چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۰

آیین رونمایی از مشارکت بانک قرض الحسنه مهر ایران در طرح شهید سلیمانی با همکاری وزارت بهداشت برگزار شد/ انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دو مجموعه

تفاهم نامه بانک قرض الحسنه مهر ایران

آیین رونمایی از مشارکت بانک قرض الحسنه مهر ایران در طرح شهید سلیمانی با همکاری وزارت بهداشت در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا برگزار و تفاهم نامه همکاری دو مجموعه نیز منعقد شد.

به گزارش مفدا، آیین رونمایی از مشارکت بانک قرض الحسنه مهر ایران در طرح شهید سلیمانی با همکاری وزارت بهداشت در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ماه در وزارت بهداشت برگزار شد.

مسوولیت‌پذیری و فعالیت‌های خیرخواهانه درحوزه سلامت قابل تقدیر است

در این مراسم دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت، دکتر رئیسی معاون بهداشتی، دکتر رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و دکتر مرتضی اکبری مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران حضور داشتند.

در خلال این مراسم تفاهم نامه همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران و وزارت بهداشت منعقد شد. براساس این تفاهم‌نامه طرفین در زمینه‌های توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در چارچوب مسئولیت‌های معاونت بهداشت وزارت بهداشت و برنامه‌های مسئولیت اجتماعی بانک قرض الحسنه مهر ایران مساعدت و همکاری می‌کنند.

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت در این مراسم با اشاره به فعالیت‌های خیرخواهانه بانک قرض الحسنه مهر ایران گفت: باید کار خیر را بازگو کرد تا رواج پیدا کند. خوشبختانه امروز و در ایام موج چهارم کرونا مسوولیت‌پذیری و رسالت اجتماعی و بهداشتی این بانک قابل تحسین است. چرا که بانک مهر ایران توانسته فعالیت‌های خداپسندانه‌ای را در حوزه سلامت رقم بزند، کاری که امیدوارم راهگشای سایر بانک‌ها و نهادها برای مشارکت در عرصه بهداشت و تجهیزات درمانی قرار گیرد.

او درباره کلیات این تفاهم‌نامه اشاره کرد: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با نیت خداپسندانه و فکر بلند خود تصیم گرفته است تا جریمه دیرکرد اقساط بانکی خود را خرج کارهای عام‌المنفعه کند و در همین راستا ۱۳ میلیارد تومان را برای خرید تجهیزات  به تفکیک در اختیار مراکز خدماتی و بهداشتی قرارداده است. همچنین قرار است ۲۲۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات در اختیار کادردرمان و خط مقدم مقابله با ویروس کرونا قرار دهد.

لاری ادامه داد: البته پیش از این با تلاش‌های صندوق رفاه وزارت بهداشت توانستیم وام دستیاران را افزایش دهیم و امروز این تفاهم‌نامه می‌تواند گام دیگری برای رفع مشکلات کادر درمان در کشور باشد.

مشروح صحبت‌های معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت را اینجا بخوانید.

بی‌عدالتی در حوزه واکسن کرونا در تمام دنیا وجود دارد/ نیت خیرخوانه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ارزشمند است

معاون بهداشتی وزارت بهداشت نیز در این مراسم گفت: در تمام دنیا بی‌عدالتی در حوزه واکسن مقابله با کرونا به طور جدی وجود دارد. در شرایط حاضر بهترین راه مقابله با کرونا آن است که خود را در معرض این ویروس قرار ندهیم تا شرایط عمومی واکسیناسیون فراهم شود.

او افزود: یکی از موضوعاتی که اکنون با آن مواجه هستیم ویروس جدید جهش یافته هندوستان است و استان‌هایی که در مرز شرقی و در همسایگی پاکستان و افغانستان هستند باید مراقبت بیشتری کنند و شیوه نامه‌ها را به شدت رعایت کنند و لذا توصیه‌هایی در این خصوص به استانداران داده شده است.

