پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴

روانشناس کارآمد تاثیر مطلوبی بر زندگی دانشجویان دارد/از توان همتایاران برای پایش سلامت روان دانشجویان استفاده می شود

روانشناس کارآمد تاثیر مطلوبی بر زندگی دانشجویان دارد/از توان همتایاران برای پایش سلامت روان دانشجویان استفاده می شود

به مناسبت روز روانشناس و شناخت شغل آنها مفدا کردستان با دانشجوی ترم ۶ رشته هوشبری و عضو همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفتگوی انجام داده است که در ادامه می خوانید.

در ابتداخودتان را معرفی کنید.
دانیال مرادی دانشجوی ترم۶ رشته هوشبری و عضو همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی کردستان هستم.
 وظایف اصلی همتایار چیست؟
در بحث همتایاران از توانمندی دانشجویان برای پایش سلامت روان دانشجویان استفاده می شود و هدف آن این است که از خود دانشجو برای ارائه کمک های نیمه حرفه‌ای به دانشجویان استفاده شود.همچنین دانشجوی همتایار پلی است میان مرکز مشاوره و دانشجویانی که نیاز به مداخلات تخصصی روانشناسی دارندو همتایاران با کمک و آگاهی بخشی و آموزش به دانشجویان با همکاری و زیر نظر مرکز مشاوره دانشگاه برای بهبود وضعییت آن ها گام بر میدارند.
  شما بە عنوان یک همتایار چە فعالیت هایی را در دانشگاە انجام می دهید؟
 همتایاران بحثی است که در تمام دانشگاه های دنیا رایج است و همتایاران می توانند با برگزاری وبینار ها و کارگاه های مرتبط با تدریس اساتید مرکز مشاوره در مورد مسائلی مانند :استرس،و اضطراب،افسردگی ، افت تحصیلی و سوگ ناشی از ازدست دادن عزیزان با آموزش و آگاهی بخشی و آموزش تا مقدار زیادی در بهبود وضعییت هایی ک۶ تاثیر سوء ی روی سلامت روان جامعه دارد تاثیر گذار بوده همچنین همتایاران میتوانند در ارتقای سلامت روان و سواد سلامت و خود مراقبتی افراد جامعه و دانشجویان تاثیر بسزایی داشته باشند.
چە مدت می شود کە عضو همتایاران دانشگاە علوم پزشکی کردستان هستید و چگونه وارد این عرصه شدید؟
حدود دو سال است که عضو همتایاران دانشجو هستم و دلیل ورود به این حوزه بر اساس علاقه شخصی  به بحث های سلامت روان و مشاوره بوده است.ودر نهایت با پیشنهاد یکی از اساتید محترم مرکز مشاوره فعالیت خودم رو در این حوزه شروع کردم.
چە موضوعی موجب  شد بە فعالیت در حوزە همتیاران سلامت شوید؟
فعالیت همتایار سلامت روان جدای از یک کار فرهنگی یک فعالیت نوع دوستانه و انسان دوستانه است و با توجه به شیوع اختلالاتی مانند: افسردگی، اضطراب و خودکشی و ... در جامعه و همچنین تاثیرات سوء کرونا در بد تر شدن وضعییت بنده علاقه مند به فعالیت به عنوان فردی مددکار چه در سطح دانشگاه و چه در جامعه در این حوزه حوزه بوده است.
تا کنون چە فعالیت هایی توسط همتایاران دانشگاە برای آشنایی بیشتر دانشجویان با مرکز مشاورە انجام شدە است؟
فعالیت هایی شامل  برگزاری کارگاه ها و وبینار های آموزشی و مشاوره ای در زمینه های مختلف توسط اساتید محترم مرکز مشاوره و همچنین راه اندازی کانال تلگرامی همتایاران سلامت روان و در جدید ترین مورد راه‌اندازی پیج اینستاگرامی همتایاران سلامت روان رانشگاه علوم پزشکی کردستان زیر نظر مرکز مشاوره دانشگاهربرای آموزش و آگاهی بخشی و ارتباط هر چه بیشتر با دانشجویان انجام گرفته است.
از دیدگاە شما یک روانشناس کارآمد  تا چە حد می‌تواند روی زندگی دانشجویان علوم پزشکی اثر گذار باشد؟ 
