یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۹

کارگاه آموزشی طرح شهر و روستای بدون دخانیات در دانشکده علوم پزشکی مراغه برگزار شد

مراغه

. این دوره ی آموزشی سه روزه با حضور سمن ها و تشکل‌های مردم نهاد شهرستان مراغه در دانشکده علوم پزشکی مراغه برگزار شد.

به گزارش مفدا مراغه، رئیس اداره امور مشارکت های مردمی دانشکده در این خصوص گفت: طرح شهر و روستای بدون دخانیات یک طرح ۵ ساله ی کشوری است که طی آن عرضه و استعمال محصولات دخانی قانونمند می شود. هدف اصلی آن کاهش تقاضا و عرضه و درنتیجه محافظت از عموم مردم در مقابل دود دست دوم است.
 
خانم دکتر خاطرنشانیان ادامه داد: شهرستان مراغه و یکی از روستاهای این شهرستان جزو ۶۳ شهر و ۶۳ روستای منتخب کشور برای اجرای پایلوت این طرح انتخاب شده اند.
 
وی گفت: فاز اول این طرح به مدت یک سال طول خواهد کشید که هدف اصلی آن اطلاع رسانی و بسیج دستگاه ها و سازمان های مربوطه بخصوص سازمان های مردم نهاد است و این کارگاه آموزشی سه روزه با این هدف برای سازمان های مردم نهاد شهرستان مراغه برگزار شد.

وی افزود: دوره اول کارگاه آموزشی توجیهی «کنترل دخانیات و کنش جامعه مدنی وسازمانهای مردم نهاد » برای حدود ۷۰ سمن منتخب از ۳۳ دانشگاه / دانشکده های علوم پزشکی کشور در تاریخ ۳۱-۲۹ فروردین ۱۴۰۰ تشکیل گردید. 

وی ادامه داد: این کارگاه اموزشی توجیهی اهداف ذیل را دنبال می کند آشنایی با مفهوم مرگ قابل پیشگیری وبار بیماری ناشی از دخانیات، آشنایی با عوارض سلامتی دخانیات، آشنایی  با شیوع واپیدمیولوژی دخانیات در ایران وجهان ، آشنایی با کنترل دخانیات در بهداشت وسلامت عمومی، آشنایی با معاهده چارچوب وقانون جامع، آشنایی با فلسفه ونقش جامعه مدنی وتشکل های مردم نهاد ، آشنایی با نقش سمن ها در بهداشت وسلامت عمومی .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.