شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۰

معاونت آموزشی وزارت بهداشت اعلام کرد؛

نحوه فعالیت دانشجویان علوم پزشکی در وضعیت قرمز کرونا مشخص شد

عکس

معاونت آموزشی وزارت بهداشت گفت: «نحوه کارورزی و کارآموزی دانشجویان علوم پزشکی و ادامه فعالیت آموزشی در وضعیت جدید کرونا به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شد.»

به گزارش مفدابهشتی به نقل از مفدای ستاد- دکتر علی‌اکبر حق دوست گفت: «با توجه به وضعیت قرمز کرونا و این که در ترم پیش دستورالعمل نحوه فعالیت دانشجویان علوم پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده بود، امروز اعلام شد که بخش نامه مربوط به فعالیت دانشجویان در وضعیت حاد کرونا پابرجاست و طبق بخش نامه عمل می‌شود.»

وی با اشاره به اولویت واکسیناسیون کارورزان و کارآموزان بیمارستانی افزود: «به دانشگاه‌ها اعلام شده است که برای کارورزان و کارآموزانی که داوطلبانه در مراکز بیمارستانی بیماران کرونایی حضور می‌یابند، برنامه ریزی لازم در اولویت تزریق واکسن کرونا از خود انشگاه‌ها انجام شود.»

معاون آموزشی وزارت بهداشت تأکید کرد: «با توجه به نبود اطمینان از طول مدت اپیدمی اخیر، مدت تعطیلی بخش‌ها به صورت هفتگی اعلام و در صورت نیاز تمدید شود و از تعطیلی بلند مدت یک باره خودداری گردد.»

جزییات تعیین تکلیف آموزش دانشجویان علوم پزشکی در وضعیت حاد کرونا

وضعیت کارآموزی پزشکی عمومی:

دوره کارآموزی بدون تعطیلی با شروط زیر ادامه پیدا کند:

حضور داوطلبانه و اختیاری کارآموز در بخش‌ها با تحویل درخواست کتبی دانشجو به دانشکده

در صورتی که دانشجو سه چهارم (۳/۴) دوره هر بخش را بر طبق کوریکولوم های آموزشی گذرانده باشد، مشروط به نداشتن غیبت بیش از حد مجاز (بیش از یک هفدهم ۱/۱۷ ساعت حضور در بخش)، بخشی آموزشی گذرانده اعلام شده و قابل قبول خواهد بود، در صورتی که طول دوره حضور در یک بخش کمتر از سه چهارم (۳/۴) باشد، دانشجو موظف به گذراندن مجدد دوره است.

گذراندن دروس تئوری بالینی به صورت حضوری یا مجازی و شرکت در آزمون آن ها الزامی ست.

دانشجویانی که تمایلی به ادامه دوره کارآموزی بالینی در وضعیت کنونی - به دلیل نگرانی از شیوع بیماری کووید ۱۹ - ندارند، باتحویل درخواست کتبی به دانشکده مبنی بر مرخصی تحصیلی، می‌توانند از مرخصی تحصیلی بدون احتساب در سنوات استفاده کنند. از دانشجویان شهریه پرداز نیز بابت مدت مرخصی، شهریه ثابت اخذ نشود.

در صورت حذف کلی نیم سال تحصیلی به درخواست دانشجو، شهریه پرداخت شده محفوظ مانده و برای نیم سال آینده محاسبه شود

کارورزی پزشکی عمومی:

کارورزی در تمامی دانشکده‌ها لازم است فعالیت و به هیچ وجه تعطیل نباشد.

در وضعیت قرمز، حضور کارورزان به صورت کشیک تعطیلات و بر حسب نیاز حداکثر به صورت کشیک و پست کشیک و در وضعیت غیر قرمز به صورت روتین و آموزش تلفیقی (مجازی و حضوری) خواهد بود.

در صورت الزام و نیاز شدید حضور فراتر از کشیک کارورز در ایام قرمز، دانشکده‌ها می‌توانند از حضور دانشجویان کارورز داوطلب به صورت کامل استفاده کنند.

