یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹

۲۳ فروردین روز دندانپزشک گرامی باد

روز دندانپزشکی

بر اساس مصوبه هیئت وزیران در سال ۱۳۶۲ روز ۲۳ فروردین روز دندانپزشک وهفته آخر فروردین ماه هفته دندانپزشکی نامگذاری شد. ما نیز به بهانه روز دندان پزشک مروری بر مسائل مختلف حوزه دندانپزشکی خواهیم داشت.

به گزارش مفدا گلستان ، دندانپزشکی، حرفه‌ای بسیار قدیمی است و شاید پیدایش آن به زمانی بازگردد که انسان‌ها به فکر سلامت و بهداشت و زیباتر کردن دندان‌هایشان افتادند. 

از عمر دندانپزشکی در ایران بیش از ۷۰ سال نمی ­گذرد. در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی فقط سه نفر دندانپزشک در شهر تهران وجود داشت. یکی از برجسته‌ترین آنها، دکتر دندانپزشک اهل کشور لهستان بود که دندانپزشک مخصوص رضاخان به شمار می‌رفت و تبحر فوق‌العاده‌ای در طراحی و ساخت پروتزهای دندانی داشت. دو دندانپزشک دیگر تهران قدیم نیز اهل کشور سوئیس و ترکیه بودند. 

از سال ۱۳۴۲ تا پیش از انقلاب روز ۲۴ دی ماه به عنوان روز دندان‌پزشکی شناخته می‌شد. مصداق این نام گذاری تشکیل جامعه دندان‌پزشکی ایران در تاریخ ۲۴ دی ماه سال ۴۱ بود. اما پس از انقلاب روز دندان‌پزشک تغییر کرد. بر اساس مصوبه هیئت وزیران در سال ۱۳۶۲ روز ۲۳ فروردین روز دندانپزشک و هفته آخر فروردین ماه هفته دندانپزشکی نامگذاری شد.

• زمان رویش دندان ها

تعداد ۲۰ دندان شیری معمولا تا سه سالگی می رویند. از سه تا شش سالگی، دندان های شیری تغییر خاصی نمی کنند، اما ممکن است اولین پوسیدگیهای دندان در این دوره رخ دهد . ممکن است عادت های کودک مانند مکیدن انگشت و پستانک که تا این دوره ادامه پیدا کرده، باعث ایجاد فاصله بین دندان های قدامی و حتی تغییر در فرم صورت و رابطه دندان ها شود. ترک این عادت ها و نیز عادت به مسواک زدن، در این مرحله مهم است.
زمان رویش اولین دندان شیری حدود شش ماهگی است. از حدود ۵/۵ سالگی تا ۱۲ سالگی به تدریج دندان های شیری لق می شوند و می افتند و دندان های دائمی جانشین آنها می شوند.

حدود شش سالگی اولین دندان آسیای دائمی در پشت دندان های شیری می روید که بسیاری از والدین آن را با دندان شیری اشتباه می گیرند. چرا که انتهای دندانهای شیری فضای خالی وجود دارد و هیچ دندانی نمی افتد که این دندان جایگزین آن شود. معمولا اولین پوسیدگی دندان های دائمی نیز به دلیل همین اشتباه و بی اهمیت شمردن، در دندان های آسیای اول یا همان دندان شماره (۶) رخ می دهد، ازویژگیهای این دوره، وجود همزمان دندان های شیری و دائمی در دهان است که والدین باید به دقت فرآیند و زمان ریختن دندان های شیری و رویش دندان های دائمی را کنترل کنند. بعد از ۱۲ سالگی معمولا ۲۸ دندان دائمی در دهان وجود دارد.

از مشکلاتی که ممکن است در رویش دندان های شیری و دائمی پیش آید،می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. رویش دندان دائمی قبل از افتادن دندان شیری روی آن:

فرآیند لق شدن دندان شیری و رویش دندان دائمی به این شکل است که دندان دائمی هنگام رویش به ریشه دندان شیری که درست در روی آن قرار دارد، فشار می آورد و این فشار رفته رفته باعث خورده شدن ریشه دندان شیری می شود تا حدی که دندان شیری بی ریشه شود. در این حالت دندان شیری لق می شود و می افتد، به شکلی که اگر دندان افتاده کودکان را ببینیم، تصور می کنیم بی ریشه هستند. اگر دندان دائمی به عللی در مسیر اصلی خود نباشد، دندان دائمی در جایی غیر از جای اصلی خود می روید و دندان شیری نیز در جای خود باقی می ماند.

در این صورت، باید به دندانپزشک مراجعه کرد و دندان شیری را در صورت لزوم کشید. دندان هایی که کج در می آیند، در صورتی که به موقع تشخیص داده شود، به مرور به جای اصلی خود بر خواهند گشت. اما در صورتی که این اختلال در رویش دیر تشخیص داده شود یا در موارد خاص ممکن است خود به خود اصلاح نشود و نیاز به ارتودنسی داشته باشد پس مراجعه به موقع به دندانپزشک ضروری می باشد .

