جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۴

۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس گرامی باد

خلیج فارس.PNG

در ایران روز ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده که سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است.

به گزارش مفدا ارومیه، کرانه های این مرز نیلگون از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب متأثر از فرهنگ عمیق و اصیل برخاسته از این خطه است. اشتراکات فرهنگی بسیار در تجارت و داد و ستد تا عرصه های متنوع هنر از معماری تا موسیقی و حوزه گردشگری و خوراک و پوشاک شواهدی بر این واقعیت است؛ در این میان وجه برجسته و ارزشمند تنگه هرمز و خلیج فارس، زیست فرهنگی و هنرمندانه مردمان این دیار است که با قدرت راهبردی و اندیشه مرزداری ایشان عجین شده تا جلوه های دیرپای تمدنی را باشکوه تر و نمودهای تازه آن را غنی تر به نمایش گذاشته و به جهانیان عرضه کنند.

دهم اردیبهشت ماه در تقویم رسمی کشورمان به نام روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده و نامی برگرفته از گوهر ناب هویت ایرانی و نمادی از شکوه این مرز و بوم است که تاریخ آن به عمق ورق های تاریخ بشریت برمی‌گردد.

کسی که عاشق خاک تو باشد خوب می‌داند

که دنیا می‌شناسد با خلیج فارس، ایران را

هزاران ریشه در این خاک باقی ماند و می‌ماند

اگر چه باد پاییزی بیندازد درختان را

هر ساله مردم ایران روز ۱۰ اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس، را به یادمان اخراج سربازان پرتغالی از آب های نیلگون فارس، جشن می گیرند و نام بلند آوازه ی این خلیج را با افتخار و غرور به جهانیان یادآوری می کنند. خلیج همیشه فارس ریشه ای به قدمت تاریخ دارد و نام آن همیشه در نقشه ی جغرافیا جاودانه است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.