دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۷

"مدرسه ملی مولکولی" برگ زرین فعالیت انجمن علمی علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی مشهد است

گفتگوی تلفنی

نایب دبیر انجمن علمی علوم آزمایشگاهی کشوری به مناسبت ۳۰ فروردین روز علوم آزمایشگاهی گفت: برگزاری مدرسه ملی مولکولی با ۸ کارگاه و ۱۳۰ شرکت کننده از دانشجویان علوم‌ آزمایشگاهی کشور از برجسته‌ترین فعالیت‌های انجمن علمی علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد در سال گذشته است.

به گزارش مفدا مشهد، به مناسبت فرا رسیدن ۳۰ فروردین روز علوم آزمایشگاهی خبرنگار مفدا مشهد ، با الیاس فرزادنیا نایب دبیر انجمن علوم‌ آزمایشگاهی کشوری و دبیر انجمن علمی علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم‌ پزشکی مشهد گفتگویی تلفنی را انجام داده است.

خبرنگار مفدا مشهد: ضمن تبریک فرارسیدن روز علوم آزمایشگاهی لطفا گزارشی از فعالیت های انجمن علمی علوم آزمایشگاهی مشهد در سال ۹۹ را بفرمایید.

دبیر انجمن علمی علوم آزمایشگاهی: برگزاری ۶ کارگاه داخلی ، یک مدرسه ملی مولکولی ، راه اندازی پیج اینستا گرام ، افزایش ممبر کانال تلگرامی ، ایجاد راه ارتباطی فوق العاده قوی بین اساتید و دانشجویان ( تحقیق و پژوهش) از مهمترین اقدامات انجمن علمی در سال ۹۹ می باشد.

برگزاری ۶ کارگاه داخلی ، یک مدرسه ملی مولکولی ، راه اندازی پیج اینستا گرام ، افزایش ممبر کانال تلگرامی ، ایجاد راه ارتباطی فوق العاده قوی بین اساتید و دانشجویان ( تحقیق و پژوهش) از مهمترین اقدامات انجمن علمی در سال ۹۹ می باشد.

خبرنگار مفدا مشهد: آیا شیوع بیماری کرونا بر روی فعالیت های انجمن علمی تأثیری گذاشته است؟

دبیر انجمن علمی علوم آزمایشگاهی: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعویق ۶ ماهه در تشکیل هسته مرکزی به خاطر برگزاری دیر هنگام انتخابات، متاسفانه فرصت طلایی تابستان را از دست دادیم ولی به محض تشکیل شدن هسته مرکزی و با اهتمام و توجه تمام اعضای شورای مرکزی، برنامه های طول سال ریخته شد و به ترتیب در فاز های مختلف انجام گرفت.

خبرنگار مفدا مشهد: به برگزاری برنامه ها در طی فازهای مختلف اشاره کردید، لطفا این مراحل را توضیح دهید.

دبیر انجمن علمی علوم آزمایشگاهی: فاز اول برنامه ها ویژه دانشجویان ورودی جدید بود. همواره یکی از سنت های انجمن علمی دانشجویی علوم آزمایشگاهی مشهد ،استقبال از دانشجویان تازه وارد به محیط دانشکده است. همانند تمامی فعالیت های دانشجویی که بنابر شیوع بیماری کووید به حالت تعلیق در آمده بودند، این سنت و عادت همیشگی انجمن علمی هم چندان شکل و ساختارمنظمی نداشت و دانشجویان تازه وارد هم  نسبت به امور دانشجویی بی اطلاع بودند، لذا برای پشتیبانی ازین دانشجویان و آموزش مقدمات کار دانشجویی و ایجاد ارتباطی مستمر فعالیت ها از دو مسیر فضای مجازی و برگزاری کارگاه ها ادامه یافت.

فاز دوم به طور اخص به فعالیت های انجمن علمی در سطح ملی اشاره دارد. در این فاز  اولین قدم انجمن علمی دانشجویی علوم آزمایشگاهی مشهد برگزاری انتخابات شورای مرکزی انجمن علمی دانشجویی کشوری بود و در پایان این انتخابات دبیر انجمن علمی مشهد به عنوان نایب دبیر انجمن کشوری انتخاب شد. سپس با توجه به برخی ضعف ها در کوریکولوم اموزشی رشته در سال های گذشته و عدم توجه کافی به است های مولکولی و علی الخصوص ژنتیکی کارگاه های مدرسه ملی مولکولی چیده شد که مطابق نیازهای دانشجویان باشند.