۲. نیفتادن دندان های شیری:

لازم است بعد از دوازده سالگی، وضعیت افتادن دندان های شیری کودکان را بررسی کرد. کج بودن مسیر دندان جانشین و از بین نرفتن ریشه دندان شیری باعث می شود دندان شیری نیفتد. ممکن است جوانه یک دندان دائمی به دلایل مختلف اصلا در دهان موجود نباشد. نبودن دندان دائمی جانشین باعث می شود دندان شیری نیفتد. بنابراین برای کشیدن دندان شیری که احیاناً تا این سن باقی مانده، بررسی و احتیاط لازم به عمل آورید. ممکن است دلیل ان نبود دندان دائمی جانشین باشد.در این صورت،همین دندان شیری می تواند مدت های زیادی در دهان باقی بماند و به خوبی کارکرد داشته باشد.امکان دیگری هم هست که دندان شیری،به دلیل قرار گرفتن (گیر کردن ) در میان دندان دائمی مجاور،امکان افتادن نداشته و مانع از رویش دندان دائمی زیری هم بشود.در این صورت کشیدن دندان شیری، باعث باز شدن مسیر برای رویش دندان دائمی خواهد بود. یاد آوری می شود تشخیص به موقع و بررسی منظم باعث می شود نا هنجاریهای احتمالی در زمان مناسب شناسایی و بر طرف شوند

نکاتی برای جلوگیری از مشکلات سلامت دهان و دندان

برخی از نکات برای جلوگیری از مشکلات سلامت دهان و دندان مانند بیماری لثه و پوسیدگی دندان شامل موارد زیر می شود :

*حداقل ۲ بار در روز دندانهای خود را با خمیردندانی که دارای فلوراید است مسواک بزنید. حداقل یک بار در روز با یک دهانشویه ضد عفونی کننده ، دهان خود را بشویید و از نخ دندان استفاده کنید.

*برای معاینه حرفه ای و پاکیزه کردن دهان ، دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

*از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید.

*از میان وعده های قندی یا نشاسته ای خودداری کنید.

*اگر نظر دندانپزشک شما بر این است که شما از یک دهانشویه ضد میکروبی استفاده کنید ، حتما از او در مورد آن سوال کنید.

*اگر خشکی دهان دارید ، از دندانپزشک خود در مورد درمان این بیماری مانند استفاده از بزاق مصنوعی ، سؤال کنید. بیوتن یک نوع بزاق مصنوعی است و بدون احتیاج به نسخه پزشک در داروخانه ها در دسترس می باشد.

کارهایی که باعث آسیب زدن به دندان میشود


اگر سلامت دندان‌هایتان برای شما مهم است، باید بدانید برخی کارها ممکن است سلامت دندان‌هایتان را تهدید کند. از دلایل آسیب به دندان آسیب‌های عصبی، مشکلات قبلی هم می‌تواند سلامت دندان‌هایتان را تهدید کنند

دندان‌قروچه

فشردن دندان‌ها روی هم می‌تواند از دلایل آسیب به دندان باشد. آیا در هنگام خشم، عصبانیت و شرایط حاد، دندان‌های خود بر هم می‌فشارید؟ دندان‌های شما، برخی از فشارها را می‌توانند تحمل کنند؛ اما در طی زمان و با فشارهای بسیار، ممکن است دندان هایتان درد بگیرند یا شل و یا اینکه به مرور شکسته شوند.
گاهی اوقات، حتی زمانی که احساس تنش و اضطراب ندارید، ممکن است دندان‌هایتان را در خواب نیز روی هم بفشارید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دچار اختلال خواب باشید، اینکار باعث می‌شود که دندان‌های خود را از دست بدهید. اگر دچار این مشکل هستید از دندانپزشک خود بخواهید یک محافظ (نایت‌گارد) برای دندان‌هایتان تجویز کند تا در هنگام خواب از آن استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود برای درمان اصولی دندان‌قروچه به مشاور مراجعه کنید

مسواک زدن نامناسب

به نظر می‌رسد مسواک زدن دندان‌ها کاری ساده باشد. اما ممکن است مسواک زدن شما از دلایل آسیب به دندان باشد. باید روش درست مسواک زدن را بدانید تا از این آسیب‌ها جلوگیری کنید.

شستشوی بیش از حد دهان با شستشو دهنده‌ها

اگر چندین بار در طی روز دهان خود را با شستشو دهنده‌ها بشویید، مطمئنا احساس خواهید کرد که دهان شما تمیز شده است. اما اینکار می‌تواند باعث ایجاد حساسیت دندان‌های شما شود، زیرا برخی شستشو دهنده‌ها دارای اسیدهایی هستند که عاج دندان و لایه‌های میانی دندان را از بین می‌برند.

