پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۱

با حضور وزیر بهداشت در هشتاد و نهمین جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کرونا ویروس استان زنجان؛

تشریح اقدامات دانشگاه در راستای کنترل و پیشگیری بیماری کرونا

دکتر قزلباش

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان درهشتاد و نهمین جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کرونا ویروس استان که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد به تشریح اقدامات دانشگاه علوم پزشکی زنجان در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا پرداخت.

به گزارش مفدا زنجان، دکترقزلباش درهشتاد و نهمین جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کرونا ویروس استان که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، گفت: در طی ۱۴ ماه گذشته از شیوع کرونا بیش از ۲۲ هزار نفر در بیمارستانها بستری شدند و خدمات دریافت نموده اند .در این مدت بیمار یابی و افزایش تستها به شدت در استان زنجان پیگیری شده و بیش از ۲۴۰ هزار نفر نمونه‌گیری شده‌اند که با مجموع بخش بستری، بیش از ۲۵۳ هزار نمونه انجام گرفته است، که تعداد کل بیماران در بیماریابی مثبت کرونایی نیز ۶۳ هزار و ۴۴۸ نفر بود و در این مدت یکهزار و ۲۳۴ نفر هم به علت ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند. و به این جهت در موج‌های جدید، نگرانی از افزایش شمار فوتی‌های کرونایی در استان است .

وی افزود: در اواخر بهمن و اسفند ماه میزان رهگیری به ۶/۸ می باشدکه  از روزانه ۱۰۰۰ تست به ۳۰۰۰تست رسیده است وآخرین وضعیت ۲۵/۸درصد میزان مسلم تستهاست و میزان رهگیری ۴نفر در ازای هر یک نفر مثبت است.

وی کارهای شاخص در این مدت ۱۴ ماهه را  راه اندازی سامانه مانیتورینگ رصد بیماری به هر فردی که مبتلا می شود و راه اندازی سامانه پایش آنلاین و سامانه نوبت دهی غیر حضوری، ارسال پیامکی نتایج pcr  و ویزیت متخصص عفونی در مراکز منتخب کووید ۱۹، اجرای نظام مراقبت در بخش خصوصی و غیر دانشگاهی  و همچنین راه اندازی ۷ مرکز سیار در نمونه گیری در مناطق پرجمعیت شهرنام برد و افزود: در مدت ۱۴ ماه گذشته ۱۱مرکز ۱۶ساعته به ۳۲ مرکز ارتقا یافت که این مهم به مراجعات سرپایی و دریافت خدمات سلامت کمک می‌کند. و الان هم تمرکز حوزه سلامت بر بیماریابی هوشمند است که به مراقبت و حفاظت سالمندان، مادران باردار و بیماران زمینه‌ای تاکید می‌کند.

دکتر قزلباش با اشاره به دو  ابتکار مهم در استان زنجان در کنترل  بیماری کرونا نیز اشاره نموده و افزود: پیشگام شدن در افزایش تست‌های کرونایی در کشور ؛ به طوری که بالاترین تست و رهگیری کشور را پیگیری می‌کند و راه‌اندازی تست‌های سرولوژی از جمله  اقدام مهم در این راستا بود که  به توانمندی و آزمایشگاه‌های تشخیصی استان باز می‌گردد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.