پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴

سنجش سازه‌های درمانی و رویارویی با چالشی سخت در مقابل ویروس هزار چهره / درس آموخته‌های کرونا به روایت معاونت درمان

سنجش سازه‌های درمانی و رویارویی با چالشی سخت در مقابل ویروس هزار چهره / درس آموخته‌های کرونا به روایت معاونت درمان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان مشکلات، چالش‌ها و راهکارهای رویارویی با کرونا با توجه به تجهیزات و امکانات درمانی استان از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون را ارزیابی نمود.

بروز و شیوع بیماری کرونا در جهان و به تبع گسترش آن در کشور ما یکی از این بزنگاه‌های تاریخی در زمان اکنون است.

یکی از گروه‌های اصلی جامعه سلامت که در طی شیوع ویروس کرونا تحت فشار با منابع و امکانات ناکافی قرار داشتند کادر درمان بود که در ابتدای گسترش ویروس با چالش‌هایی در چندین حیطه مختلف از جمله برنامه‌ریزی، امکانات، مسائل مالی، آموزش، مسائل اجتماعی، عدم آمادگی کافی برای مقابله با ویروس ناشناخته، کمبود تجربه در رویارویی با نحوه برخورد با بیماری هزار چهره و درماندگی به علت ماهیت بیماری روبه‌رو بودند.

همه ما در دوران همه‌گیری کویید ۱۹ شاهد همدلی، شجاعت و ازخودگذشتگی کادر درمان در مقابله با این پاندمی خطرناک و مرگ‌آور بوده و  هستیم لذا درس آموخته‌های این ایام فرصت مناسبی برای نظام سلامت ایجاد کرد تا به نقش حیاتی و  حاکمیتی، مدیریتی و ایثارگرانه این گروه  از مدافعان سلامت  بیش از هر زمان دیگری نگریسته شود.

با توجه به اینکه تأمین و ارائه خدمات ستادی و تخصصی مربوط به امور درمان و بازتوانی در راستای حفظ و ارتقای سلامت جامعه به تمام مراکز و مؤسسات درمانی استان و سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط در امر سلامت جامعه در پهنای جغرافیایی استان کردستان رسالت معاونت درمان است بنابراین با بهره‌گیری از منابع انسانی متخصص و فن‌آوری نوین و متناسب با ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه‌، در سطح ملی و همچنین رعایت اصول توسعه پایدار، جامعه‌نگر و فراگیر در امر ارائه خدمات، در این میان نقش معاونت درمان در تجمیع خدمات و یکسان سازی منابع با همکاری بین بخشی و توسعه زیرساخت‌های مراکز درمانی با توجه به همه‌گیری این ویروس در نظام سلامت بر کسی پوشیده نیست.

با شروع پاندمی کرونا در کردستان و مبتلا شدن تعداد زیادی از شهروندان این استان خوشبختانه علی رغم وجود مشکلاتی در حوزه درمان، با اقدامات انجام شده تاکنون هیچ بیمار کرونایی در پشت درهای بیمارستان بدون دریافت خدمات درمانی نمانده‌است لذا در می‌یابیم که نه تنها کرونا، بلکه مواجهه معقول با هر بحران دیگری در اندازه کرونا قطعاً نیازمند مسوولیت‌پذیری شهروندی، اجتماعی و مسئولین است چون هیچ دولتی به تنهایی قادر به مدیریت صحیح و کم‌هزینه بحران‌های کلان نخواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با چالش‌ها و راه‌کارهای مقابله با کرونا از دیدگاه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت‌وگویی با دکتر صدیق جدیدالاسلامی داشته‌ایم که در زمینه به بیان دیدگاه‌های وی می‌پردازیم.

به عنوان اولین سؤال بفرمایید مهمترین چالش‌هایی که در دوره پاندمی کرونا با آن‌ها مواجه شدید چه بود و اگر برگردیم به اول اسفند سال 98، با توجه به تجربه کسب شده، چه کارهایی را انجام و چه اقداماتی را انجام نمی‌دادید؟

مهمترین چالش های پیش روی این دانشگاه در اوایل شیوع بیماری کووید-19 کمبود تجهیزات حفاظت فردی، کمبود تجهیزات سرمایه ای از جمله دستگاه‌های اکسیژن ساز و ونتیلاتور، کاهش شدید درآمد بیمارستان های دانشگاهی و لزوم اتخاذ تمهیداتی جهت جبران درآمد اختصاصی بیمارستان ها، خستگی و فرسودگی کادر زحمتکش درمان، عدم امکان استفاده از برخی از تخصیص های وزارتی جهت ارتقاء و توسعه تجهیزات سرمایه ای موجود با توجه به اینکه صرفا به خرید تجهیزات اختصاص داده شده بودند، افزایش چشمگیر قیمت تجهیزات سرمایه ای به دنبال تحریم های بین المللی از جمله این مشکلات بود.

