چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۳

به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای؛

بهداشت حرفه‌ای، ضرورت امروز، توسعه ی فردا

مازندران/ روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای

همه گیری بیماری کووید-۱۹ دولت ها، کارفرمایان، کارگران و عموم مردم را با چالش‌های بی سابقه‌ای در رابطه با ویروس مواجه نموده است و تأثیرات بسیاری را در دنیای کار به همراه داشته است. روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای با استفاده از درس آموخته‌ها و تجربیات دنیای کار، بر روی استراتژی های تقویت سیستم های ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای با هدف افزایش تاب آوری سیستم‌های ایمنی و بهداشت حرفه‌ای در برابر بحران‌هایی پیش رو در حال و آینده تمرکز خواهد داشت.

۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت) توسط سازمان بین‌المللی کار به عنوان روز جهانی بهداشت حرفه ای و ایمنی محیط کار اعلام شده است. این روز فرصت مناسبی است تا اذهان عمومی نسبت به موضوع بهداشت و ایمنی محیط کار حساس شوند و ضمن ارج نهادن به زحمات کارکنان بایستی به فراهم آوردن زمینه‌های علمی، پژوهشی و کاربردی برای شناسایی مخاطرات شغلی، اجرای روش‌های صحیح کنترل و ارتقای سطح سلامت نیروی انسانی اقدام نمود.

سازمان بین المللی کار (ILO) از سال ۲۰۰۳ با هدف پیشگیری از حوادث و بیماریهای شغلی مراسمی را در روز ۲۸ آوریل که در ایران مصادف با ۸ اردیبهشت ماه است برگزار می کند. روز جهانی ایمنی و سلامت شغلی در واقع یک فعالیت سالیانه بین المللی برای نهادینه کردن کار سالم و ایمن در سرتاسر جهان است. برگزاری این مراسم یک بخش مهم از استراتژیهای جهانی سازمان بین المللی کار برای ارتقای ایمنی و سلامت شغلی در همه محیط های کاری است که باعث ارتقای آگاهیهای مردم و همچنین افزایش امنیت و سلامت در محیط کار می شود.

هدف کلی بهداشت حرفه‌ای

نگهداری و بهبود حداکثر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی کارکنان مشاغل مختلف از طریق پیشگیری از خطرات تهدید کننده سلامت کارگران، مطالعه شرایط نامناسب محیط کار و اثرات سوء آن بر تندرستی آنان می‌باشد. کارشناسان بهداشت حرفه‌ای که در این زمینه فعالیت دارند، با شناختی که ازمحیط کار، فرآیندهای کاری، خطرات وعوامل زیان‌آور محیط کار، ونیزتاثیراتی که این عوامل بر سلامت شاغلین می‌گذارند، از طریق بررسی، ارزیابی، اندازه گیری وکنترل عوامل زیان آورمحیط کار، درصدد سالم سازی و بهسازی محیط کاربرمی آیند. بنابراین از این طریق باعث کنترل بیماری‌ها، عوارض و آسیب‌های شغلی و در نهایت تامین سلامت شاغلین می‌گردند.

هم اکنون برای افزایش تاب آوری در نظام‌های ایمنی و بهداشت حرفه ای سرمایه گذاری نماییم.

ایمنی زمانی حاصل می‌شود که بدانیم چگونه از خطر دور شویم.

ایمنی واژه ای است که امروزه تقریباً در همه کارها مورد توجه فراوانی قرار می گیرد. برای کلمه ایمنی می توان تعاریف متعددی را ارائه کرد، از آن جمله محافظت در برابر وقوع خطر است و این خطر می تواند با توجه به شرایط، تعابیر مختلفی داشته باشد از قبیل: ایمنی در برابر سقوط، ایمنی در برابر تصادف ایمنی در برابر آتش سوزی و ...، به طوری که امروزه واژه ایمنی جزء واژه های کلیدی امور اقتصادی نیز شده است.

