جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰

به مناسبت هفته جهانی ایمنی راه‌ها،

شعار «سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت را دوست بداریم» / تبلیغ و آگاهی‌رسانی رعایت سرعت مجاز داخل شهر

مازندران / اینفوگرافی هفته جهانی ایمنی راه‌ها

برخلاف آمار کلی، آمار تصادفات درون شهری رفتاری صعودی داشته است. استان تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و کرمان، به ترتیب بیشترین تعداد تصادف را داشته‌اند. استان های چهارمحال و بختیاری، کردستان، قزوین و کهکلویه و بویراحمد نیز کمترین میزان تصادفات را دارا هستند.

براساس تقویم بین الملل، دوم تا هشتم فروردین ماه هر سال به عنوان هفته جهانی ایمنی راه‌ها شناخته می‌شود. این رویداد از سال۲۰۰۴ تا به امروز وارد تقویم بین الملل و هفتاد عضو اقدام ویژه برای امنیت جاده ها شده است. سازمان بهداشت جهانی هدف سال ۲۰۰۴ را ایمنی جاده‌ها و تمرکز بر حوادث تعیین نمود. پس از روز جهانی سلامت، مجمع عمومی سازمان ملل، طی قطعنامه‌ای سازمان بهداشت جهانی را موظف نمود تا با همکاری دفاتر منطقه‌ای و کشورها، به مطالعه، آگاهی‌رسانی و اقدام در زمینه‌ی حوادث ناشی از رانندگی بپردازد. این قطعنامه در مجمع عمومی سلامت (WHA) تصویب شد و سازمان همکاری‌های ایمنی جاده‌ی سازمان ملل (UNRSC) تأسیس شد.

از اقدامات مهم این سازمان می‌توان به اجرای برنامه ده ساله بهبود ایمنی راه‌ها اشاره نمود. این برنامه در سال ۲۰۱۱ اعلام شد و حاوی مستنداتی و طرح‌هایی برای بهبود کیفیت جاده‌ها، آگاهی رسانی به مردم، ترتیب و آموزش ترافیک و همچنین آسیب شناسی و ارزیابی سیستم حمل و نقل ماشینی بود. اکنون در سال ۲۰۲۱، بسیاری از کشورهای جهان با اجرای این برنامه‌ها و اصلاح و استاندارد سازی ترافیک زمینی درون شهری و برون شهری، توانسته‌اند آمار سوانح رانندگی را به حد بسیار کمتری نسبت به قبل کاهش دهند. برنامه ده ساله بعدی با عنوان «بهبود کیفیت جاده‌ها» توسط مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسیده و هدف جاه طلبانه‌ای را دنبال می‌نماید. طبق برنامه‌ی سال‌های ۲۰۲۱ الی ۲۰۳۰، میزان مرگ و میر و آسیب‌های ناشی از سوانح رانندگی باید کاهش پنجاه درصدی در سراسر دنیا داشته باشد. 

یکی از بزرگترین جنبه‌های تبلیغاتی و آگاهی رسانی این برنامه‌ی ده سال گذشته، مرتبط با ترافیک درون شهری است. از سال۲۰۰۷، این سازمان شعاری با عنوان «سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت را دوست بداریم» را جهت تبلیغ و آگاهی رسانی رعایت سرعت مجاز داخل شهر انتخاب نمود. این کمپین از مردم جهان دعوت نمود تا دولتمردان کشوری را وادار به ایجاد محدودیت برای سرعت درون شهری کنند. 

تعداد افراد کشته شده در حوادث رانندگی در ایران از سال ۱۳۹۰ تا به امروز تغییرات چشم‌گیری داشته است. به گزارش خبرگزاری مهر ، در سال ۱۳۹۰، حدود ۲۰ هزار نفر قربانی تصادف شده‌اند. طبق آخرین گزارش سازمان نظام پزشکی در ده ماهه سال ۹۸ و ۹۹، این عدد به ۱۲۸۸۸ رسیده است. برخلاف آمار کلی، آمار تصادفات درون شهری رفتاری صعودی داشته است. براساس گزارش مرکز آمار ایران، در سال ۹۶، ۳۱۴۴۵۸ فقره تصادف داخل شهری رخ داده است که تقریبا پنج برابر این آمار در سال ۸۵ می‌باشد. در ۴۰۱۱ تصادف رخ داده، ۴۱۹۰ نفر فوت شده‌اند. همچنین در ۱۹۰۰۶۷، تصادف، ۲۱۸۵۹۰ نفر مجروح شده‌اند. استان تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و کرمان، به ترتیب بیشترین تعداد تصادف را داشته‌اند. استان های چهارمحال و بختیاری، کردستان، قزوین و کهکلویه و بویراحمد نیز کمترین میزان تصادفات را دارا هستند.

گرافیست: شایان ثابتی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.