یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷

به مناسبت شعار دومین روز هفته سلامت؛

مشارکت اجتماعی، همدلی و وفاق ملی در دوره کرونا

به قلم دکتر فاطمه محرری معاون فرهنگی و دانشجویی و عضو هیأت علمی گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

محرری

مشارکت اجتماعی در بحران یک مقوله اساسی است. مردم یکی از مولفه های مهم و موثر در بحران هستند و حضور و تعامل به موقع و منسجم آحاد جامعه در بهبود شرایط کمک می کند.

به گزارش مفدا مشهد، دکتر فاطمه محرری معاون دانشجویی فرهنگی و عضو هیأت علمی گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مناسبت دومین روز از هفته سلامت یادداشتی را با موضوع مشارکت اجتماعی، همدلی و وفاق ملی در دوره کرونا منتشر کرد. در این یادداشت آمده است:

در دورانی مثل جنگ، قحطی، زلزله، سیل و شیوع بیماری­های همه­گیری که همه افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می­دهد، عملکردکلیه سیستم­های دولتی و غیر دولتی نیز دچار اختلال شدید می­شود. شرایطی که با یک اورژانس پزشکی قابل مقایسه است. در شرایط اورژانس، تمامی نیروهای کادر درمانی، خانواده و دوستان در پی حل و فصل این مشکل حاد هستند. در ابعاد بزرگتر وقتی زلزله ­ای در یک منطقه اتفاق می­افتد، کلیه ارگان­های دولتی و غیر دولتی اعم از درمانی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی، خیریه و نهادهای بین المللی با تمام تمرکز در پی یاری­رسانی به افراد درگیر در آن منطقه هستند. از لحاظ روانی، عاملی که باعث این عزم جمعی و ملی می­شود، احساس درک شرایط افراد گرفتار و همدلی با افراد آسیب دیده است. در این موقعیت­ها، درک هیجانی همدلانه شاید بیشتر از تفکرات منطقی و سیستمی موجب تحرکات اجتماعی شده و به حل مسئله می ­انجامد.

در حال حاضر نیز شیوع بیماری کرونا، وضعیتی ویژه را ایجاد کرده است که کاملا مشابه جنگ، بلایای طبیعی و اورژانس است. در این شرایط مولفه ­های هیجانی و همدلی موجب افزایش مشارکت اجتماعی افراد در فرآیند پیشگیری و درمان و هم ­افزایی کلیه نهادهای دولتی و غیر دولتی خواهد شد.

مدیریت و عبور از شرایط سخت و بحرانی نیازمند همدلی و همکاری است.

مشارکت اجتماعی در بحران یک مقوله اساسی است. مردم یکی از مولفه های مهم و موثر در بحران هستند و حضور و تعامل به موقع و منسجم آحاد جامعه در بهبود شرایط کمک می کند.

شیوع کرونا یکی از مصادیق بحران است که مفهوم همکاری و مشارکت اجتماعی در آحاد جامعه را نشان داد.

مشارکت مردم در رعایت فاصله فیزیکی با دیگران، ماندن در خانه و رعایت شرایط قرنطینه و پرهیز از حضور بی مورد در جامعه و حمایت های اجتماعی از افرادی که به هر شکل در این اپیدمی، آسیب دیده اند نشانه مشارکت امروز جامعه در سلامت خود است که باید بیش از پیش در جامعه تقویت شود و از ظرفیت های داوطلبان و همیاران سلامت در همین راستا استفاده بیشتری نماییم.

مشارکت اجتماعی هدفمند، موفقیت ها و دستاوردهای مهمی به همراه دارد و نهادینه سازی مشارکت و ارتقای سرمایه ی اجتماعی و سلامت و آموزش منابع انسانی و اجتماعی شدن مردم نشانگر این است که مردم در سرنوشت خود دخیل هستند و جایگاه مردم بسیار مهم است.  

البته لازم است که توانایی و کمک های مردمی در قالب سازمانهای مردم نهاد  وتحت یک سیستم یکپارچه مدیریت شود.

همکاری مردم یک سرمایه قوی است که در بهبود شرایط کمک کرده و همدلی را بین طبقات اقشار مختلف جامعه افزایش می دهد.

