دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴

وزیر بهداشت در کاشان عنوان کرد:

تجهیزمراکز درمانی کشور به ۳۰۰ دستگاه اکسیژن ساز در سال گذشته

کاشان/وزیر

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی کاشان خودداری از بستری کردن مریض الکتیو، افزایش درمان سرپایی و درمانگاه های ۱۶ ساعته، استفاده از داروی ضد ویروس برای بیماران سرپایی به منظور پیشگیری از آغاز فاز دوم بیماری (درگیری ریه)، تشکیل کمیته های ترخیص بیماران، راه اندازی مکانیسم بستری موقت در بیمارستان و ... را از جمله سیاست های اساسی این وزارتخانه برای مقابله با همه گیری کووید ۱۹ برشمرد.

به گزارش مفدا کاشان، دکتر نمکی اظهار داشت: در اوج تحریم های ظالمانه حتی در دور افتاده ترین مراکز درمانی کشور کمبود اکسیژن نداشتیم و مراکز درمانی کشور به ۳۰۰ دستگاه اکسیژن ساز در سال گذشته تجهیز شدند.

 وی، به ایثارگری پرسنل حوزه سلامت در ۱۴ ماهه گذشته در مقابله با این ویروس منحوس اشاره و تصریح کرد: در ایران هیچ بیمار کرونایی و حتی غیرکرونایی در پشت درب بیمارستان در این مدت سرگران نشد.

دکتر نمکی، به دانش و اطلاعات امروز حوزه سلامت در زمینه مراقبت از بیماری و روش های پیشگیری اشاره کرد و تولید و صادر کردن دارو و تجهیزات پزشکی را از افتخارات حوزه سلامت عنوان کرد.وزیر بهداشت، در ادامه ضمن تشکر از همکاران حوزه بهداشت و درمان در این ۱۴ ماه توان فرسا، به سه موج سنگین در مبارزه با ویروس کووید ۱۹ اشاره کرد و یادآور شد: متاسفانه با برخی کم توجهی ها و ساده انگاری ها به موج چهارم رسیدیم و در حال حاضر با ویروسی سرکش تر مواجه شده ایم.

دکتر نمکی، خودداری از بستری کردن مریض الکتیو، افزایش درمان سرپایی و درمانگاه های ۱۶ ساعته، استفاده از داروی ضد ویروس برای بیماران سرپایی به منظور پیشگیری از آغاز  فاز دوم  بیماری (درگیری ریه)، تشکیل کمیته های ترخیص بیماران، راه اندازی مکانیسم بستری موقت در بیمارستان و ... را از جمله سیاست های اساسی این وزارتخانه برای مقابله با همه گیری کووید ۱۹ برشمرد.

وزیر بهداشت اظهارداشت: در منطقه کاشان با توجه به آمار قابل توجه اتباع خارجی مراقب ویروس های جهش یافته باشیم و همیشه فکر نکنیم ویروس های جهش یافته همین جهش های گزارش شده است چراکه ممکن است جهش های داخلی نیز انجام شود و از سوی دیگر نباید بیمار پشت در بیمارستان سرگردان باشد کما اینکه تا به امروز موفق بودیم.

وی در ادامه با تاکید بر اجرای طرح هرخانه یک پایگاه سلامت افزود: در کنار بیماری کرونا فیلدهای بهداشت، آموزش و پژوهش نیز مورد توجه قرار گیرد و در این دوران از بیماری های غیرواگیر، بهداشت سالمندان، بهداشت دهان و دندان و.... غافل نشویم.


 دکتر نمکی تاکید کرد: همه باید باهم هم پیمان و هم قسم شویم که رنج بیماری را از دل مردم کشور برداریم و خدا را شاکرم که تا امروز با جانفشانی و ایثار و بی صدا و خاموش کار کردید که بعضی وقت ها این بی صدایی باعث شده بقیه فکر کنند که منحنی ها را با فتوشاپ، پایین و بالا می کنیم، نمی دانند که هر میلی متر از این صعود و نزول منحنی، هزاران لیتر عرق همکاران عزیز ما زیر لباس های گرم ریخته شده و جان ها و جسم ها از دست رفته و فرسوده شده اند.

