دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۷

نشست «بررسی سامانه الکترونیکی رصد فعالیت‌های ادارات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت» برگزار شد

سامانه رصد

نشست «بررسی سامانه رصد فعالیت‌های ادارات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت» روز یکشنبه ۲۹ فروردین ماه با حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت و همچنین جمعی از مدیران این معاونت در سالن اجتماعات شهید احدی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه و به نقل از مفدا وزارت، در نشستی که روز یکشنبه ۲۹ فروردین ماه با حضور معاونان، مدیران ارشد و برخی از کارشناسان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حضور دکتر سیماسادات لاری سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد، حاضران در خصوص سامانه الکترونیکی رصد فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی این معاونت و نقاط ضعف و قوت این سامانه و همچنین فرآیند تکمیل بخش‌های فنی آن به بحث و گفت وگو نشستند.

در این نشست، مهندس نسرین ستوده مسؤول واحد آمار و فناوری اطلاعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، گزارش عملکرد جامعی از واحد آمار و فناوری اطلاعات این معاونت و همچنین نحوه فرآیند تکمیل سامانه رصد فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و نیز نحوه انتقال و بارگذاری اطلاعات ادارات مختلف بر روی این سامانه، به حاضران ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه بسترهای الکترونیک موجود در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر چهار بستر طراحی و پایه‌گذاری شده است، اظهار کرد: با ایجاد سامانه «فرابر» ‏، «پورتال اسپریت»، « سامانه رای شمار» و سامانه « پرسشنامه ساز و آزمون ساز» تلاش داریم تمامی فعالیت‌های ادارات این معاونت را در فضای مجازی و بستر الکترونیک، نگهداری و بایگانی کنیم تا در زمان‌های لازم، بتوانیم از اطلاعات ذخیره شده، در مسیر فعالیت‌های ادارات، استفاده بهینه کنیم.

ستوده با یادآوری اینکه فعالیت‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به لحاظ حوزه فناوری اطلاعات به دو بخش دانشجو محور و کارشناس محور تقسیم شده است، گفت: بخشی از جمع‌آوری اطلاعات مربوطه به فعالیت ادارات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از طریق دانشجویان انجام می‌گیرد که طی آن دانشجو با تکمیل فرم‌های مربوطه در خصوص مسائل رفاهی خود، خوابگاه، تغذیه، مشاوره سلامت و روان، فعالیت در نهاد دانشجویی و... خوداظهاری می‌کند و بخش دیگر کارشناس محور است که به عبارتی، دریافت گزارشات عملکردی، از طریق کارشناسان مربوطه صورت می‌گیرد.

وی گزارشی از رصد فعالیت‌های اداره کل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در بستر سامانه جامع الکترونیکی ارائه کرد و گفت: در بخش مربوط به اداره کل دانشجویی از جمله مسائل رفاهی و امور خوابگاهی، تربیت بدنی، مشاوره و سلامت روان دانشجویان و همچنین شورای صنفی، خوشبختانه جمع آوری اطلاعات و گزارش‌گیری در سامانه «رصد فعالیت‌های ادارات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت» در حال تکمیل و انجام است. به نحوی که مثلا در حوزه مشاوره و سلامت روان دانشجویان،  سامانه پایش سلامت روان بر اساس پرسشنامه GHQ و CCSM ( در بستر سامانه اسپریت پورتال) طراحی شده و از ۲۰ بهمن‌ماه سال گذشته در دسترس دانشجویان است و تعداد زیادی از دانشجویان، اطلاعات فردی و پرسشنامه را تکمیل کردند. ضمن اینکه به‌روز رسانی سامانه دریافت گزارش عملکرد اداره مشاوره در بستر سامانه فرابر و طراحی پرسشنامه الکترونیک کرونا از منظر دانشجویان از ابتدای شیوع ویروس کرونا، انجام شده است.

مسؤول حوزه IT معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: در بخش تربیت بدنی، بانک اطلاعات مدیریت تربیت بدنی در بستر سامانه فرابر طراحی شده و همچنین طراحی سامانه پذیرش دو المپیاد ورزش‌های فکری و همگانی نیز در بستر فرابر انجام شده است.

ستوده خاطرنشان کرد: در اداره کل فرهنگی، تلاش داریم طراحی بانک اطلاعات کانون‌های فرهنگی، طراحی سامانه جشنواره فرهنگی، طراحی سامانه انجمن‌های علمی دانشجویی،نشریات دانشجویی، فعالیت کانون‌های جهادی و... را تا مهرماه به پایان برسانیم و اطلاعات جمع آوری شده را به پرتال جدید ( سامانه رصد فعالیت‌های ادارات معاونت فرهنگی و دانشجویی) انتقال دهیم.

