جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۶

۱۰ اردیبهشت مصادف با روز ملی صنعت برق

برق

سالهاست بر اساس یک رویه قدیمی روز دهم اردیبهشت ماه، روز صنعت برق نامگذاری شده و تا همین چند سال قبل تر در این روز، صنعت برقی ها با برپایی مراسمات مختلف و جشن های مختصر این روز را گرامی می داشتند.

صنعت برق همیشه بیدار، کمپینی است که در زمان کرونا در کشور راه افتاد تا یادآور از خودگذشتگی‌ها و تلاش‌های صنعت برقی‌ها در دورانی باشد که کادر درمانی ما در خط مقدم مبارزه با کرونا بوده و تلاششان مورد توجه قرار گرفت. مردم قدردان زحمات کادر پزشکی شدند چون به موقع و درست سختی کارشان احساس شد اما برای صنعت برقی ها نه. با راه اندازی این کمپین خواستیم اعلام کنیم که زحمات ما هم کمتر از پزشکان و پرستاران نیست و کشته‌ها و شهدای ما هم بخاطر همین مردم بوده و در تلاشند روشنایی از خانه‌های هموطنانمان حتی برای لحظه‌ای نرود. نگرفت چون همه همین حس را داشتند و بقیه صنایع هم در این روزهای بحرانی کنار نکشیدند تا نیازهای اساسی مردم تامین گردد.


واقعیت این است جامعه مهندسین خیلی کمتر از جامعه پزشکی برای خودش ارزش قائل است. همه ما بارها روز آزمایشگاه یا روز پرستار و روز پزشک و... رو شنیده ایم و پیام‌ها و تبریکات آن‌ها را دیده ایم. اما اگر از مهندسین فعال در صنعت برق بپرسید روز سیمبان یا صنعت برق و... کی است کمتر کسی پاسخ درست می‌دهد چه رسد به بقیه.


دهم اردیبهشت روز صنعت برق از سال‌ها قبل از تولد برق نیوز وجود داشت و ما نیز هر ساله یاد آن را گرامی داشته ایم، اما نه بخش خصوصی و نه بخش دولتی هیچ وقت آنرا جدی نگرفتند و نخواستند روزی بنامشان باشد.


روز صنعت برق که قبلا بصورت محدود جشن گرفته میشد چندسالی است که حتی بصورت محدود هم مورد توجه قرار نگرفته و کسی به آن بهایی نمی‌دهد. قبلا به اندازه کافی در اهمیت داشتن روزی بنام صنعت برق بارها صحبت کرده ایم. بجای داشتن کمپین‌ها و پویش‌هایی که صرفا مصرف داخلی داشته و چیزی جز هزینه کردن بی‌فایده ندارد بهتر است روزی را برای خودمان داشته باشیم. تا وقتی خود را تحویل نگرفته و صنعت ما برای خود ما بی اهمیت باشد انتظار دیده شدن از سوی بقیه عبث و بیهوده است.

وابط عمومی‌های وزارت نیرو و صنعت برق که برای بی اهمیت‌ترین مسائل درون سازمانی هزینه‌های آنچنانی کرده و پوستر و بنر و کلیپ و... می‌دهند حاضر به قبول این روز نشده اند تا دهم اردیبهشت هم فراموش گردد. کسی نمیداند چرا دهم اردیبهشت روز صنعت برق است، اما همه می‌دانند چرا وزارت نیرو حاضر نیست روزی را بعنوان روز صنعت برق به رسمیت بشناسد.


امین الضرب که پدر صنعت برق ایران است جایزه‌ای دارد که اتاق بازرگانی ایران چندسالی است جشنواره اش را برگزار میکند، اما همین فرد را صنعت برقی‌ها به رسمیت نمی‌شناسند.  


۱۱ شهریور روز صنعت چاپ، ۲۹ اسفند روز صنعت نفت، ۳۱ مرداد روز صنعت دفاعی، ۱۰ تیر روز صنعت معدن، ۱۷ آذر روز صنعت هواپیمایی، ۱۰ مهر روز صنعت گاز، ۸ دیماه روز صنعت پتروشیمی، ۲۶ آذر روز حمل و نقل و... از جمله روزهای نامگذاری شده بنام صنایع مختلف است (نه روز افراد) که در ایران مورد توجه قرار می‌گیرد اما صنعت برق نه! شاید برای همین تفاوت هاست که وزیر بهداشت و نفت همیشه از وزیر نیرو مهمتر و با ارزش بوده است.


حتی اگر دلیل خاصی برای نامگذاری روز صنعت برق در دهم اردیبهشت وجود ندارد میتوان چند روز مناسبت دار دیگر را پیشنهاد داد و یکروز که مورد توافق اکثریت است باشد را به بعنوان روز صنعت برق نامگذاری کرد. قبلا در این خصوص هم مطلبی منتشر شد و پیشنهاد دادیم ۱۳ دی ۱۳۴۱ که سازمان برق ایران رسما ایجاد شد را روز صنعت برق بنامیم گرچه معتقدم روزی که اولین چراغ را امین الضرب در ایران روشن کرد باید روز صنعت برق باشد.


این روزها بیشتر از همیشه صنعت برقی نیاز به دیده شدن دارند هم بخاطر کاری که انجام می‌دهند و هم بخاطر شرایط کاری که در آن قرار دارند. روز صنعت برق بر همه صنعت برقی ها مبارک...

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.