پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۸

فوت بیش از چهار هزار بیمار کرونایی در آذربایجان شرقی/ کسی حق انتقال واکسن خود به غیر را ندارد

نشست خبری تبریز

دکتر محمدحسین صومی اظهار کرد: پیش بینی می شود شیب صعودی بیماری در ۲ هفته اول اردیبهشت ادامه داشته باشد و امیدواریم با افزایش رعایت شیوه نامه های بهداشتی به خصوص رعایت فاصله اجتماعی وضعیت بهتر شود.

به گزارش مفدا تبریز، نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز به مناسبت هفته سلامت با حضور خبرنگاران نشریات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری در سالن کنفرانس حوزه ریاست دانشگاه در عصر روز چهارشنبه،۱ اردیبهشت ماه جاری، با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد. 

دکتر محمدحسین صومی در ابتدای این نشست خبری با گرامیداشت هفته سلامت و شهدای مدافع سلامت اظهار کرد: چندین سال است که هفته اول اردیبهشت در ایران برای هفته سلامت گرامی داشته می‌شود و امسال در شعار جهانی صفت "تر" آمده است زیرا سلامت در هر زمینه و هر جایی مهم است. 

وی با بیان اینکه وقتی نیاز بیشتر می‌شود، عدالت زیرسوال می‌رود، گفت: بعد از کرونا باید اندیشمندان تفکر و تاملی روی عدالت در سلامت داشته باشند زیرا بر فرض مثال اگر در کشور و منطقه‌ای واکسن، اکسیژن، ماسک و غیره وجود داشته باشد، نباید آن را از سایر مناطق دریغ کرد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: برای نمونه اخیرا به خاطر افزایش نیاز به اکسیژن برخی افراد دستور عدم خروج اکسیژن از استان خودشان را داده‌ بودند در حالی که شاید در استان الف بیشتر از استان ب نیاز باشد ولی چنین دستورهایی باعث می‌شود تا یک فرد نیازمند به اکسیژن به خاطر کمبود اکسیژن جان خود را از دست دهد در حالی که در چند کیلومتر آن طرف‌تر و در استان دیگر کل تانک‌ها پُر باشد. 

تشریح آخرین وضعیت شیوع کرونا در آذربایجان شرقی

دکتر محمدحسین صومی با بیان اینکه یک هزار و ۶۰۶ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند، افزود: این رقم نسبت به بیشترین بستری ها که در پیک سوم در آبان ماه سال گذشته تجربه کردیم هشت درصد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰۶ بیمار کرونایی در مراکز درمانی بستری شدند که بیشترین رقم در میزان بستری های روزانه در سال جاری است.
دکتر صومی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۳ نفر بر اثر بیماری کرونا در استان جان خود را از دست دادند.
وی ادامه داد: ۳۰۴ بیمار بستری در مراکز درمانی استان در بخش های ویژه به دستگاه ونتیلاتور وصل هستند که هر لحظه ممکن است دچار مشکل شوند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در یک ماه گذشته ۶ هزار و ۱۱ نفر بیمار کرونایی در استان شناسایی و ۲۶۹ نفر فوت شدند.
وی با اشاره به اینکه پنج درصد بستری های کرونایی در استان فوت کرده اند، ادامه داد: پیش بینی می شود شیب صعودی بیماری در ۲ هفته اول اردیبهشت ادامه داشته باشد و امیدواریم با افزایش رعایت شیوه نامه های بهداشتی به خصوص رعایت فاصله اجتماعی وضعیت بهتر شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: چهار هزار و ۳۴۵ نفر بیمار مثبت کرونایی بستری شده در بیمارستان‌های استان از ابتدای شیوع این ویروس تا به امروز فوت کردند.

تحویل واکسن به تعداد ۴۱۵۳۶ نفر در استان

وی در رابطه با میزان واکسن‌های وارد شده به استان و همچنین تعداد واکسن تزریق شده در استان نیز خاطرنشان کرد: تاکنون برای ۴۱۵۳۶ نفر واکسن تحویل داده شده است که از این تعداد به ۱۱۱۹۰ نفر  واکسن اسپوتنیک وی، ۵۲۸۶ نفر واکسن سینوفارم، ۲۱۱۰ نفر واکسن بهارات و ۲۲۹۵۰ نفر نیز آسترازنکا تحویل داده شده است.

