چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۶

تجارب دو تن از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از واکسن استرازنکا

واکسن کرونا

دو تن از از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که حدود یک ماه گذشته در خارج از کشور واکسن استرازنکا به آنان تلقیح شده است، بر لزوم انجام واکسیناسیون به ویژه در زمان پاندمیک تاکید کردند.

دکتر حمید اعتماد رضائی جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات و دکتر ژاله شریعتی فوق تخصص روماتولوژی و از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در گفتگو با وب دا ضمن توصیه به انجام واکسیناسیون در دوره همه گیری کرونا به ویژه برای گروه های هدف بیان داشتند انجام واکسیناسیون کرونا از هر نوعی که باشد موجب افزایش ایمنی بدن و جلوگیری از مرگ و میر ناشی از کرونا می شود.

دکتر اعتماد رضایی با بیان اینکه در کشور کانادا واکسن استرازنکا تزریق می شود و من و همسرم نیز  مشمول واکسیناسیون بودیم اظهار کرد: پس از تزریق این واکسن دچار علائم خفیف همچون تب و بدن درد شدیم که بعد از ۳۶ ساعت به طور کامل بهبود یافتیم.

دانشیار گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر در انتظار دریافت دوز دوم این واکسن در کشور هستم تصریح کرد: همه ما پیرو علم هستیم و علم پزشکی نظری به جز انجام واکسیناسیون برای افزایش ایمنی بدن در مقابل بیماری را ندارد.

دکتر ژاله شریعتی نیز با بیان اینکه بر اساس پروتکل های جهانی و اعلام سازمان جهانی بهداشت، در زمان همه گیری و پاندمی دریافت هر گونه واکسن برای افزایش سطح ایمنی و جلوگیری از خطر مرگ لازم است اظهار کرد: به نظر می رسد در شرایط حاضر با توجه به همه گیری و درگیری با موج چهارم کرونا، گروه های هدف که مشمول دریافت واکسن شده اند نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

استاد گروه روماتولوژی با بیان اینکه در کشور کانادا بزرگسالان واکسن استرازنکا دریافت می کنند و بر این اساس من و همسرم این واکسن را دریافت کردیم اظهار کرد: دوز اول این واکسن را درکشور کانادا دریافت کرده ام و در حال حاضر در انتظار دریافت دوز دوم آن در پایگاه های واکسیناسیون دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستم.

پی نوشت: بر اساس گفته دکتر شریعتی در  بررسی های انجام شده از ۳۴ میلیون نفری که تحت واکسیناسیون با واکسن استرازنکا قرار گرفتند در مجموع ۱۶۹ مورد CVST (ترومبوز سینوس عروقی مغزی) و ۵۳ مورد ترومبوز ورید اسپلانکنیک به EudraVigilance گزارش شد که در مقابسه با جمعیت غیر واکسینه nonsignificant می باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.