خبرنگار مفدا مشهد: در فاز اول به چه شیوه ای دانشجویان ورودی جدید مدیریت شدند؟

دبیر انجمن علمی علوم آزمایشگاهی: در فضای مجازی اکانت روابط عمومی انجمن به طور ٢۴ ساعته پاسخگوی تمام سوالات دانشجویان بود، به طوری که دیگر انجمن به  اولین و تنها مرجع رسیدگی به مشکلات این دانشجویان تبدیل شد. همچنین در تلگرام کانالی برای این دانشجویان تاسیس شد که در آن کانال مطالب سامانه نوید مرتب برایشان بارگزاری می شد و به مدت دو هفته با دانشجویان همراه بود.

گروهی هم نیز برای این عزیزان تاسیس شد که بحث های کلی ای نظیر جزوه نویسی، رفرنس خوانی و نحوه امتحان دادن را آموزش می داد. شایان ذکر است، اکانت روابط عمومی انجمن علمی همچنان اولین مرجع این دانشجویان میباشد و مطابق اساسنامه منتورینگ در امور اموزش و پژهشی (مقدمات) این عزیزان را همراهی می‌کند.

سپس سلسله کارگاه هایی تحت عنوان رد کارپت توسط بخش علمی بسیج دانشجویی به صورت اختصاصی برای هر رشته برگزار شد که انجمن علمی دانشجویی علوم آزمایشگاهی هم در این کارگاه حضور داشت. با توجه به کمبودهای موجود در طرح ردکارپت و فراهم نبودن امکان آشنایی چندان به دانشجویان، بر آن شدیم که دو کارگاه مجزا و جامع برای این عزیزان برگزار کنیم.

کارگاه اول: در این وبینار بحث اصلی معرفی رشته و گروه و معرفی انجمن بود که در مدت زمان ۴٠ دقیقه به طور کامل به معرفی رشته، اساتید، ظرفیت ها و آینده های شغلی رشته پرداخته شد و هم چنین پاسخ سوالات شرکت کنندگان داده شد.

کارگاه دوم: این کارگاه نیز کاملا اختصاصی برگزار شد. محوریت کارگاه دوم بحث های دانشجویی نظیر فعالیت های دانشجویی و هم چنین آموزش جزوه نویسی، معرفی سایت نوید و آموزش کار با اون و معرفی رفرنس ها و آینده رشته انجام شد.

خبرنگار مفدا مشهد: در فاز دوم اشاره کردید مدرسه ملی مولکولی برگزار شد. هدف و نحوه برگزاری این مدرسه را بفرمایید.

دبیر انجمن علمی علوم آزمایشگاهی:مدرسه ملی مولکولی برگ زرین فعالیت های انجمن علوم آزمایشگاهی مشهد می باشد.مدرسه ملی مولکولی برگ زرین فعالیت های انجمن علوم آزمایشگاهی مشهد است.

اساس چینش کوریکولوم با توجه به برخی ضعف ها در کوریکولوم اموزشی رشته در سال های گذشته و عدم توجه کافی به است های مولکولی و علی الخصوص ژنتیکی کارگاه های این مدرسه به نحوی چیده شد که مطابق نیازهای دانشجویان باشند و اساتید طرح نیز از بین بهترین اساتید سطح شهر انتخاب شدند.

در این مدرسه ٨ کارگاه برگزار شد :کارگاه است خراج Dna ، کارگاه pcr ، کارگاه Real time PCR ، کارگاه طراحی پرایمر ، کارگاه توالی یابی ژتی ، کارگاه تست LAMP ، کارگاه مهندسی ژنتیک ١ و کارگاه مهندسی ژنتیک ٢.

در این مدرسه ۱۳۰ نفر از دانشجویان سراسر کشور ثبت نام کردند که هر کارگاه بالغ بر صد نفر شرکت کننده داشت.

خبرنگار مفدا مشهد: از اینکه وقت خود را در اختیار مفدا مشهد قرار دادید تشکر کرده و برای شما آرزوی موفقیت دارم.

خبرنگار: حمید دهقانیان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.