جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۴

آغاز پیک سهمگین چهارم در آذربایجان غربی؛

بیمارستان های خصوصی نیز به میدان آمدند/انجام ۳ هزار و ۳۹۵ تست در روز

دکتر آقازاده ارومیه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در برنامه زنده ساغلیق و یاشاییش درباره ویروس جهش یافته انگلیسی گفت: قدرت سرایت و انتقال ویروس جهش یافته انگلیسی ده برابر از ویروس معمولی بیشتر است.

به گزارش مفدا ارومیه؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در برنامه زنده ساغلیق و یاشاییش درباره ویروس جهش یافته انگلیسی گفت: قدرت سرایت و انتقال ویروس جهش یافته انگلیسی ده برابر از ویروس معمولی بیشتر است.
 
دکتر جواد آقازاده افزود: بیمارانی که به بیمارستان مراجعه می کنند بدحال تر هستند و سنینی که مبتلا می شوند پایین تر شده است.
 
وی بیان کرد: متاسفانه ۵ شهر چایپاره، چالدران، سلماس، اشنویه و سردشت در وضعیت نارنجی هستند و بقیه شهرها همگی در وضعیت قرمز هستند و ممکن است دو تا سه روز دیگر تمامی شهر ها قرمز شوند و این بسیار سریع اتفاق می افتد.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی افزود: استان در وضعیت قرمز است اما پروتکل هایی که برای وضعیت قرمز باید اجرایی شود متاسفانه اجرا نمی شود. مشاغل ۲ و ۳ و ۴باید بسته شوند.
 
دکتر آقازاده بیان کرد: بنده متولی سلامت هستم و بیمارستان ها و درمان بیماران و ایجاد امکانات مورد نیاز، اکسیژن رسانی و تامین دارو و تخت مورد نیاز بر عهده ما می باشد اما بحث دیگر پیشگیری است که مردم باید خود مراقبت کنند.
 
وی درباره واکسیناسیون ابراز کرد: واکسن مطالبه عمومی است اما تا زمانی که واکسیناسیون انجام شود باید خودمراقبتی کنیم و اصول اولیه بهداشتی را رعایت کنیم.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان افزود: در بازدید از شهرستان های استان از جمله پیرانشهر، سردشت، اشنویه و نقده متاسفانه درصد استفاده از ماسک توسط مردم تنها ۲ تا ۳ درصد بود. جشن های عروسی نیز بدون رعایت کم ترین پروتکل بهداشتی انجام می شد. در طرف دیگر مسئولینی هستند که می بایست در زمان مورد نیاز محدودیت های اعمالی را اجرا کنند. نباید انتظار داشته باشیم که ویروس خود به خود از بین برود.
 
به گفته دکتر آقازاده، یکی از خصوصیات این ویروس به جای ضعیف شدن پس از انتقال متاسفانه خود را تقویت می کند.
دکتر آقازاده تشریح کرد: هفته گذشته میانگین مراجعه کنندگان سرپایی به مراکز ۱۶ ساعته یک هزار و ۸۰۹ نفر بود که در هفته جاری ۲ هزار و ۹۳۱ نفر شده است. زمانی که مراجعه کننده به مراکز ۱۶ ساعته افزایش می یابد به تبع آن تعداد افراد بستری نیز افزایش می یابد.
 
وی درباره تعداد بیماران بستری در استان افزود: تعداد بیماران بستری در بیمارستان های استان نسبت به هفته گذشته ۲ برابر افزایش یافته است و به تعداد ۸۷۰ نفر رسیده است. بدون تعارف به مردم عزیز می گویم که با ادامه روند فعلی تعداد بستری ها در هفته آینده به ۱۵۰۰ نفر می رسد یعنی این تعداد تصاعدی افزایش می یابد.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی ابراز کرد: برای جلوگیری از ادامه این روند یک مسئولیت پذیری همگانی و عزم ملی نیازمند است که در مرحله اول باید نسبت به خود و خانواده و اطرافیانمان احساس مسئولیت کرده و حرکت این ویروس در جامعه را کند کنیم.
 
دکتر آقازاده افزود: براساس بررسی های انجام یافته از تاریخ ۴ فروردین تا ۹ فروردین ۱۴۰۰ ، به طور متوسط ۴ فوتی با تست مثبت و ۶ فوتی با تست منفی در استان داشتیم به بیان دیگر به طور متوسط روزانه ۱۰ نفر با سندرم حاد تنفسی در استان فوت شدند. این تعداد در هفته جاری به ۱۳ نفر رسیده است و تعداد افراد فوت شده افزایش می یابد.
 
به گفته دکتر آقازاده، فاصله بستری تا بخش مراقبت های ویژه و فوت شدن ۳ روز است.
 
وی افزود: از تمام همکاران بهداشت و درمان استان تشکر می کنم زیرا با جدیت تمام جان فشانی می کنند. در آذربایجان غربی تعداد افراد فوت شده از میانگین کشوری پایین است. تعداد ۱۹۰ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که از این تعداد ۵۰ نفر به ونتیلاتور متصل هستند.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: تعداد تست گیری از افراد در استان افزایش یافته است به طوری که در تاریخ ۱۷ فروردین ۳ هزار و ۳۹۵ مورد تست گیری انجام شده است. پیش بینی ما این است که اگر به طرف قرمز شدن پیش می رویم باید تعداد تست گیری و بیماریابی را افزایش دهیم. با توجه به امکاناتی که ایجاد شده است پیش بینی می کنیم بتوانیم تا ۵ هزار تست در روز پیش رویم.
 
دکتر آقازاده افزود: در شرایط فعلی تصمیم گرفته شد که ۲۰ درصد  از تخت های بیمارستان های خصوصی نیز به کرونا اختصاص یابد و اگر نیاز باشد تمامی بیمارستان های استان به کرونا اختصاص می یابند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.