مشارکت اجتماعی قوه محرکه جامعه است. البته ایجاد این توانمندی در افراد نیازمند آموزش است و اطلاع رسانی  دقیق و به موقع و شناخت واقعیت های موجود نقش موثری بر ایجاد وحدت و همدلی در عموم مردم دارد.

 تقویت احساس مسئولیت و آگاهی از عوارض بحران یک عامل مؤثر در مدیریت شرایط اضطراری است و در این خصوص همه نهادها و سازمانها و صدا و سیما باید با دقت فراوان اخبار صحیح را در اختیار مردم بگذارند.

 نبود مطالب منسجم، شایعه پراکنی و کمبود توصیه های کارشناسی، شناخت افراد جامعه را دچار چالش می کند و این موضوع کاهش تعاملات اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

همدلی به انسان کمک می کند تا کمتر احساس تنهایی کند و ارتباطش با دیگران تقویت شود. همدلی ارتباطات و پیوند های اجتماعی و رفتارهای کمک رسانی را تقویت میکند و باعث کاهش استرس واضطراب می گردد.

درک مردم در جهت همکاری و رعایت اصول بهداشتی لازم است.

اگر مردم وضعیت بد جامعه را متوجه نباشند امکان جلب همکاری آنها وجود نخواهد داشت. در حال حاضر برای پیشگیری از شیوع کرونا نیاز به همکاری عمومی و همدلی آحاد جامعه است.  برای اینکه تلاش و زحمات کادر درمان هدر نرود نیاز به مشارکت و همکاری مردم است.

این همکاری در راستای رعایت اصول بهداشتی توسط همه مردم جامعه، همکاری با تیم درمان و کمک به نیازمندان معنا پیدا می کند.

این روزها مردم دلسوز و همیشه در صحنه کشور باز هم برای دستگیری از نیازمندان، با مشارکت در طرح جمع آوری کمک های مؤمنانه این شعر سعدی با عنوان " بنی آدم اعضای یکدیگرند" را جامه عمل پوشاندند.

 راه افتادن دریایی از همدلی و مهربانی برای رفع کمبودها و کمک به محرومان و اهدای پلاسما توسط بهبودیافتگان کرونایی از مصادیق این رفتارهای پسندیده است.

همچنین همدلی مردم با کادر درمان باعث دلگرمی و کاهش خستگی جسمی و روحی این عزیزان از دیگر مصادیق همدلی در این دوران سخت می باشد.

مردم ایران ثابت کردند که با کمک و مهربانی و همدلی با یکدیگر بهتر می توان از این شرایط دشوار عبور کرد.

همکاری مردم ایران در روزهای قرنطینه برای کمک به همنوعان خود مثال زدنی است و در این روزها که مردم کشورمان مانند دیگر کشورها روزهای خانه نشینی را تحمل می کنند. سپری کردن قرنطینه با شروع ماه رمضان برای مستمندان دشوارتر است و مردم دست از تلاش برنداشته و کمک به همنوعان را در رأس امور خود قرار داده اند.

توزیع ماسک رایگان و بخشش اجاره بها از دیگر مصادیق همدلی است.

البته همدلی فقط در کمک های مادی خلاصه نمی شود. کمک ها می تواند عاطفی و حتی دلجویی وغیر حضوری  از گروههایی باشد که عزیز خود را از دست داده اند. علاوه بر مسئولین مردم نباید از حال یکدیگر غافل شوند.

صحنه های زیبایی از همدلی مردم در پاکسازی و ضدعفونی مکان های عمومی، مساجد، کیوسک ها، عابر بانک ها و توزیع بسته های بهداشتی برای خانواده های محروم، حضور در اماکن بهداشتی و نقاهتگاهها برای کمک به شبکه درمان کشور و تقویت روحیه بیماران و ایجاد کارگا ههای محلی برای تولید ماسک و محلول های ضدعفونی بخشی از این روحیه جهادی است.

لازم است که از نقش مؤثر هزاران دانشجو در کمک و همدلی در عرصه های خدمات رسانی بهداشت و درمان دوران بحران کرونا تشکر و قدردانی شود.

با وجود تحریم ها کمبود اقلام بهداشتی، مشکلات اقتصادی و ... حضور فعال و همدلانه مردم در کنار جهادگران عرصه سلامت همچنان نمایان است. باید قدر این ظرفیت عظیم را دانست و در همه عرصه ها به بهترین شیوه از آن بهره برد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.