وی ادامه داد: واکسن اسپوتنیک وی برای کادر درمان و بهداشت، نظام پزشکی، اورژانس ۱۱۵، سالمندان در حال نگهداری در مراکز سالمندی، جانبازان معرفی شده از سوی بنیاد شهید، کارکنان آرامستان‌ها، کادر آزمایشگاهی و پزشکی قانونی و همچنین واکسن سینوفارم نیز به تعداد محدود به کادر درمان، پاکبانان و بیماران خاص اعم از (دیالیزی، پیوندی، سرطان‌ها با بیماری فعال، بیماران هموفیلی و تالاسمی ماژور، ام اس و پروانه‌ای) تزریق شده است.

دکتر صومی اضافه کرد: واکسن بهارات برای کادر بهداشت و درمان باقی مانده و همچنین واکسن آسترازنکا نیز علاوه بر از کادر بهداشت و درمان برای جانبازان و برخی از اعضای نظام پزشکی تزریق شده است.  

وی افزود: ۷۰ درصد واکسن کادر بهداشت و درمانگ دولتی و زیر نظر نظام پزشکی، تزریق شده است و بعد از اتمام دوره اول، برای گروه دوم نیز واکسن درخواست کرده‌ایم.

کسی حق انتقال واکسن خود به غیر را ندارد 

دکتر صومی در خصوص حفظ و نگهداری از واکسن و همچنین صیانت از گروه های دارای اولویت تزریق واکسن تاکید کرد: بر اساس سند ملی واکسیناسیون از روز اول دقت در انتخاب افراد و همچنین در حفظ، نگهداری و صیانت از واکسن و سرعت در انتقال واکسن در کمترین زمان ممکن در دستورکار ما قرار گرفت و سرعت انجام گرفت به طوریکه تاکنون هیچ کدام از  افراد صاحب قدرت در استان اعم از امام جمعه، استاندار، فرماندار، شهردار و ... تقاضای تزریق واکسن نکرده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز متذکر شد: در کادر درمان نیز فقط یک مورد تخلف بود که با دو عامل آن برخورد شده است به‌طوریکه  یکی از کادر درمان واکسن نزده بود و واکسن خود را به همسر یکی دیگر از اعضای کادر درمان داده بود در حالیکه این کار تخلف است و کسی حق انتقال واکسن خود به غیر را ندارد. 

وی گفت: البته  شبهاتی در جامعه است که فلانی به جای فلانی رفته است ولی تاکنون تائید نشده است. 

دکتر صومی با بیان اینکه معمولا سند ملی واکسیناسیون، توسط معاونت بهداشتی ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: فعلا در واکسیناسیون گروه اول هستیم و بعدا بر اساس واکسن در دسترس می‌توان گروه‌های هدف را اولویت‌بندی کنند. 

وی متذکر شد: حتی معاونین بنده که به عنوان پزشک در واحدهای بیمارستان به معالجه می‌پردازند، بعد از اینکه همه همکارانشان واکسن زدند، حاضر شدند واکسن تزریق کنند و خود بنده نیز در تاریخ ۲۸ اسفند سال ۹۹ بعد از همکارانم واکسن زدم.

دکتر صومی در رابطه با میزان عوارض ناشی از واکسن کرونا نیز گفت: هر ماده‌ی خارجی که وارد بدن می ‌شود عوارض خواهد داشت و واکسن ها نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ در مورد واکسن آسترازنکا تنها عوارض مشاهده شده لخته شدن و کاهش پلاکت است البته این واکسن به وفور در غرب استفاده شده است.

وی متذکر شد: هیچ واکسنی مسیر عادی واکسیناسیون- ازجمله فاز پست مارکتینگ- را طی نکرده است و علیرغم اینکه کل دنیا در مقابل ویروس کرونا زانو زدند، اما واکسن را در کمترین زمان ممکن تولید کردند که این یک افتخار است.