 وی یادآور شد: در تاریخ کشور ممکن است هر ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال یکبار گرفتاری اپیدمی بیماری شویم و حالا این به نام مدافعان سلامت رقم خورد و افتخاری بود که این بار سنگین در ایام تنهایی ملت ایران در اوج تحریم های ظالمانه به گونه ای مظلومانه به آنها سپرده شد. خدمت برای مردم، عنایت و لطف خداوند است و این رحمت خداوند است که بنده ای را لایق بداند تا در عرصه ای از عرصه های سخت کشور، خدمتگزار دردمندان و نیازمندان باشد.

 وی، در پایان ضمن تقدیر از تلاش های ماندگار پرسنل حوزه سلامت در کل کشور اظهار داشت : امیدواریم با لطف و عنایت خداوند و همکاری مردم و مسئولین، درگیر ویروس بسیار مخوف هندی و موج جدید بیماری کرونا نشویم.

روزانه ۱۲۰ بیمار در مراکز ریفرال منطقه کاشان بستری می شوند

دکتر سید علیرضا مروجی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به آمار بالای مرگ و میر کرونا از آغاز همه گیری گفت: با تلاش و تشخیص به موقع همکارانمان، توانستیم بحران را کنترل کنیم.
     
وی، به وضعیت در حال حاضر منطقه از نظر شیوع ویروس کووید ۱۹ اشاره کرد و افزود: ضریب اشغال تخت های بیمارستانی منطقه کاشان در حال حاضر ۹۸ درصد می باشد  و سن غالب بیماران  ۱۸ تا ۵۹ سال است.
     
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، فاصله اجتماعی و زدن ماسک را از مهمترین عوامل در قطع زنجیره کرونا عنوان کرد.
     
دکتر مروجی گفت: روزانه ۱۰۰۰ تست رپید و پی. سی. آر. به منظور تشخیص بیماری کرونا توسط پرسنل بهداشت در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان انجام می شود.
     
وی افزود: پیگیری موارد مثبت این آزمایشات به منظور شروع روند درمان و انجام تست از سایر اعضا خانواده فرد مثبت از دیگر اقدامات پرسنل حوزه بهداشتی دانشگاه می باشد.
     
دکتر مروجی، در ادامه به فعالیت کلینیک های تنفسی برای خدمت به بیماران سرپایی اشاره و تصریح کرد: ۸۸۷۱ بیمار از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون در این کلینیک ها درمان شده و مداخلات به موقع درمانی برای آنها صورت گرفته است.به گفته وی، با فعالیت این کلینیک ها و مداخله بخش سرپایی، تعداد بستری در بیمارستان و فوتی ها کاهش یافته و تخت های بیمارستانی مدیریت شده اند.
     
دکتر مروجی، راه اندازی سه دستگاه سی تی اسکن برای تشخیص و درمان  موقع در مراکر درمانی منطقه، تجهیز سالن تربیت بدنی دانشگاه به عنوان طبی ۵ بیمارستان شهید بهشتی، جذب ۱۷ میلیارد تومان کمک از خیرین، تجویز ۵۰ درصد واکسن ارسال شده از سوی وزرات متبوع، کشف ژنوم کرونا انگلیسی، تولید داروی گیاهی برای درمان علائم سرفه و تنگی نفس با همکاری علوم پزشکی اصفهان و ... را از دیگر اقدامات دانشگاه برشمرد.

لازم بذکر است جلسه ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا مورخ ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ در سالن دکتر محمد قریب دانشگاه برگزار شد و اعضای هیات رئیسه دانشگاه نیز در این نشست به بیان اقدامات و فعالیت های خود در همه گیری ویروس کووید ۱۹ پرداختند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.