روانشناس کارآمد می تواند تاثیر مطلوبی بر زندگی دانشجویان داشته باشد.چرا که روانشناسان در طول عمر خود شنونده احساسات و هیجانات و غم و اندوه و دردهای اقشار مختلف جامعه هستند و روانشناسان و مشاوران با ارائه خدمات تخصصی و راهکار های تخصصی روی سلامت روان دانشجویان تاثیر بسیار زیادی دارند.
نقش روانشناسان در بیماری کرونا و دوران قرنطینە تا چە حد می تواند پررنگ و مفید باشد؟
روانشناسان در دوره کرونا نقش بسیار پرنگی دارند چون بسیاری از افراد جامعه و دانشجویان در این همه گیری کرونا به نوعی با تبعات آن مواجه شده اند و طبق آمار های وزارت بهداشت رجوع به مراکز مشاوره در دوران کرونا نسبت به قبل از آن به مقدار قابل توجهی بالارفته است. بنابراین روانشناسان با ارائه خدمات روان شناسی و همچنین برگزاری کارگاه ها و وبینار های آموزشی میتوانند تاثیر زیادی در کاهش رنج و آلام ودرد  های اقشار آسیب دیده جامعه ایفا کنند.
همتایاران از میان خود دانشجویان  انتخاب می شوند باعث عدم اطمینان دانشجوهای دیگر می شود یا باعث می شود بیشتر با شما همکاری کنند؟
خیر به هیچ وجه چون همانطور که گفتم همتایاران دانشجو فقط پلی ارتباطی و ارجاع دهنده دانشجویان به مراکز مشاوره به منظور دریافت خدمات تخصصی روانشناسی از سوی متخصصین مربوطه است و همتایاران نقشی در جلسات و مکالمات مشاور و مدد جو ندارند و اصل رازداری و حفظ حریم خصوصی مدد جو کاملا رعایت میشود و دانشجویان از این بابت خیالشان راحت باشد.
گفت‌و گو با شما بە مناسبت روز روانشناس است، قدر دانی خود را از روانشناسان مرکز مشاورە دانشگاە چگونە بیان می کنید؟
اول از همه این روز رو به همه روانشناسان به خصوص استید و پرسنل زحمتکش مرکز مشاوره دانشگاه تبریک میگم و امیدوارم همیشه موفق و سربلند باشند تاثیر روانشناس بسیار فراتر از اتاق مشاوره روانشناس است.و خداوند در آیه 32سوره مائده میفرماید که(هرکس انسانی را از مرگ نجات دهد گویا همه مردم را نجات داده است).روانشناسان نیز با کاهش آلام و رنج های افراد و جامعه و پایین آوردن آمار خودکشی به خصوص در میان جوانان خدمت بسیار مقدسی را ارائه میدهند و خداوند هم مطمنا هیچ کار خیر و انسان دوستان‌ای را بی جواب نخواهد گذاشت
در شرایط شیوع ویروس کرونا چه توصیه ای به دانشجوبان و مردم در حهت کمک به کادر درمان دارید؟
ضرورت دارد مردم تا حد امکان و تا زمان واکسیناسیون عمومی پروتکل های بهداشتی را رعیات کنند چرا که درحال حاظر موثر ترین راه پیشگیری از ابتلاء به کرونا کاهش هرچه بیشتر ارتباطات اجتماعی،عدم حضور درتجمعات غیر ضروری و استفاده از ماسک است.
 بە عنوان سخن پایانی چه پیشنهادی برای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان دارید؟ 
دانشجویان علوم پزشکی متولیان و پرچمداران سلامت جامعه در آینده هستند و با افزایش سطح سلامت جسمی،سلامت روحی، سلامت زیست محیطی، سلامت و مهارت های اجتماعی، سلامت معنوی و همچنین ارتقاء سطح سواد و مهارت های حوزه تخصصی و اجتماعی خود میتوانند گام بزرگی در رابطه با ایجاد جامعه ای سالم و پویا ایفا کنند.چرا که همه افراد جامعه به صورت یک زنجیره به هم پیوسته هستند و سلامت افراد در همه ابعاد ارتباط تنگاتنگی با سلامت بقیه افراد جامعه دارد.و ضرورت دارد همه افراد جامعه در این شرایط همه گیری بیماری کرونا به رعایت پروتکل های بهداشتی توجه داشته باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.