وی ادامه داد: اگر هر فردی قصد ندارد که این واکسن(آسترازنکا) را تزریق کند، باید منتظر نوع بعدی واکسن باشد البته جامعه‌ی پزشکی معتقد است که بهترین نوع واکسن آن است که در دسترس باشد.

وضعیت بحرانی آذربایجان‌شرقی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز وضعیت استان را بحرانی خواند و گفت: بر اساس تجربیات قبلی دو هفته اول اردیبهشت وضعیت خرابی خواهیم داشت. وضعیت وخیم در شهرستان‌ها متغییر است. مرند و اهر از مناطقی هستند که در شرایط قرمز قرار دارند، ولی وضعیت حادی از لحاظ تخت بیمارستانی و اکسیژن وجود ندارد.

دکتر صومی اضافه کرد: به امید خدا از خردادماه واکسن ایرانی را وارد بازار شود، می‌توان در گروه‌های مختلف واکسیناسیون را انجام داد. 

وی در رابطه با آخرین وضعیت احوال آقای پورمحمدی، استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: حال عمومی وی خوب است و امروز تست مجدد از او انجام خواهد گرفت. 

تمامی محدودیت ها بخاطر مشکلات مربوط به اکسیژن است

دکتر صومی در تشریح مشکلات مربوط به کمبود تخت در برخی بیمارستان ها از جمله در شهرستان ها تاکید کرد: در حال حاضر ۸ هزار تخت فعال در سطح استان داریم و هزار تخت دیگر نیز آماده کرده ایم تا در صورت نیاز استفاده شود اما مشکل اصلی ما تخت نیست بلکه موضوع اکسیژن است و محدودیت های مربوط به تخت ها به دلیل مشکل اکسیژن به وجود آمده است.

وی ادامه داد: مصرف اکسیژن بیماران کرونایی به شدت بالا است و تنها محدودیت ما در این موضوع است و اکنون در وضعیتی قرارداریم که نمی توانیم از نقاهتگاه ها استفاده کنیم؛ البته بجز چند بیمارستان در بقیه‌ بیمارستان ها مشکل اکسیژن نداریم و این چند مورد نیز به دلیل بدقولی شرکتی است که قرار بود به ما اکسیژن تحویل دهد.

لزوم اعمال مجدد محدودیت های آبان ماه سال ۹۹

دکتر صومی با گلایه از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی خاطرنشان کرد: عملا به غیر از مشاغل، تعطیلی دیگری را اجرا نکرده ایم و تاکنون تمامی آمار و ارقام افزایشی است و دلیل اصلی انتشار گسترده‌ی ویروس در یک ماه گذشته مراودات متعدد و بی توجهی مردم است که موجب عادی انگاری ویروس شده است و متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی به شدت کاهش یافته است و اگر به محدودیت های آبان ماه سال ۹۹ برگردیم، شاهد کاهش انتشار ویروس خواهیم بود.

وی در ادامه در خصوص میزان پاداش کرونایی کادر درمان خاطرنشان کرد: پاداش کرونا را به میزان مواجه با بیماران توزیع کرده ایم و طبیعتا میزان پاداشی که به کادر درمان بخش آی سی یو که مستقیما با بیماران کرونایی درگیر هستند، متفاوت تر از رانندگان اورژانس ۱۱۵ خواهد بود که شاید در طول ۲۴ ساعت چند بیمار (کرونایی یا غیر کرونایی) را جابجا کرده اند البته ما هرگز تلاش عزیزان را نادیده نمی‌گیریم ولی باید بر اساس میزان مواجهه با ویروس پاداش در نظر بگیریم.

وی در خصوص سامانه‌ی سیب نیز گفت: وزارتخانه در حال آماده سازی سامانه ای است که بتواند اطلاعات افراد را ساماندهی کند اما تاکنون هیچ تصمیمی در مورد اینکه افراد به مراکز مراجعه کرده و اطلاعات خود را ثبت کنند گرفته نشده است  و به محض اینکه تمامی شرایط فراهم شد، از طرف معاونت بهداشت وزارت اطلاع رسانی خواهد شد.

