده از انسان های قبل خودتان را ببینید.

این چشمه از نظر محدوده نزدیک به روستای بش اویلی است اما مالکیت آن متعلق با مردم روستای صادق آباد است و مردم این روستا برای امور کشاورزی از آن استفاده می کنند.

بر خلاف زمستان در فصل تابستان آب چشمه لال گرم است و همین امر خیلی از بازدیدکننده ها و محلی ها را وسوسه می کند تا در سرچشمه آن که آب به صورت حوضچه ای جمع می شود تنی به آب بزنند. البته نا گفته نماند بسیاری از هموطنان در این چشمه دچار سانحه خفگی شدند و متاسفانه جان سالم به در نبردند. آب این چشمه در مسیر خودش علاوه بر آبیاری زمین های کشاورزی روستای صادق آباد به رودخانه دوغ می ریزد و با عبور از پارک ملی گلستان به سد گلستان می رسد.

زیبایی های چشمه لال

این چشمه شاید در نگاه اول یک حوضچه و جریان آب معمولی به نظر بیاید اما وقتی که دل به او بسپارید می بینید که سکوتش شما را مبهوت خواهد کرد. از عجایب دیگر چشمه لال این است که آب آن در زمستان گرم است.

درست است که این چشمه در نزدیکی های جاده قرار دارد اما همین فاصله کوتاه هم مسیر درست و درمانی برای حرکت ماشین ندارد. این چشمه حدود یک کیلومتر با جاده فاصله دارد و یک جاده خاکی شما را به این چشمه می رساند. بهتر است مسیر رفت را در ذهنتان بسپارید تا برای برگشتن دچار سردرگمی نشوید. به شما پیشنهاد می کنیم در شرایط مساعد مسافرت از این چشمه زیبا و بکر دیدن کنید و لذت کافی را از نعمات طبیعی خداوند ببرید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.