جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۱

بیستم فروردین ماه سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم، سید مرتضی آوینی

هنرمند متعهد و سید شهیدان اهل قلم «سیدمرتضی آوینی»

مفدا تبریز

سیدمرتضی آوینی سرانجام در بیستم فروردین ۱۳۷۲، در یکی از فیلمبردار ‏هایی که گروه روایت فتح در منطقه فکّه داشتند، بر اثر انفجار مین به خیل شهدا پیوست.  پیکر پاک آن شهید با حضور مقام معظم رهبری تشییع شد و از جانب معظم ‏له، وی "سید شهیدان اهل قلم" نامیده شد. در مراسم تشییع شهید آوینی، مقام معظم رهبری، خود را «بزرگ‏ترین داغدار آن عزیز» خواندند.

به گزارش مفدا تبریز، سیدمرتضی آوینی در سال ۱۳۲۶ ش در شهر ری متولد شد و پس از اخذ دیپلم، مدرک فوق لیسانس معماری را از دانشگاه تهران گرفت. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به فعالیت در جهاد سازندگی مشغول شد و عازم روستاها گردید. از آن پس به سوی فیلم سازی برای جهاد کشانده شد و بعدها در این گروه، مجموعه فیلم‏ های «روایت فتح» را به انجام رسانید. 

آوینی از سال ۱۳۶۷ به فعالیت در حوزه هنری پرداخت و آثار متعددی را در این زمینه از خود به یادگار گذاشت.  او از سال ۱۳۷۱ با تأکید مقام معظم رهبری، فعالیت دوباره ‏ای را در جهت ساخت سری جدید روایت فتح آغاز کرد و همزمان با فعالیت گروه تفحص، تصاویر جدید روایت فتح را ضبط نمود. 

سیدمرتضی آوینی سرانجام در بیستم فروردین ۱۳۷۲، در یکی از فیلمبردار ‏هایی که گروه روایت فتح در منطقه فکّه داشتند، بر اثر انفجار مین به خیل شهدا پیوست. 

پیکر پاک آن شهید با حضور مقام معظم رهبری تشییع شد و از جانب معظم ‏له، وی "سید شهیدان اهل قلم" نامیده شد. در مراسم تشییع شهید آوینی، مقام معظم رهبری، خود را «بزرگ‏ترین داغدار آن عزیز» خواندند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.