دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹

سردبیر نشریه سیاسی، فرهنگی"میثاق قلم":

فلسفه وجودی نشریات دانشجویی تمرین کار گروهی در فضای دانشگاهی است

گفتگو

نشریات دانشجویی همواره نقش مهمی را در تشکل‌ها، انجمن‌ها و کانون‌های دانشجویی ایفا کرده‌اند، فلسفه وجودی آنان در وهله نخست تمرین کار گروهی در فضای دانشگاهی و همچنین جذب دانشجویانی است که در زمینه‌های مختلف توانایی بالایی دارند. دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز با دارا بودن بیش از ۱۷ نشریه فعال توانسته در انتشار نشریات الکترونیکی رشد قابل توجهی را از خود نشان دهد و بستری ویژه برای دانشجویان اهل قلم فراهم کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، از آنجایی که نشریات دانشجویی همواره نقش مهمی را در تشکل‌ها، انجمن‌ها و کانون‌های دانشجویی ایفا کرده‌اند، فلسفه وجودی آنان در وهله نخست تمرین کار گروهی در فضای دانشگاهی و همچنین جذب دانشجویانی است که در زمینه‌های مختلف توانایی بالایی دارند.

از طرفی نشریات دانشجویی می‌توانند با تولید و توزیع اطلاعات صحیح و آگاهی بخشیدن به قشر دانشجو، نقش بسزایی در توسعه علمی و فرهنگی کشور داشته باشند.

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز با دارا بودن بیش از ۱۷ نشریه فعال توانسته در انتشار نشریات الکترونیکی رشد قابل توجهی را از خود نشان دهد و بستری ویژه برای دانشجویان اهل قلم فراهم نماید.

در این راستا و به منظور آشنایی دانشجویان با نشریات فعال در سطح دانشگاه، سرویس فرهنگی پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، اقدام به انجام سری گفتگوهایی با سردبیران و مدیرمسئولان نشریات دانشجویی دانشگاه نموده که "سارا زارعی"، سر دبیر نشریه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی "میثاق قلم" اولین نماینده از اصحاب نشریات بود که با وی به گفتگو پرداختیم.

وی در ابتدای سخنان خود به بیان محوریت و فعالیت این نشریه سیاسی، اجتماعی پرداخت و خاطر نشان کرد: نشریه میثاق قلم تشکل بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، نشریه ای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است که در حال حاضر با ۱۱ نفر عضو فعال مشغول به فعالیت بوده و اعضای هیئت تحریریه، کاریکاتوریست و نقاش، یک نفر طراح و دو نفر شاعر، چارت اصلی این تیم را تشکیل می دهند.

زارعی در ادامه و در پاسخ به این سوال که تعداد شماره های چاپ شده این نشریه سیاسی در سال گذشته و موضوعات آن در چه قالب های بوده، اظهار داشت: به همت اعضای فعال و دغدغه مند تیم، در سال گذشته ۸ شماره انتشار داشتیم و در هر شماره به بیان معضلات و دغدغه های جامعه از قبیل کرونا، جایگاه زن، رسانه و فضای مجازی، برجام و مذاکرت، دستاوردهای دفاع مقدس، واکسن های های خارجی و داخلی و جنایات غرب و... پرداخته شد و هدف ما اطلاع رسانی، نگاه کردن از بعد جدید به وقایع، ایجاد فرهنگ مطالبه گری و ایجاد دغدغه نسبت به اتفاقاتی است که در اطراف ما رخ می دهد.

وی تصریح کرد: اعضای تیم ما هر ساله تلاش داشته اند که عناوین و بخش های مختلفی را به نشریه اضافه نمایند. یکی از بخش هایی که سال گذشته به موضوعات و حیطه های مختلف نشریات اضافه شد و بازخورد خیلی خوبی به دنبال داشت، بخش "مصاحبه" بود که قصد داریم امسال نیز بیشتر به این بخش بپردازیم. همچنین مطالبه گری های بیشتری داشته باشیم و با توجه به مسئله انتخابات قطعا به صورت گسترده به این امر که در برنامه بلند مدت ما وجود دارد خواهیم پرداخت.

سردبیر نشریه میثاق قلم اضافه کرد: به لطف خداوند نشریه همواره از سوی اعضای هیئت تحریریه با استقبال بسیار بالایی روبه رو بوده و اخیرا نیز در اطلاعیه ای که به منظور همکاری منتشر گردید، افراد زیادی در زمینه های مختلف اعلام همکاری کردند که بدون شک در شماره های بعدی از توانمندهای این عزیزان استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد: همکاری و حضور در نشریات یک تجربه بسیار متفاوت و لذت بخش می باشد، زیرا بستر مناسبی است و می توان از مسائلی حرف زد و نوشت که شاید در جای دیگر این فرصت را نداشته باشی. از آن جایی که نشریه ما عناوین و سرفصل های متنوعی را داراست، این امر سبب شده که افراد توانمند از تمامی دانشکده ها و از هر قشر دانشجویی که هستند در حوزه ها و بخش های مورد علاقه خود به فعالیت بپردازند.

دبیر نشریه سیاسی میثاق قلم دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پایان ضمن دعوت از دانشجویان علاقه مند به فعالیت در این نشریه دانشجویی اظهار داشت: اگر علاقه مند به تحلیل وقایع سیاسی و اجتماعی، طنز نویسی، طراحی و کاریکاتور، نگارش مطالب مذهبی، جریان شناسی، دلنوشته، مصاحبه، گزارش نویسی، معرفی کتاب، وقایع تاریخی، ویراستاری و... هستید، نشریه میثاق قلم از شما عزیزان دعوت می کند که به این تیم پیوسته و حتی اگر تا کنون تجربه فعالیت در نشریات را نداشته اید، اصلا نگران نباشید، چه بسا کسانی که احساس می کردند که توانایی نوشتن ندارند، اما زمانی که به تیم پیوستند و روال را یاد گرفتند، در هر شماره مطالبشان بهتر و بهتر می شد. بنابراین اگر به دلیل ترس از نوشتن و اینکه کسی متن های شما را نمی خواند، پیش قدم نمی شوید، مطمئن باشید که تصور غلطی است چرا که اعضای نشریه در کنار شما هستند و به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید در این زمینه توانمند شوید.

کد خبرنگار؛ ۰۵۱۰۱۰۱

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.