چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰

تشریح فعالیت‌های مدیریت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در سال ۹۹؛

از رشد قابل توجه مقام آوران جشنواره قرآن و عترت(ع) تا فعالیت‌های مجازی نهادهای دانشجویی در دوران کرونا

صادقی2

مدیریت تعالی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تشریح فعالیت‌های مجازی نهادهای دانشجویی در سال ۹۹، از رشد قابل توجه مقام آوران کشوری در جشنواره قرآن و عترت (ع) خبر داد.

به گزارش مفدازنجان، دکترمجید صادقی مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفتگو با خبرنگار مفدا با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی با تمرکز بر برنامه های مجازی در پنج  بخش قرآن و عترت، تشکل های اسلامی ،کانون های فرهنگی هنری، انجمن‌های علمی و نشریات دانشجویی اظهار کرد: در سال ۹۹ با توجه به همه گیری ویروس کرونا دانشجویان در بخش‌های مختلفی به فعالیت‌های خود پرداختند که قاعدتا بیشتر این امور به علت فضای کرونایی کشور در بستر فضای مجازی انجام شد.

دکتر صادقی در خصوص جشنواره فرهنگی سیمرغ به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی دانشگاه گفت:جشنواره بین المللی سیمرغ از اوایل مهر ماه یا انتشار فراخوان کار خود را شروع کرد و تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ بحث ثبت نام و ثبت آثار در سه گروه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی، عموم مردم و بین الملل ادامه داشت. در طول این شش ماه دبیرخانه دانشگاهی موفق به ثبت نام ۱۰۱۹ اثر گردید که بیشترین آثار مربوط به هنرهای تجسمی با۸۷۵ اثر  میباشد. همچنین امسال برای اولین گروه موسیقی دانشجویان تشکیل شده و قطعه موسیقی دانشجویان در جشنواره سیمرغ شرکتداده شد.

مدیر فرهنگی دانشگاه درخصوص فعالیت‌های اداره قرآن و عترت افزود: اداره قران و عترت در سال ۹۹ موفق به انجام اقدامات تازه و بدیعی شد که از جمله می‌توان به برگزاری محفل مجازی بین المللی با حضور قاری مصری، جشنواره قرآنی آنسه، جشنواره استانی ماسکخند، چاپ ۷۰۰۰ دعا کارتی(دعای هفتم صحیفه سجادیه) و توزیع در مراکز درمانی،چاپ پوسترهای طبیعت منقوش به ایات قرانی،تولید کتاب صوتی مطلع عشق(توسط دانشجویان)، تولید کلیپهای ۵ دقیقه ای تفسیر قرآن، و مسابقات و کارگاه‌های مختلف قرآنی اشاره کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: برگزراری جشنواره قرآن و عترت و رشد قابل توجه برگزیدگان این جشنواره به ۱۴ مقام کشوری نیز از نکات قابل توجه در حوزه قرآن و عترت دانشگاه است.

دکتر صادقی با اشاره به برنامه های مختلف تشکل‌های دانشجویی افزود: علیرغم  فضای کرونایی کشور ۲۴ برنامه جهادی در قالب سه شنبه های مهدوی در مساجد سطح شهر و نیز تعداد ۴ اردوی جهادی در روستاها و مناطق محروم استان توسط بسیج دانشجویی برگزار شد.

برگزاری وبینار شرکت دارویی اکتور توسط انجمن اسلامی و کارگاه‌های مختلف دیگر و اجرای چندین دوره مسابقه کتابخوانی و برنامه های مناسبتی از دیگر اقدامات هیئت فاطمیون دانشگاه بود. 

مدیر فرهنگی دانشگاه در ادامه با بیان اینکه بیشتر برنامه های کانون‌های فرهنگی هنری در بستر فضای مجازی انجام شده است خاطر نشان کرد: نشست‌های مجازی کانون شعر و ادب، ۴ مورد اردوی کانون گردشگری به مناطق طبیعی استان، برگزاری ۱۲ دوره انتخابات کانونهای فرهنگی، مشارکت مستمر  کانون مهر و هلال احمر در طرح شهید قاسم سلیمانی و پایش و غربالگری کرونا در اماکن و صنوف سطح شهر، برگزاری طرح غربالگری فشار خون و قند خون و ویزیت رایگان توسط کانون‌های دانشجویی، آموزش مجازی زبان ترکی توسط کانون حیات و برگزاری پویش کشوری سهم من در حمایت از دانشجویان آسیب پذیر از اهم فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری دانشگاه در سال ۹۹ بود.

دکتر صادقی در ادامه در خصوص فعالیت نشریات دانشجویی گفت: در حوزه نشریات  دانشجویی می‌توان به برگزاری انتخابات سالانه نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشگاهی به صورت آنلاین و مجازی، برگزاری جلسات ماهانه کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی، برگزاری ۴ کارگاه آموزشی عمومی و تخصصی نشریات برگزاری جشنواره تیتر ۱۲ با مشارکت حداکثری دانشجویان با ثبت بیش از ۱۵۰ اثر، برگزاری انتخابات خانه نشریات با مشارکت حداکثری دانشجویان و راه یابی یک نماینده از دانشگاه علوم پزشکی زنجان به خانه نشریات و رتبه بندی کمی و کیفی نشریات و انتخاب چند نشریه برتر کیفی توسط وزارتخانه اشاره کرد.

فعالیت انجمن‌های علمی در فضای کرونایی کشور از دیگر موارد مورد اشاره ایشان بود که در این خصوص افزود: استفاده از ظرفیت انجمن‌های علمی در ستاد مقابله با کرونای دانشجویان و تشکیل هسته علمی مقابله با کرونا از موارد متمایز انجمن‌های علمی در سال ۹۹ بود .

همچنین برگزاری چندین کارگاه، وبینار و جشن‌های مجازی نیز از دیگر فعالیت‌های شاخص این نهاد دانشجویی بود.

 وی در ادامه با بیان اینکه ستاد مقابله با کرونای دانشگاه علوم پزشکی زنجان از همان روزهای آغازین شیوع این ویروس در کشور تشکیل شد افزود: این ستاد فعالیت‌های برجسته زیادی از جمله تشکیل قرارگاه دانشجویی مقابله با کرونا، ساخت و بسته بندی ۱۳ هزار ماده ضدعفونی کننده، تولید ۵۵۰ عدد شیلد محافظتی توسط اعضای ستاد دانشجویی مقابله با کرونا، بازرسی از نانوایی هاو اصناف سطح شهر  و آموزش های بهداشتی به آنان، تهیه بسته های  بهداشتی و اقلام غذایی و لوازم تحریر  و توزیع در بین مردم کم برخوردار استان جمعا به تعداد۲۰۰۰ بسته ،  حضور دانشجویان هسته داوطلبی در مراکز بهداشتی شهرستان زنجان، طارم و ایجرود، آماده سازی نقاهتگاه توسط هسته داوطلبی دانشجویان در نقاهتگاه‌های استان، گندزدایی ۲۰ روستا توسط دانشجویان داوطلب، ۷۰۰۰ مورد غربالگری و آموزش نکات بهداشتی و پیشگیری با سامانه ۴۰۳۰ پیگیری،  تردد در شهر با لباس‌های مخصوص حفاظت فردی مدافعان سلامت،  نصب ماسک بر دهان مانکن‌های مغازه های سطح شهر توسط دانشجویان هسته داوطلبی به صورت نمادی، کاشت نهال به یاد مدافعان سلامت توسط اعضای کانون هلال احمر،  همکار ی اعضای کانون‌های دانشجویی در طرح شهید سلیمانی می‌توان نام برد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.