سه‌شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۸

برای بخش‌های بالینی اعلام شد؛

جزئیات آموزش دانشجویان علوم پزشکی در پیک چهارم کرونا

کلاس دانشگاه

ﺷﯿﻮﻩ نامه تعیین تکلیف آموزش دانشجویان علوم پزشکی در دانشگاه ها و دانشکده ها در بحران پیک چهارم کرونا اعلام شد. بر اساس آن دانشجویان از سنوات ارفاقی و کمک هزینه دانشجویی بهره می‌شوند.

به گزارش مفدا، پس از نامه دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت به معاونت آموزشی وزارت بهداشت مبنی بر بسیج همگانی و استفاده از ظرفیت همه دانشجویان علوم پزشکی در مقاطع و رشته‌های مختلف، در بخش‌های درمان بیماران کووید -۱۹، شیوه نامه تعیین تکلیف آموزش دانشجویان علوم پزشکی در دانشگاهها و دانشکده ها در بحران کرونا اعلام شد.

بر این اساس تکلیف و تشویق دانشجویان و بسیج همه امکانات موجود از جمله ظرفیت‌های آموزشی در مدیریت درمان بیماران کرونایی مشخص شد.

استفاده از اساتید و دانشجویان بخش های غیردرگیر برای مراقبت از بیماران کرونایی

دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی براساس نیاز از اعضای هیات علمی، دستیاران و کارورزان گروه‌های آموزشی غیردرگیر در بخش‌ها و درمانگاه‌های کرونا و یا فعالیت‌های مرتبط با مراقبت در خانه بیماران کرونایی، با مدیریت گروه‌های آموزشی درگیر حداکثر استفاده کنند.

لازم است برنامه‌ریزی لازم برای بهره‌مندی حداکثری از حضور و خدمات کلیه کارورزان پزشکی و نیز دستیاران کلیه رشته‌های تخصصی پزشکی، در بخش های بالینی ارائه خدمات به بیماران کووید-۱۹ صورت پذیرد. 

دانشگاه ها بر حضور فعال دستیاران سال آخر در بخش‌های کرونایی نظارت دقیق داشته باشند.

حداکثر همکاری با دانشجویان دارای بیماری زمینه ای و مشکل اساسی

در صورت عدم همکاری احتمالی، دانشگاه/ دانشکده مطابق اختیارات می‌تواند از معرفی آنان به آزمون مربوطه خودداری کند اما توصیه می‌شود حتی الامکان به صورت اغنائی جلب مشارکت شود و اگر واقعا دانشجویی بیماری زمینه‌ایی و مشکل اساسی دارد، متناسب با شرایط تخفیفاتی داده شود.

برنامه‌ریزی لازم برای بهره‌مندی حداکثری از حضور و خدمات کلیه دانشجویان سال ۳ و ۴ رشته‌های پرستاری، مامایی، علوم آزمایشگاهی، اتاق عمل، هوشبری، فوریت‌های پزشکی و تکنولوژی پرتوشناسی (صرفا در بخش رادیولوژی) جهت ارائه خدمات به بیماران مبتلا به کووید-۱۹ صورت پذیرد. این دانشجویان در صورت تایید معاون آموزشی دانشگاه / دانشکده از یک نیمسال سنوات ارفاقی با دریافت کمک هزینه دانشجویی، برخوردار خواهند بود.

ارائه مشوق های کاهش طرح نیروی انسانی و دریافت کمک هزینه تحصیلی

میزان کمک هزینه تحصیلی ایشان در طول زمان حضور در بخش‌های درمان بیماران کووید-۱۹ نیز دو برابر خواهد بود. همچنین، در صورت درخواست خودشان، می ‏توانند معادل دو برابر زمان حضور در بخش‌های درمان بیماران کووید-۱۹ ، از کاهش دوره طرح نیروی انسانی برخوردار باشند.

تاکید بر واکسیناسیون برای تمامی دانشجویان شاغل در بخش های کرونا

دانشگاه‌ها/ دانشکده‌های علوم پزشکی باید برنامه ریزی لازم برای واکسینه کردن دانشجویان و دستیاران شاغل در بخش‌های‌ درمان بیماران کووید-۱۹ را مشابه کادر پزشکی و درمانی شاغل در این بخش‌ها، به انجام رسانده و اجرایی کنند و تلاش کنند دانشجویان برای مشارت فعال، ایمنی لازم را کسب کرده باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.