جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۴

۲۰ فروردین ماه "روز ملی فناوری هسته‌ای" گرامی باد

کاربرد درمانی فناوری هسته‌ای

مازندران / "روز ملی فناوری هسته‌ای"

۲۰ فروردین در سال ۱۳۸۵ برابر با ۹ آوریل ۲۰۰۶ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی مقارن با تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای به پاس قدردانی از تلاش‌های افتخار آمیز دانشمندان جوان ایرانی در تقویم رسمی ایرانیان روز ملی فناوری هسته‌ای نام گرفت.

۲۰ فروردین ماه، مصادف با چهاردهمین سالگرد "روز ملی فناوری هسته‌ای" یادآور غرور ملی ایرانیان در دستیابی به قدرت هسته‌ای با وجود تحریم های ظالمانه است.

این روز در سال ۱۳۸۵ برابر با ۹ آوریل ۲۰۰۶ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی مقارن با تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای به پاس قدردانی از تلاش‌های افتخار آمیز دانشمندان جوان ایرانی در تقویم رسمی ایرانیان روز ملی فناوری هسته‌ای نام گرفت.

به همین مناسبت در این یادداشت سعی داریم بصورت خلاصه به کاربرد درمانی فناوری هسته‌ای بپردازیم:


فناوری هسته‌ای توانایی تبدیل اورانیوم طبیعی از طریق شکافت اتم‌ها به اورانیوم غنی شده است که دارای کاربردهای علمی و صنعتی است.
به گفته‌ی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور: "فناوری هسته‌ای کمک می‌کند تا تشخیص‌های پزشکی و شیوه‌های درمانی بهبود یابد و عوامل تهدید کننده‌ی سلامت بشر تحت کنترل قرار گیرند."

 
پرتودرمانی یکی از کاربردهای این فناوری است. پرتو درمانی داخلی و پرتو درمانی خارجی دو روش اصلی پرتودرمانی را تشکیل می‌دهند.

مبنای پرتودرمانی قرار دادن سلول‌های بدخیم در معرض پرتوهای یونیزان می‌باشد که می‌تواند منجر به مرگ و از بین رفتن این سلول ها باشد.

هدف ایده آل در پرتودرمانی این است که تومور مورد نظر بیشترین دوز پرتو را دریافت کند و در همان حال بافت‌های سالم اطراف، کمترین مقدار پرتوگیری را داشته باشند.

پرتو درمانی داخلی یا همان براکی تراپی (درمان از نزدیک) یکی از روش‌های درمان به کمک پرتوهای یون ساز است که درآن چشمه‌های رادیو اکتیو در درون تومور یا در کوتاه ترین فاصله از آن کاشته می‌شوند
 

مزایای براکی تراپی:

مدت زمان پایین بستری بیمارستانی
حداقل آسیب به مغز سالم اطراف تومور
بقای طولانی مدت بیماران
عوارض کم نسبت به بقیه روش ها
تابش بیشتر به سلول های هیپوکسیک مرکزی و تابش کمتر به سلول های حاشیه ای

اساس روش پرتو درمانی خارجی برمبنای استفاده از انواع مختلف منابع پرتوهای یونیزان است که در خارج از بدن بیمار قرار گرفته و به انواع برخورد پرتو یونیزان با ماده بستگی دارد. طراحی درمان دقیق نقش مهمی در درمان دارد.


این طراحی درمان شامل سه مرحله طراحی، شبیه سازی و درمان است و برخی دستگاه‌های مربوط به پرتو درمانی شامل سیکلوترون، سینکروترون و شتاب دهنده های خطی هستند.

در اینجا تلاش کردیم پاره ای از کاربردهای درمانی فناروی هسته ای را ذکر کنیم.
امروز نام جمهوری اسلامی ایران در ردیف کشورهای برخوردار از دانش هسته ای  ثبت شده است و به فرموده مقام معظم رهبری: "مسئله انرژی هسته‌ای پیشرفت بزرگی است که جز با استقامت بدست نمی‌آید."

گردآوری کننده: فاطمه طبری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.