سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۸

تاسیس دانشکده صدا و سیما در ۲۴ فروردین ۱۳۴۹ خورشیدی

صدا و سیما

مدرسه عالی تلویزیون و سینما در تهران گشایش یافت. این مدرسه با هدف تربیت دانشجویان فرهیخته در حوزه ساخت بر نامه‌های تلویزیونی و سینمایی شروع به کار نمود و توانست در این زمینه تاحدود زیادی موفق عمل نماید. پس از انقلاب اسلامی دانشکده صدا و سیما تغییر نام داده‌است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با توجه به نیازها و ضرورت‌های جدید و بر پایه‌ ساختارهای آموزشی گذشته، در سال ۱۳۶۰ طرح تأسیس دانشکده صدا وسیما براساس درخواست شورای سرپرستی سازمان در ستاد انقلاب فرهنگی مطرح و با کلیات آن موافقت شد. در سال ۱۳۶۲ در اساسنامه سازمان صداوسیما مصوب مجلس شورای اسلامی سازمان صداوسیما موظف به «تکمیل و گسترش دانشکده صداوسیما»   به منظور تربیت نیروی انسانی خود شد. در سال ۱۳۶۳ براساس مصوبه رسمی شورای بازگشایی و نوگشایی وزارت فرهنگ و آموزش عالی دانشکده صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران رسماً بازگشایی و به تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد موردنیاز سازمان صداوسیما پرداخت.

پس از آغاز به کار سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران در سال ۱۳۴۵ و گستردگی فعالیت آن، در سال ۱۳۴۶ مرکز آموزش رادیو و تلویزیون تاسیس شد و بعد از فراهم آمدن مقدمات کار در سال ۱۳۴۷ مؤسسه‌ای به نام «مدرسه عالی تلویزیون و سینما» به منظور تربیت نیروهای مورد نیاز رسانه کشور در آن زمان تشکیل شد که دانش‌آموختگان آن به فعالیت در سازمان رادیو و تلویزیون و حوزه سینما مشغول شدند.
در سال ۱۳۴۸ این مؤسسه کار خود را با یک دوره کوتاه مدت یک ساله آغاز کرد. بعدها این دوره به دو دوره دو ساله ارتقا یافت؛ و بعد دوره‌های کارشناسی ارشد تکنولوژی آموزشی، تحقیق در ارتباطات جمعی و مهندسی‌الکترونیک نیز قبل از انقلاب در آن اجرا شدند.

در اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظلّه‌العالی) مبنی بر تربیت نیروی انسانی کارآمد، آشنا و متعهد به آرمان‌ها و اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران و برای تامین نیازهای تخصصی و تحقق وظایف و ماموریت‌های سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و مشاغل خاص آن و به استناد آئین‌نامه تاسیس موسسات آموزش عالی وابسته به سازمان‌های دولتی مصوب بیست و هفتمین جلسه مورخ چهارم تیرماه ۱۳۶۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی و اساس‌نامه سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مصوب بیست وهفتم مهرماه ۱۳۶۲ مجلس شورای اسلامی، مدرسه عالی تلویزیون و سینما که در سال ۱۳۴۷ تاسیس شده بود، طبق مصوبه مورخ ۱۲/۸/۱۳۶۳ شورای بازگشایی و نوگشایی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به دانشکده صداوسیما تغییر نام یافته بود، به موجب مجوز شماره ۷۱۰۱۵/۲۲/۲ مورخ ۱۵/۵/۱۳۹۲ شورای گسترش آموزش عالی به دانشگاه صداوسیما وابسته به سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران ارتقاء یافت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.