شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲

محتوای فرهنگی:

شرح فراز سوم از دعای هفتم صحیفه سجادیه

قنوت

در متن زیر که در قالب محتوای فرهنگی هفته و توسط مدیریت امور فرهنگی و فعالیت های فوق برنامه دانشگاه تهیه و در اختیار مفدا شیراز قرار گرفته، به شرح فراز سوم از هفتمین دعای صحیفه سجادیه پرداخته شده است.

فراز سوم از دعای هفتم صحیفه سجادیه

"وَ قَدْ نَزَلَ بی یا رَبِّ مَا قَدْ تَکأَّدَنِی ثِقْلُهُ، وَ أَلَمَّ بی مَا قَدْ بَهَظَنِی حَمْلُهُ وَ بِقُدْرَتِک أَوْرَدْتَهُ عَلَی وَ بِسُلْطَانِک وَجَّهْتَهُ إِلَی  فَلَا مُصْدِرَ لِمَا أَوْرَدْتَ، وَ لَا صَارِفَ لِمَا وَجَّهْتَ، وَ لَا فَاتِحَ لِمَا أَغْلَقْتَ، وَ لَا مُغْلِقَ لِمَا فَتَحْتَ، وَ لَا مُیسِّرَ لِمَا عَسَّرْتَ، وَ لَا نَاصِرَ لِمَنْ خَذَلْتَ"

 الهی بلایی بر من فرود آمده که سختی و ثقل آن مرا در هم شکسته و گرفتاری هایی بر من حمله ور شده که تحملش برای من دشوار است و آن را تو از باب قدرتت بر من وارد کرده ای و به اقتدار خود متوجه من نموده ای،  الله من، چیزی را که تو آورده ای کسی نبرد و آنچه تو فرستاده ای دیگری باز نگرداند و بسته تو را کسی نگشاید و چیزی را که تو بگشایی دیگری نبندد و آنچه را تو دشوار نموده ای کسی آسان نکند و آن را که تو ذلیل کرده ای یاوری نباشد.

*برخورد متفاوت انسان های مومن و غیر مومن در برابر گرفتاری ها و حوادث

سختی ها، گرفتاری ها و حوادث ناگوار گاهی چنان انسان را خسته و ناتوان می کنند که تمام توان خود را از دست داده و تحمل کمترین فشار درونی و بیرونی را ندارد و در مسیر زندگی جز تاریکی و یاس و ناامیدی چیزی نمی بیند و درهای نجات را بر خود بسته می انگارد و گاه بدانجا می انجامد که کسانی که به خدا ایمان ندارند و یا توکل در خور در آنان نیست دست به خود کشی می زنند و ترک زندگی را بر زندگی ترجیح می دهند.

ولی آنان که به خدای متعال یعنی قدرت حکیمانه برتر نیروی لایزال غیر متناهی امیدوارند، سختی های زندگی هرگز بر آنان غالب نمی گردد. از این رو به هر مقدار که حوادث ناگوار آنان را احاطه کند، نه تنها امیدشان به یاس تبدیل نمی شود، بلکه قدرت فوق العاده ای از ایمان به دست آورده و آن را سپر حوادث قرار می دهند و حوادث ناگوارسبب تقویت ضریب نیروی ایشان می شود، چنان که قرآن کریم در سوره انفال آیه ۶۵ می فرماید:

((إِنْ یَکُنْ مِنْکُمْ عِشْرُونَ صَابِرُونَ یَغْلِبُوا مِائَتَیْنِ ...))

"نیروی بیست نفر مومن متوکل، بیش از نیروی دویست نفر و غالب بر آنان خواهد بود. "

"اینان مومنانی هستند که در مکتب اهل بیت(س) تربیت یافته اند و چنان که امام سجاد(ع) در این فراز می فرماید معتقدند که آن چه را که خداوند متعال به سویی حرکت دهد، هرگز مانعی بر سر راه آن نخواهد بود و دری را که او ببندد هرگز کلیدی نخواهد داشت و هرکس که در حریم نصرت و یاری او قرار نگیرد، هرگز یاوری نخواهد داشت، چنان که قرآن کریم در آیه ۱۶۰ آل عمران می فرماید:

إِن یَنصُرْکُمُ اللَّهُ فَلَا غَالِبَ لَکُمْ ۖ وَإِن یَخْذُلْکُمْ فَمَن ذَا الَّذِی یَنصُرُکُم مِّن بَعْدِهِ ۗ وَعَلَی اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ"


"اگر خداوند شما را یاری کند، هیچ کس بر شما پیروز نخواهد شد! و اگر دست از یاری شما بردارد، کیست که بعد از او، شما را یاری کند!؟ و مؤمنان، تنها بر خداوند باید توکل کنند! "

مدیریت امور فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.