تشریح وضعیت داروهای تاثیرگذار در روند بهبود بیماران کرونایی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مورد دارو های تاثیرگذار در بهبود بیماران کرونایی نیز بیان کرد: داروی رمدسیویر فقط در بیمارستان ها موجود است و قرص فاوی پراویر نیز در ۶۰ داروخانه موجود است که با نسخه‌ی پزشکان متخصصی داخلی، ریه، عفونی و پزشکان عمومی مراکز ۱۶ ساعته به قمیت ۱۵۰ هزار تومان در ۳۵۰ داروخانه (از ۶۵۰ داروخانه موجود) که به سامانه تی تک متصل هستند، قابل خریداری است تا بیمارانی که وضعیت شان شدید نیست با تهیه این دارو در خانه تحت درمان قرار بگیرند.

دکتر صومی در پایان سخنان خود در خصوص طرح شهید قاسم سلیمانی نیز گفت: تاکنون چهار طرح برای پیشگیری از ویروس کرونا ابلاغ‌شده است که طرح شهید سلیمانی، چهارمین طرح بود و اکنون این طرح تحت عنوان گام پنجم در حال تدوین است که مهم‌ترین هدف این گام تشدید گام چهارم و همچنین تاکید بر درمان سرپایی بیماران است.

تمامی بیمارستان ها موظف به پذیرش بیماران کرونایی هستند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز طی سخنانی گفت:  وضعیت تخت ها کاملا سیال است  و ممکن است یک روز ظرفیت تخت ها تکمیل شودکه در این صورت با انجام جابجایی در بخش های بیمارستان ها وضعیت را کنترل می‌کنیم.

دکتر روزبه رجایی ادامه داد: در حال حاضر تمامی بیمارستان های دانشگاهی و غیر دانشگاهی موظف هستند بیماران کرونایی را بستری کنند که این موضوع باعث می‌شود فشار از روی بیمارستان ها کم شده و خدمات مختل نشود.

در پایان این نشست خبری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز به همراه خبرنگاران از مرکز رصد سلامت تبریز نیز بازدید کرده و طی سخنانی گفت: هدف از راه‌اندازی مرکز رصد سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز کنترل کردن واحدهای اورژانسی بیمارستان‌ها و توزیع بیماران در بیمارستان‌های مختلف استان است و این مرکز روندی کاملاً پویا است تا وضعیت بیماران استان را کنترل کنیم.

وی ادامه داد: قصد داریم تمامی بیمارستان‌های دولتی، خصوصی و شمالغرب کشور را به این مرکز متصل کنیم البته تمامی اطلاعات عملیاتی بیمارستان‌ها در اختیار ما است که فعلا در این مرحله بیمارستان های دولتی را به صورت تصویری تحت کنترل قرار داده ایم.

گفتنی است  هفته سلامت در سال ۱۴۰۰ از روز اول تا هفتم اردیبهشت با شعار «ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر» برگزار می‌شود. بر اساس روز شمار هفته سلامت، چهارشنبه، اول اردیبهشت، با عنوان «همراهی با مدافعان سلامت برای ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر»، پنجشنبه، دوم اردیبهشت، با عنوان «مشارکت اجتماعی، همدلی و وفاق ملی برای ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر»، جمعه، سوم اردیبهشت، با عنوان «آموزه‌های دینی و پیوند نهادهای مذهبی و نظام سلامت برای ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر»، خواهد بود.

براساس این گزارش، شنبه، چهارم اردیبهشت، با عنوان «ارتقای نظام شبکه بهداشتی درمانی و مراقبت‌های بهداشتی اولیه برای ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر»، یکشنبه، پنجم اردیبهشت، با عنوان «رسانه‌ها، آموزش و فرهنگ سازی برای ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر»، دوشنبه، ششم اردیبهشت، با عنوان «پژوهش، فناوری، پشتیبانی و مانع زدایی از تولید برای ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر و روز سه شنبه، هفتم اردیبهشت، با عنوان «مشارکت‌های بین بخشی و مسئولیت اجتماعی برای ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر» نام‌گذاری شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.