چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۵

به مناسبت روز جهانی بهداشت؛

یکی از حقوق اساسی هر انسانی برخورداری از بالاترین استاندارد بهداشتی، بدون تمایز نژاد، دین، عقاید سیاسی، شرایط اقتصادی یا اجتماعی است

به مناسبت روز جهانی بهداشت

رئیس دانشکدە بهداشت علوم پزشکی کردستان گفت: در این پاندمی، کارشناسان بهداشتی با تلاش شبانه‌روزی و با هدف حفظ و ارتقا سلامت جامعه، نقش بسیار چشمگیری را در عرصه‌های مختلف ایفا نموده‌اند.

در ادامە شاهد گفتگو اختصاصی مفدا کردستان بە مناسبت گرامی‌داشت روز جهانی بهداشت و با هدف آشنایی بیشتر با وظایف و فعالیت‌های رشته‌های بهداشت، با دکتر رضا رضایی رئیس دانشکدە بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کردستان خواهید بود.
خودتان را به مخاطبان مفدا کردستان معرفی نمایید؟
بنده دکتر رضا رضایی هستم؛ دارای مدرک تحصیلی PhD بهداشت محیط از دانشگاه علوم پزشکی تهران. در حال حاضر به عنوان دانشیار گروه مهندسی بهداشت محیط و ریاست دانشکده بهداشت افتخار خدمت دارم. اینجانب هم به نوبه خودم سال نو را به مخاطبان محترم مفدا تبریک عرض می‌نمایم و امیدوارم سال 1400 سالی توام با سلامتی و خیر و برکت برای همه باشد. انشاالله بتوانیم با کمک هم این پیک جدید بیماری کووید_19 را مثل پیک های قبل با موفقیت پشت سر بگذاریم.  
در حال حاضر چه رشته ها و مقاطع تحصیلی در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کردستان وجود دارد؟
در حال حاضر در این مجموعه 400 دانشجو در 4 رشته مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، بهداشت عمومی و آموزش بهداشت در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل می باشند. به لحاظ نیروی انسانی در دانشکده بهداشت 20 نفر همکار هیئت علمی مجرب با مراتب مختلف علمی و 16 نفر همکار غیر هیئت علمی مشغول به فعالیت می باشند.
در مورد اصطلاح بهداشت جهانی بیشتر برایمان توضیح دهید؟
سازمان جهانی بهداشت(World Health Organization) یا به اختصار (WHO)، یکی از آژانس‌های تخصصی سازمان ملل متحد است که نقش یک مرجعیت سازمان دهنده را بر بهداشت جامعه جهانی ایفا می‌کند. این آژانس در ۶ آوریل سال ۱۹۴۸ در ژنو واقع در سوییس تأسیس گردید. روز جهانی بهداشت، مناسبتی است که هر سال مصادف با سالروز تأسیس سازمان جهانی بهداشت گرامی داشته می‌شود. در سال جاری شعار روز جهانی بهداشت با توجه به پاندمی کووید_19 ،" ایجاد جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر برای همه" انتخاب گردیده است. هدف از این شعار این است که همه افراد از شرایط زندگی و کار مناسب برای داشتن سلامتی برخوردار باشند. همچنین در این روز از رهبران جهانی خواسته می‌شود تا نابرابری‌های بهداشتی را کنترل کرده و اطمینان حاصل کنند که همه انسان‌ها در سراسر این کره خاکی، در هر زمان و مکانی به خدمات بهداشتی با کیفیت، دسترسی داشته باشند. همچنین استراتژی روز جهانی بهداشت در سال جاری این رسالت WHO را برجسته می‌کند که "برخورداری از بالاترین استاندارد بهداشتی، یکی از حقوق اساسی هر انسانی بدون تمایز نژاد، دین، عقاید سیاسی، شرایط اقتصادی یا اجتماعی است."
در رابطه با ارتباط رعایت بهداشت با شعار «پیشگیری بهتر از درمان است» توضیحاتی بفرمایید؟
اهمیت و نقش رشته‌های بهداشت در ارتقاء سلامت جامعه و پیشگیری از بیماری‌ها بسیار پررنگ و تاثیر گذار می‌باشد. بر اساس گزارشات WHO  امروزه بیماری‌های غیرواگیر، مسئول بیش از 68 درصد از موارد مرگ و میر در کل دنیا و 75 درصد از موارد مرگ و میر در کشورهای فقیر و با درآمد متوسط هستند. از مهمترین عوامل خطری که سبب ایجاد این نوع بیماری‌ها می شوند، عوامل محیطی شامل آلودگی هوا، آلودگی آب، آلودگی خاک، مدیریت نامناسب دفع پسماند و غیره می باشند. یک آمار تامل برانگیز دیگری که سازمان جهانی بهداشت در سال 2015 منتشر کرده اینکه، حدود 23 درصد از موارد مرگ و میر در کل دنیا منتسب به عوامل خطر محیطی هستند.  به عبارت دیگر حدود 23 درصد از کل مرگ و میرها در جهان از طریق رعایت اصول بهداشتی و ایجاد محیط‌های زیست سالم‌تر قابل پیشیگیری می‌باشند. علاوه بر این در سال‌های اخیر با رشد روز افزون فعالیت‌های کشاورزی و صنعتی و در نتیجه آن افزایش مصرف سموم و تولید آلاینده‌های سمی، نقش رشته‌های بهداشتی در کنترل این آلاینده‌ها می‌تواند بسیار کلیدی و اثر گذار باشد.