با توجه به تجاربی که در این مدت یک سال با توجه به شیوع ویروس کسب شد در شرایط آغاز پاندمی کووید-19 می بایست تأمین اکسیژن بیمارستان ها، تأمین نیروی انسانی، تجهیزات حفاظت فردی و داروهای اولیه درمان این بیماری به قید فوریت در راس اقدامات قرار گیرند.

در ابتدای پاندمی چه مشکلاتی در زمینه تأمین، شیفت بندی، پرداخت بموقع، توانمندی‌های لازم (آموزش)  برای مواجهه با این بحران و انگیزه در کادر درمانی وجود داشت و چه اقداماتی برای کاهش این نقایص انجام شد یا می‌توان انجام داد؟

عدم پرداخت معوقات و عدم استمرار پرداخت حق کرونا، کمبود وسایل حفاظت فردی، لزوم ارائه آموزش در سطح وسیع در خصوص استفاده از دستگاه های ونتیلاتور و نحوه ستینگ دستگاه‌ها از مشکلات پیش روی کادر درمان در این زمان بود.

پیشنهاد می‌شود پرداخت به موقع مطالبات کارکنان درمان (کارانه و...)، فوق العاده های مستمر کرونا و در صورت صلاحدید درج در احکام پرسنلی و استفاده از پرسنل آموزش دیده بیمارستان های غیر درگیر در بیمارستانهای سانتر کرونا در دستور کار قرار گیرد.

چگونه کمبود وسایل محافظت فردی را برای پرسنل بیمارستان در هفته‌های نخست شیوع بیماری را مرتفع ساختید؟

آیا برای تأمین وسیله یا تجهیزات دیگری مشکل داشتید و در صورت پاسخ مثبت چه اقدامی را انجام دادید یا توصیه می‌کنید انجام شود؟

کمبود تجهیزات حفاظت فردی و همچنین دستگاه های اکسیژن ساز و ونتیلاتور یکی از عمده ترین مشکلات این دانشگاه بودند که جهت رفع این مشکل در ابتدای شیوع این بیماری با حدف متمرکز نمودن ارائه خدمات، بیمارستان هایی را به عنوان سانتر کرونا تعیین نمودیم و تقسیم لوازم حفاظت فردی بر اساس بخش های درگیر در این بیمارستان ها صورت می‌گرفت و نظارت بر تحویل این لوازم توسط مسئولین بیمارستان به ازای هر شیفت به پرسنل درگیر انجام می‌شد در همین راستا بهره گیری از کمک‌های خیرین و استفاده از همکاری های بین بخشی کمک شایانی به مرتفع نمودن این مشکل داشت.

مهمترین نکاتی که در هدایت، سازماندهی و چیدن تیم‌های کاری در بیمارستان‌ها لحاظ نمودید چه مواردی بود؟

تعیین بخش‌های ریفرال کرونا در بیمارستان‌های درگیر، استفاده از برنامه چرخشی جهت فعالیت همه پرسنل درمان در بخش های درگیر در کرونا به منظور تقسیم فشار کاری مربوطه، استفاده از پرسنل سایر بیمارستان ها در بیمارستان های سانتر کرونا، استفاده از نیروهای داوطلب با هماهنگی هلال احمر کردستان، عقد قرارداد با نیروهای 89 روزه پرستاری، کمک پرستار و... بود.

همکاری شما با معاونت بهداشت در چه زمینه‌هایی بود؟ و چگونه در آینده می‌باید ادامه داشته باشد؟ همکاری با چه نهادهای دیگری را برای معاونت درمان ضروری دیدید و در این خصوص چه اقدامی انجام دادید؟

همکاری با معاونت محترم بهداشتی در این دانشگاه کمک شایانی به کنترل روند بیماری در استان داشته است.

نظارت بر مراکز خصوصی و مطب ها در قالب بازدیدهای مشترک در خصوص نحوه رعایت پروتکلهای بهداشتی، استفاده از ظرفیت معاونت بهداشتی در راستای کنترل و نظارت بر رعایت دستورالعمل های پیشگیری و کنترل عفونت‌های بیمارستانی، استفاده از ظرفیت پرسنل آزمایشگاه های معاونت بهداشتی جهت فعالیت در آزمایشگاه PCR. از آغاز پاندمی بیماری کووید-19 همکاری های بین بخشی با سازمان های صدا و سیما، هلال احمر، سپاه پاسداران و مجمع خیرین سلامت بعمل آمده است.

از جمله همکاری های انجام شده می‌توان به حضور فعال خود در رسانه صدا و سیما جهت آگاه سازی و اطلاع رسانی به آحاد جامعه، هماهنگی با هلال احمر استان کردستان بمنظور استفاده از نیروهای داوطلب، هماهنگی با سپاه پاسداران جهت تعیین نقاهتگاه هایی در همه شهرهای استان برای مراقب بعد از ترخیص بیماران و استفاده از ظرفیت خیرین سلامت جهت خریداری تجهیزات مصرفی سرمایه ای اشاره کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.