طراحی و تکمیل بانک اطلاعات کانون‌های فرهنگی باعث انسجام و نظم بخشی در فعالیت‌های این کانون‌ها می‌شود

وی، طراحی بانک اطلاعات کانون‌های فرهنگی را باعث انسجام و نظم‌بخشی در فعالیت‌های این کانون‌ها دانست و گفت: طراحی بانک اطلاعات کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی شامل، ثبت مشخصات دبیران کانون‌ها، ثبت مشخصات کارشناسان فرهنگی در حوزه کانون‌های فرهنگی، ثبت مشخصات کانون‌ها، فراهم کردن امکان درخواست عضویت همه دانشجویان، فراهم کردن امکان درخواست کاندیداتوری در مجمع عمومی، برگزاری انتخابات آنلاین، تهیه بانک جامع اعضای کانون‌های فرهنگی و همچنین فعالیت‌های این کانونها است که از اردیبهشت ماه سال گذشته در اختیار کاربران قرار دارد.

این کارشناس حوزه آی‌تی افزود: همچنین با طراحی بانک اطلاعات کانون‌های فرهنگی می‌توانیم در مسیر برگزاری  انتخابات چهار مجمع کانون‌های فرهنگی، برگزاری مسابقه الکترونیک CHEX.TED و اعلام نتایج آن، برگزاری مسابقه الکترونیک کتابخوانی مردی حوالی خورشید،  طراحی پرسشنامه الکترونیک کرونا از منظر دانشجویان، به اهداف مورد نظر دست یابیم.

ستوده همچنین به طراحی سامانه جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: ثبت اطلاعات متقاضیان شرکت در جشوواره، ثبت اولیه اثر در رشته‌های زمینه‌های مورد نظر در سامانه، اختصاص کارتابل به کارشناسان دانشگاهی برای رصد ثبت‌نام‌ها در سامانه، ثبت قطعی آثار، داوری مرحله دانشگاهی و کشوری و پذیرش شرکت‌کنندگان در مرحله مسابقات در سطح دانشگاهی و ملی از جمله اقدامات انجام شده است. همچنین با طراحی سامانه جشنواره قرآنی هدهد دانشگاهیان، نسبت به برگزاری مسابقات آنلاین در بخش آوایی در سطح دانشگاهی و همچنین برگزاری مسابقات آنلاین در بخش معارفی در سطح ملی و نیز مسابقات الکترونیک غدیر( ویژه کارکنان ستاد وزارتخانه) اقدامات سازنده‌ای انجام شده است.

همچنین در ادامه این نشست، مدیران ارشد حاضر ، نظرات، نقدها و پیشنهادات خود را در خصوص فعالیت سامانه رصد فعالیت‌های ادارات معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت، ارائه کردند.

در ادامه دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دقایقی در خصوص مزایا و اهداف سامانه رصد فعالیت‌های مدیریت دانشجویی به ایراد سخن پرداخت و گفت: سامانه رصد فعالیت‌های ادارات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با هدف تسهیل و تسریع در ارائه گزارشات در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی، طراحی شده است و این سامانه باعث ایجاد نظم و انسجام بیشتری در مسیر فعالیت‌های ادارات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌شود.

وی اظهار کرد: بدون شک با تکمیل این سامانه، تمام فعالیت‌ها و اطلاعات دانشگاه‌های علوم پزشکی در زمینه‌های فرهنگی و  دانشجویی از جمله کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمیدانشجویی، نشریات دانشجویی، تشکل‌های اسلامی، فعالیت‌های جهادی، جشنواره دانشجویان نمونه، امور تغذیه، خوابگاه، تربیت بدنی، مشاوره و سلامت روان دانشجویان، تربیت بدنی، فعالیت شوراهای صنفی و ... ثبت شده و در اختیار دانشگاه‌ها و ستاد وزارتخانه قرار می‌گیرد.

لاری با بیان اینکه مبنای تمام بررسی‌ها، اعتبارسنجی و بودجه‌ها، همین اطلاعاتی است که در این سامانه توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی درج می‌شود، خطاب به حاضران گفت: باید تمام ظرفیت‌ها و تلاش خود را معطوف تکمیل این سامانه کنیم و بتوانیم تا ماه‌های پیشروی در حوزه فرهنگی، بانک اطلاعات مربوط به کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی دانشجویی، نشریات دانشجویی، کانون‌های جهادی ... را تکمیل کنیم و اطلاعات جمع‌آوری شده در این بخش‌ها را به سامانه رصد فعالیت‌های ادارات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت منتقل کنیم.

در این نشست، مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی، دکتر حسن زائری لطف مدیرکل فرهنگی، دکتر سید عابدین حسینی آهنگری مشاور معاون وزیر، دکتر روح‌الله محمد علی نژاد رئیس مرکز قرآن وعترت، دکتر وحید صرامی رئیس شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی، مهدی معماری مشاور رسانه‌ای و مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی و مرضیه نعمتی رئیس دفتر این معاونت، حضور داشتند.

گفتنی است، سامانه «رصد فعالیت‌های مدیریت دانشجویی» در واقع یک داشبورد مدیریتی است که  می‌تواند تمام فعالیت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را در حوزه دانشجویی ثبت کند.

انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۲۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.