فشار به بدن

مطالعات در مورد ورزشکاران سه گانه نشان می‌دهد که تمرینات استقامتی می‌تواند باعث از بین رفتن مینای دندان شود. هر چه برنامه‌ی ورزشی افراد شدیدتر باشد، احتمال کرم خوردگی دندان در این افراد، افزایش می‌یابد. دانشمندان، دقیقا از علت اینکار مطمئن نیستند، اما احتمال می‌دهند که این موضوع، به علت تغییر میزان بزاق دهان باشد.

سینوس‌هایتان پر شده باشد

درد در دندان‌های فوقانی ممکن است نشانه‌ی عفونت سینوسی باشد. این امر، بسیار شایع است زیرا دندان‌های شما، نزدیک بینی‌تان هستند.

بارداری

بارداری ممکن است موجب بروز بیماری‌های مربوط به لثه یا خونریزی در هنگام مسواک زدن در شما شود. احتمال بروز ورم لثه و کرم خوردگی دندان در خانم‌های حامله زیاد است، بنابراین در زمان حاملگی، برای برخی از معاینات عمومی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.پیشنهاد می‌شود قبل از شروع بارداری حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید تا شرایط دندان‌هایتان را بررسی کند.

درد فک

مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای (TMJ)، فک پایین را به جمجمه‌تان متصل می‌کند. هنگامی که هر بخش از TMJ، به علت آسیب، آرتروز یا سایر چیزهای دیگر کار نکند، ممکن است باعث شود که در هنگام جویدن، فکتان درد بگیرد.

آسیب عصبی

این وضعیت، امری شایع نیست اما نورالرژی سه گانه می‌تواند ریشه در مشکلات دندانی شما داشته باشد، و این باعث درد مزمن در یکی از اعصاب سر شما می‌شود. این درد را اغلب در هنگام مسواک زدن، خوردن و نوشیدن احساس خواهید کرد.

مشکلات قلبی از دلایل آسیب به دندان

درد در نیمه‌ی بالایی بدن، می‌تواند نشانه‌ی حمله‌ی قلبی باشد، در این هنگام، ممکن است در شانه، فک، دندان‌ها و گردن خود، احساس ناراحتی کنید. مراقب علائمی مانند عرق، تپش قلب، حالت تهوع، درد قفسه ی سینه یا تنگی نفس باشید.

سفیدکردن دندان‌ها

آیا دندان‌های خود را سفید کرده‌اید؟ سفیدکننده‌ها، ممکن است به دندان‌هایتان آسیب برسانند. در ۳-۲ روز اول ممکن است باعث بروز حساسیت شود، اما این حساسیت پس از مدت کمی از بین می‌رود. همچنین در هنگام سفیدکردن دندان‌ها، لثه‌های شما ممکن است دچار سوزش شود.

بررسی سرطان دهان

سرطان دهان معمولا با درد دهان یا دندان آغاز می‌شود، که این درد، تمامی ندارد. نورالرژی سه گانه می‌تواند از یک تومور که روی صورت شما فشار می‌آورد، بیاید که این مورد، امری نادر است. برای بررسی این موضوع لازم است که هر چند ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

رژیم غذایی‌تان، پر از مواد اسیدی باشد

غذاهای دارای اسید بالا، مینای دندان را از بین می‌برند و باعث می‌شوند که محافظت از دندان‌ها، کاهش یابد. این نوع مواد غذایی عبارتند از: قهوه، آب نبات‌های شکردار، نوشابه و مرکبات مانند لیمو، پرتغال، گریپ فورت.

استفراغ بیش از حد از دلایل آسیب به دندان

حالا که صحبت از اسید شد، باید بگوییم که شکم شما پر از اسید است. هنگامی که استفراغ می‌کنید، مقداری از این مواد اسیدی روی دندان‌های شما، می‌ماند. اگر زیاد استفراغ می‌کنید، این امر می‌تواند به دندان‌های شما، آسیب برساند. GERD (بیماری رفلاکس معده)، حاملگی، التهاب مزمن و بی‌نظمی غذایی می‌تواند از طریق استفراغ کردن، مشکلاتی برای دندان‌های شما، ایجاد کند.

از بین رفتن لثه‌ها

هنگامی که لثه‌ها از بین می‌روند، لایه‌ی محافظی که روی اعصاب دندان قرار دارد عقب می‌رود، و باعث بروز درد می‌شود. این می‌تواند نشانه‌ی بیماری لثه باشد، بنابراین اگر دندان‌هایتان در طولانی مدت دچار درد می‌شوند یا آیا اگر دچار چرک، زخم دهان، بوی بد دهان یا خونریزی در هنگام مسواک زدن هستید، دندانپزشک خود را مطلع کنید. بنابراین تحلیل لثه یکی از دلایل آسیب به دندان است.

به اندازه کافی آب بنوشید

آب، نه تنها ذرات و تکه‌های غذاهای باقی مانده پس از غذا خوردن را از بین می‌برد، بلکه بسته به جایی که در آن، آب می‌نوشید، آب می‌تواند پر از فلوراید باشد که می‌تواند منجر به استحکام و سلامت دندان‌های شما شود. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، دندان‌هایتان در معرض خطر قرار می‌گیرند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.