ایمنی عبارت است از میزان درجه دور بودن از خطرها. در تعریف علمی ایمنی آمده است که خطر در واقع شرایطی است که دارای پتانسیل رساندن صدمه به کارکنان، تجهیزات و ساختمان ها و از بین بردن مواد یا کاهش کارایی در اجرای یک وظیفه از پیش تعیین شده است.

به جهت  نظارت بر رعایت ایمنی و حفاظت از افراد در محیط های کاری، هر کشوری  قوانین مخصوص به خود را دارد که با دیگر کشورها متفاوت اند. کشور ما نیز در این راستا قوانینی را وضع کرده است. از جمله قوانین وضع شده مربوط به رعایت ایمنی در محیط‌های کاری می توان به ماده‌ی ۹۱ قانون کار جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود.

بر اساس این قانون کارفرمایان موظفند برای تامین حفاظت و سلامت کارگران در محیط کار، وسایل و امکانات لازم ایمنی را تهیه نموده و در اختیار افراد قرار دهند و کارگران نیز ملزم به استفاده و نگهداری مناسب از تجهیزات محافظتی و بهداشت فردی و رعایت دستورالعمل های مربوطه در محیط کاری خود می باشند.

 بنابراین می‌توان گفت ایجاد محیطی ایمن در کار از وظایف اصلی مدیران و کارفرمایان هر بخش از سازمان است. در کارخانجات، سازمان ها و واحدهای تولیدی و صنعتی؛ مسئولیت نظارت بر ایجاد محیط کاری ایمن و اجرای قوانین ایمنی وضع شده توسط وزارت کار بر عهده مسئول بهداشت و ایمنی می باشد.

داشتن وسایل و تجهیزات ایمنی ضمن کار چنان دارای اهمیت است که در اکثر موقعیت‌ها، بدون داشتن تجهیزات ایمنی به افراد اجازه کار داده نمی شود.

داشتن وسایل و تجهیزات ایمنی ضمن کار چنان دارای اهمیت است که در اکثر موقعیت‌ها، بدون داشتن تجهیزات ایمنی به افراد اجازه کار داده نمی شود. این مهم است که افراد اعم از کارفرمایان و کارگران بدانند باید از چه وسایلی جهت حفاظت و بهداشت فردی در محیط کار استفاده شود، چه تجهیزاتی برای شغل آن ها با این هدف تولید شده و این وسایل را باید با چه خصوصیاتی تهیه نمایند.

روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای سال۱۴۰۰

همه گیری بیماری کووید-۱۹ دولت ها، کارفرمایان، کارگران و عموم مردم را با چالش‌های بی سابقه‌ای در رابطه با ویروس مواجه نموده است و تأثیرات بسیاری را در دنیای کار به همراه داشته است. روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای با استفاده از درس آموخته‌ها و تجربیات دنیای کار، بر روی استراتژی های تقویت سیستم های ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای با هدف افزایش تاب آوری سیستم‌های ایمنی و بهداشت حرفه‌ای در برابر بحران‌هایی پیش رو در حال و آینده تمرکز خواهد داشت.

بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ از زمان شیوع در اوایل سال ۲۰۲۰، بعنوان یک بحران جهانی در همه جا تأثیرات عمیقی داشته است. این بیماری همه گیر، تقریباً همه جنبه های دنیای کار را تحت تأثیر قرار داده است، از خطر انتقال ویروس در محیط های کاری تا خطرات مربوط به ایمنی و بهداشت حرفه ای که منجر به شکل گیری اقدامات مهمی برای کاهش انتشار این ویروس شده است. شیوه های کاری جدید از قبیل استفاده گسترده از دورکاری، فرصت های زیادی را برای کارگران فراهم نموده است اما از طرفی خطرات بالقوه ایمنی و بهداشت حرفه ای ، به ویژه خطرات روانی- اجتماعی و خشونت را نیز در محیط کار به همراه داشته است.

گردآوری کننده: فاطمه عزیزآبادی

طراح: شایان ثابتی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.