شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸

در لایو اینستاگرامی به همت انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛

قسمت دوم سلسله جلسات لایو با من بخوان درمورد کتاب "اضطراب جایگاه اجتماعی"

با من بخوان/مشهد

قسمت دوم جلسه با من بخوان از سلسله جلسات ارائه و بررسی کتاب با حضور دکتر علی ثاقبی، استادیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، درمورد کتاب اضطراب جایگاه اجتماعی اثر آلن دوباتن، توسط انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به صورت لایو اینستاگرام برگزار شد.

به گزارش مفدا مشهد، قسمت دوم جلسه با من بخوان از سلسله جلسات ارائه و بررسی کتاب با حضور دکتر علی ثاقبی، استادیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، درمورد کتاب اضطراب جایگاه اجتماعی اثر آلن دوباتن، توسط انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به صورت لایو اینستاگرام برگزار شد.
در این گفتگو به قسمت اول از دو بخش مهم کتاب پرداخته شد و در مقدمه ای کوتاه دکتر ثاقبی با اشاره به کتاب «چرا جهان را کج میفهمیم به ترجمه "علی کاظمیان" بیان کرد: در این کتاب به ده دلیلی که باعث میشود دنیا را با وجود پیشرفت ها و بهبود ها همیشه درحال بدتر شدن ببینیم پرداخته شده و یکی از توضیحاتی که در این کتاب آورده نشده همین مساله اضطراب موقعیت اجتماعی است.
در بخش اول این کتاب به دلائلی پرداخته شده است که باعث میشود ما نگران جایگاه و منزلت اجتماعی و وضعیت خود در جهان هستیم  و درنتیجه آن دچار اضطراب موقعیتی و اجتماعی شویم و دنیا را از آنچه که هست بدتر ببینیم.
در این کتاب پنج دلیل برای توضیح این مساله آمده است که استادیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه به آنها پرداخت.
اولین دلیل موضوع بی عشقی یا نیاز به عشق و دوست داشته شدن است. انسان وقتی به دنیا می آید بدون داشتن هیچ گونه توانایی، مورد عشق و تایید قرار میگیرد و پس از مدتی برای دریافت عشق ورزی باید توانایی هایی داشته باشد و انتظارات بیشتری را براورده کند که این دلیلی برای اضطراب جایگاهی است که اگر توانایی لازم را کسب نکنیم این عشق را از دنیای اطراف دریافت نخواهیم کرد.انسان وقتی به دنیا می آید بدون داشتن هیچ گونه توانایی، مورد عشق و تایید قرار میگیرد و پس از مدتی برای دریافت عشق ورزی باید توانایی هایی داشته باشد و انتظارات بیشتری را براورده کند که این دلیلی برای اضطراب جایگاهی است که اگر توانایی لازم را کسب نکنیم این عشق را از دنیای اطراف دریافت نخواهیم کرد.

دلیل دوم توقعات جامعه است. در زمانی نه چندان دور، حدود دویست سال پیش قبل از انقلاب صنعتی اوضاع چندان خوبی وجود نداشت و در جامعه تعداد محدود اشراف زاده در اوج رفاه زمان زندگی می کردند و بقیه مردم در سطح بسیار پایینی بودند که چیزی برای از دست دادن یا بدست آوردن نداشتند. اما امروزه این نابرابری به نسبت کم شده و انسان میتواند با تلاش خود را به اصطلاح از فرش به عرش برساند یا بالعکس. و اینکه انسان هایی توانسته اند موقعیت خود را بهتر کنند و ما را دچار اضطرابی میکند که فکر کنیم اگر او توانسته است ماهم می توانیم و قطعا در جای خودمان نیستیم و میتوانستیم بهتر باشیم.

دلیل سوم مفهوم شایسته سالاریست. هرچه جوامع به سمتی پیش میرود که به توانمندی افراد نه به تقدیر و شانس  ارزش داده میشوند این اضطراب افزایش می یابند.


در باورهای قدیمی سه قصه وجود داشت که شکست را تلطیف میکرد و باعث نمیشد مردم آن را بد بدانند اول اینکه فقرا مسئول وضعیتی که در آن قرار دارند نیستند و مفیدترین و زحمتکش ترین افراد جامعه هم همین فقرا هستند و افراد ثروتمند بود و نبودشان تفاوت چندانی ندارد. دوم اینکه جایگاه پایین به معنای نداشتن ارزش های اخلاقی نیست و سوم اینکه ثروتمندان با زحمت و شایستگی ثروت جمع نکرده اند و هرچه دارند از دزدی و راه های نادرست بدست آورده اند. در باور جامعه شایسته سالار همه جامعه را ثروتمندان با کارآفرینی، سرمایه گذاری و  بیزنس های خود ساخته اند و جامعه را ارتقا داده اند و پولشان را از زحمتشان بدست آورده اند، اما در باور جامعه شایسته سالار همه جامعه را ثروتمندان با کارآفرینی، سرمایه گذاری و  بیزنس های خود ساخته اند و جامعه را ارتقا داده اند و پولشان را از زحمتشان بدست آورده اند، جایگاه انسان نشان دهنده ارزش اوست و آدمی که پیشرفت کرده ارزشمند تر است و فقیر حتما تنبل و تن پرور بوده و ارزش اجتماعی پایینی دارد و در نهایت فقرا به واسطه حماقت و تنبلی خودشان فقیر شده اند.
این نگرش شایسته سالاری موجب ایجاد این نوع از اضطراب میشود.


چهارمین دلیل اسنوبیست است که در جامعه مدرن ارزش انسان به خون اشرافی که در رگ های او باشد نیست بلکه به توانایی های اوست و این در رسانه بازتولید میشود و ملاک ارزشی جامعه میشود.

و آخرین ولیل وابستگی است به مسائلی چون استعداد و توانایی برای حفظ جایگاهی که درآن قرار داریم، شانس برای رسیدن به جایگاهی که باید برسیم، فردی که ما را استخدام میکند و چه تصمیماتی برایمان اتخاذ میکند ، مقدار سودی که میبریم و محیطی که این سود را برایمان فراهم میکند.

دکتر ثاقبی در پایان بیان کرد که در بخش دوم این کتاب برای این مساله (اضطراب موقعیتی) راهکارهایی ارائه شده است که در جلسات آتی به آنها خواهد پرداخت.

خبرنگار: فائزه صدقی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.