رئیسی ادامه داد: در حال‌حاضر واکسیناسیون در دنیا به یک میدان رقابت بدل شده است و هرچه روند واکسیناسیون به تاخیر بیفتد مشکلات بسیاری رخ می‌دهد. بی‌عدالتی در دنیا در ارتباط با واکسن بسیار جدی است و کشورهای مدعی حقوق بشر به این بی‌عدالتی دامن زده و حدود ۵ کشور بیشترین واکسن را تزریق کرده‌اند و بقیه کشورها از آن محروم هستند.  خوشبختانه ما در کشور در دو جبهه تولید واکسن داخلی و خرید واکسن خارجی عمل کردیم اما در این راستا با بدعهدی‌هایی مواجه شدیم. علیرغم آنکه پول واکسن را پرداخت کرده بودیم اما نتوانستیم میزان دوز مورد نظرمان را دریافت کنیم. علاوه بر آنکه ما در کشور در شرایط نابرابر تحریم قرار داریم.

او با اشاره به رسالت اجتماعی و فردی در ایام کرونا عنوان کرد: در خانه ماندن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی  یکی از رسالت‌های فردی ما در ایام شیوع کرونا است. متاسفانه ۴۸ هزار نفر افراد مثبت نقض قرنطینه کردند که این موضوع با حفظ مسوولیت فردی آن‌ها منافات دارد و در حال پیگیری قانونی است. از طرف دیگر ما مسوولیت‌های جمعی داریم که باید از تجمعات بپرهیزیم. فعالیت خداپسندانه بانک مهر ایران کاری خداپسندانه در حوزه مسوولیت‌های جمعی است که در سالروز ولادت امام حسن مجتبی(ع) کریم اهل‌بیت اتفاق افتاده است.

متن کامل صحبت‌های معاون بهداشتی وزارت بهداشت را اینجا بخوانید.

این تفاهم نامه باب توجه به کادر درمان را در فعالیت‌های خیرخواهانه باز می‌کند
 

دکتر مرتضی اکبری مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران نیز در این مراسم اظهار داشت: ما شاهد رنجی بودیم که کادر درمان کشور در این مدت دچار آن بودند و حس کردیم باید در این حوزه کاری کنیم هر چند منابع کم است اما این تفاهم نامه شروعی است برای اینکه باب توجه به این حوزه در فعالیت‌های خیرخواهانه در کشور باز شود.

انعقاد این تفاهم نامه در راستای مسئولیت اجتماعی بانک و حوزه کاری آن در راستای اعطای تسهیلات قرض الحسنه بوده است.  در ۱۳ سالی که از فعالیت بانک می‌گذرد عملکرد آن به گونه‌ای بوده که بخش قابل توجهی از جامعه در حوزه تسهیلات بدون بهره یا کم بهره از تسهیلات آن بهره‌مند شده‌اند. در این مدت ۸۲ هزار میلیارد تومات تسهیلات به ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعطاء شده و هر سال با پیشرفت فعالیت‌های بانک این اعداد بزرگتر شده است؛ در این مدت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، ۳۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه گردش مالی منابع در بانک‌های قرض الحسنه از بانک‌های تجاری بیشتر است، اظهار داشت: معوقات ما زیر یک درصد است و این در حوزه بین‌الملل نیز از افتخارات ماست. ما سالیانه ۷۰ درصد رشد منابع و ۶۵ درصد رشد تسهیلات داریم.

اکبری با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم جامعه گفت: گاهی از طریق تسهیلاتی با ارقام کوچک می‌توان بخشی از مشکلات مردم را حل کرد. به همین خاطر بانک قرض الحسنه مهر ایران توانسته اعتماد مردم را از طریق ارائه تسهیلات با سود ۰ تا ۴ درصد، جلب کند.

 متن کامل صحبت‌های مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران را اینجا بخوانید.

در ادامه این مراسم تفاهم نامه همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران و وزارت بهداشت توسط دکتر اکبری به نمایندگی از بانک و دکتر رئیسی و دکتر لاری به نمایندگی از وزارت بهداشت به امضای طرفین رسید.

بر اساس این تفاهم نامه معادل ۱۳ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی مورد نیاز در زمینه مقابله با کرونا شامل هزار دستگاه کپسول اکسیژن، هزار و ۳۵ دستگاه ضدعفونی کننده  UV ، شش هزار و ۱۸۰ دستگاه تب‌سنج لیزری و پالس ‌اکسی‌‍متر برای استقرار در پایگاه‌های سلامت شهری جهت استفاده تیم‌های رهگیری شهری در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد تا در راستای اجرای طرح شهید سلیمانی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به ۲۲ هزار بهورز و پرستار با معرفی وزارت بهداشت اختصاص می‌یابد و هر نفر به طور متوسط ۱۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۰ تا ۴ درصد دریافت خواهد کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.