کارورزانی که در این مواقع، حضور داوطلبانه داشته باشند، با تأیید دانشگاه مربوطه به انتخاب خود، از یکی از امتیازات کاهش طول دوره طرح معادل روزهای حضور داوطلبانه، نمرات ارزشیابی بالاتر به لحاظ مسؤولیت پذیری حرفه‌ای و رفتار اخلاق مدار پزشکی بر اساس تصمیم گروه آموزشی مربوطه، دریافت کمک هزینه کارورزی تا حداکثر ۲ برابر میزان پرداختی در صورت نیاز، با تصویب هیأت امنا یا هیأت رئیسه دانشگاه برای ایام حضور داوطلبانه و تقدیرنامه کتبی از ریاست دانشکده برخوردار شوند.

حضور کارآموزان و کارورزان در بخش‌های اجباری آنان نظیر بخش‌های عفونی و داخلی و سایر بخش‌هایی که بیماران کرونایی در آن بستری می‌شوند، با رعایت اصول ایمنی و بهداشتی ابلاغی الزامی ست.

در سایر بخش‌ها حضور مطابق معمول خواهد بود و دانشگاه‌ها صرفاً می‌توانند از خدمات کارورزان داوطلب در بخش‌های کرونایی استفاده کنند. همچنین لازم است برنامه آموزشی گروه‌های بالینی مانند گزارش صبحگاهی و ژورنال کلاب و امثال آن ترجیحاً به صورت مجازی و آنلاین برگزار شود.

دانشجویان دندان پزشکی:

برای دانشجویانی که تمایلی به گذراندن ادامه دوره کارآموزی (نیم سال‌های ۶ تا ۱۰) به صورت حضوری ندارند، با تحویل درخواست کتبی مرخصی تحصیلی به دانشکده، مرخصی آنان جز سنوات تحصیلی محسوب نمی‌شود. از دانشجویان شهریه پرداز نیز بابت مدت مرخصی تحصیلی، شهریه ثابت اخذ نشود.

در صورت حذف کلی نیم سال تحصیلی به درخواست دانشجو، شهریه پرداخت شده محفوظ مانده و برای نیم سال آینده محاسبه شود.

کارورزان دوره دکترای دندان پزشکی (نیم سال‌های ۱۱ و ۱۲) در وضعیت قرمز به صورت کشیک حضور داشته باشند.

دستیاران دوره‌های تخصصی دندان پزشکی مشمول تعطیلی در وضعیت قرمز کرونا در دانشگاه‌ها نیستند؛ اما بر اساس وضعیت هر دانشکده و با در نظر گرفتن تعداد بیماران مراجعه کننده و تصمیم شورای آموزشی دانشکده در دانشکده حضور یابند.

در صورت الزام و نیاز به حضور فراتر از معمول فعالیت دستیاران و کشیک کارورزان دندان پزشکی در ایام قرمز، دانشکده‌ها می‌توانند از حضور کارورزان یا دستیاران داوطلب با دادن مشوق‌هایی شبیه کارورزان پزشکی استفاده کنند.

سایر رشته‌های علوم پزشکی:

شیوه مدیریت کارآموزی و کارورزی سایر رشته‌ها مانند پرستاری، مامایی و اتاق عمل و رشته‌های توانبخشی مشابه دانشجویان پزشکی ست و دوره‌های کارآموزی ایشان بنا به تقاضای ایشان باید باشد. برای دوره دکترای تخصصی و ارشد نیز روش ادامه آموزش همانند ترم گذشته خواهد بود.

کارآموزی داروسازی:

دوره کارآموزی داروسازی بر اساس تصمیم، وضعیت دانشگاه و طبق مصوبات پیشین خواهد بود.

دستیاران تخصصی پزشکی:

آموزش دستیاران دوره تخصص پزشکی مانند مصوبات گذشته بوده و مشمول تعطیلات فعالیت آموزشی نیستند.

با توجه به وضعیت بیماری کووید ۱۹ و لزوم تردد حداقلی دانشجویان، دانشگاه‌ها کماکان به بررسی تقاضای دانشجویان متقاضی میهمانی در کلیه دروس از جمله کارآموزی و کارورزی از طریق سامانه میهمانی اقدام کنند و در صورت مهیا بودن شروط، مساعدت لازم انجام شود.

پایان خبر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.