شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۴:۱۵

رئیس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه تبیین کرد؛

ضرورت پیشگیری از افسردگی با نگرش مثبت و کارآمد به وقایع مختلف پیرامون

خانم پاشیب

رئیس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه نگرش مثبت به مسائل مختلف را بهترین حالت پیشگیری از افسردگی دانست. 

به گزارش مفدا تربت حیدریه، ملیحه پاشیب، رئیس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، ظهر پنج شنبه در کارگاه آموزشی مربیان داوطلبان سلامت منطقه ۹ کشور در سالن ابن سینا این دانشگاه، افسردگی را در جهان امروز مشکل ردیف اول سلامتی دانست و تصریح کرد: افسردگی حالت غم، دلسردی و ناامیدی است که حداقل دو هفته با فرد همراه است.
وی ادامه داد: از علائم افسردگی در دیدگاه روان درمانی و روان کاوی می توان به از دست دادن علاقه، بی حوصلگی و دلزدگی، ناتوانی از لذت بردن، احساس ناامیدی، خستگی، گوشه گیری اجتماعی و احساس بی ارزش بودن اشاره کرد.
رییس اداره مشاوره دانشگاه در خصوص احساس بی ارزش بودن به عنوان یکی از مهم ترین مسائل روحی و روانی گفت: کسی که عمیقا خود را دوست داشته باشد، عزت نفسش افزایش می یابد و می تواند در بسیاری از مسائل ایمن باشد.
پاشیب افزود: عزت نفس عنصر درونی است که دوست داشتن، ارزشمند بودن و حس لذت را شامل می شود در حالیکه اعتماد به نفس عنصری کاملا بیرونی در مفهوم باور کاری است که انجام می دهیم.
وی  با اشاره به مدیتیشن به عنوان یکی از بهترین راه های درمان غیردارویی افسردگی خاطر نشان کرد: مدیتیشن به معنای عمیقا نشستن و تجسم کردن است و در حالت عادی اگر در روز ۱۰دقیقه به مدیتیشن اختصاص داده شود، عمیقا اکسیژن دریافت شده و تنفس، سرود و حرکات مخصوص دست و پا دیده می شود که یوگا یکی از مدیتیشن هاست. 
رییس اداره مشاوره دانشگاه افزود: در درمان افسردگی ابتدا سنجش وضعیت جسمانی و پس از آن وضعیت روان در اولویت است که تنظیم اهداف کوتاه مدت و بلندمدت برای زندگی از جمله روش های درمان غیردارویی افسردگی است.
پاشیب در ادامه تامین ویتامین ب، خوردن موادغذایی مفید، مصرف زعفران، درد و دل با افراد قابل اعتماد، انجام ورزش های سبک و فعالیت های آرامش بخش، مسئولیت پذیری، نخوردن قهوه، خنده درمانی، دورکردن افراد سمی و دارای برداشت منفی از زندگی، احتیاط در مصرف مواداعتیادآور، طب سوزنی، باغبانی، نوردرمانی به ویژه در فصول پاییز و زمستان، وجود دفترخاطرات خلق و خو جهت ثبت و مرور هیجانات مختلف و برنامه خواب مناسب را از مهم ترین مباحث در درمان افسردگی عنوان کرد. 
وی  درنهایت دیدگاه و نگرش مثبت درمورد مسائل مختلف را بهترین حالت پیشگیری در امر افسردگی برشمرد./پایان خبر/ 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.