نقش پرسنل بهداشت در اپیدمی کرونا تا چه اندازه پر رنگ بوده است؟
در این پاندمی، کارشناسان بهداشتی با تلاش شبانه‌روزی و با هدف حفظ و ارتقا سلامت جامعه، نقش بسیار چشمگیری را در عرصه‌های مختلف ایفا نموده‌اند. از جمله این اقدامات، تدوین شیوه نامه‌های پیشگیری و کنترل کرونا ویروس در صنوف و مشاغل مختلف و نظارت بر اجرای آن‌ها، همچنین تشدید بازرسی مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در این ایام، انجام تست‌های کرونا و غربالگری افراد، پیگیری با سامانه ۴۰۳۰ و انجام واکسیناسیون بوده است.
دانشکده بهداشت علوم پزشکی کردستان چه برنامه‌ای برای پیشبرد اهداف خود در سال جاری در نظر گرفته است؟
راه اندازی مقاطع تحصیلات تکمیلی از جمله دکترای آموزشی بهداشت محیط، کارشناسی ارشد بهداشت محیط گرایش مدیریت پسماند، بهداشت و ایمنی مواد غذایی و HSE در دستور کار می باشد، که در این راستا با مساعدت‌های ریاست محترم دانشگاه و معاونین محترم طرح توسعه ساختمان دانشکده بهداشت با مساحت 1500 متر مربع در حال انجام می‌باشد و همچنین خرید چندین دستگاه پیشرفته آزمایشگاهی از جمله دستگاههای ICP و HPLC انجام گردیده است.
عملکرد دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کردستان در مواجه با مشکلات ناشی ازشیوع ویروس کرونا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در دوران شیوع بیماری کووید هر سه گروه آموزشی بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای و بهداشت عمومی اقدامات ارزنده ای انجام دادند که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود. 
_تهیه دستورالعمل‌های بهداشتی مانند ماسک‌های تنفسی، تهویه فضاهای بسته، نحوه گندزدایی و ضدعفونی سطوح مختلف، بهداشت موادغذایی و تغذیه در مقابله با کووید_19.  
_طراحی و ساخت دستگاه قابل حمل تصفیه هوا (فناوری تلفیقی هپا-UV- نانو فتوکاتالیست).
_تصویب چندین طرح تحقیقاتی و پایان نامه در خصوص کووید_19. 
_برگزاری کارگاه آموزشی برای نیروهای خدماتی دانشگاه و بیمارستان‌ها در خصوص نحوه صحیح گندزدایی و ضدعفونی کردن سطوح مختلف.
_برگزاری وبینارهای آموزشی برای گروه‌های مختلف در دانشگاه، پیام گزاران سلامت در ادارات مختلف سطح استان و دانشگاه کردستان با موضوع بهداشت موادغذایی و تغذیه در مقابله با کووید_19.
_تهیه پوسترهای آموزشی توسط اساتید دانشکده بهداشت با موضوعاتی در خصوص مقابله با کووید_19.
_آموزش همگانی در قالب ۶ جلسه برنامه تلویزیونی با حضور اعضای هیئت علمی دانشکده با موضوع بهداشت موادغذایی و تغذیه در مقابله با کووید_19.
بازار کار و استخدامی رشته های بهداشت در حال حاضر را در چه سطحی ارزیابی می‌کنید؟ 
بازار کار رشته بهداشت حرفه ای: فارغ التحصیلان رشته مهندسی بهداشت حرفه ای می توانند در وزارت‌خانه‌های کار، تعاون و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نیرو، بهداشت و صنایع دفاعی مشغول به کار شوند. مطابق با قوانین موجود، شرکت ها و صنایعی که بالای 25 نفر شاغل داشته باشند، باید کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در محل کار خود تشکیل دهند که یکی از اعضای اصلی این کمیته مهندس بهداشت حرفه‌ای می باشد. 
بازار کار در رشته بهداشت محیط: فارغ التحصیلان رشته مهندسی بهداشت محیط می توانند در مراکز بهداشتی و درمانی تحت پوشش وزارت بهداشت، شرکت‌های آب و فاضلاب، شهرداری، شرکت‌های آب منطقه ای، سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت‌های مشاوره و پیمانکار دولتی و خصوصی در زمینه آب و فاضلاب، کارخانجات دولتی و خصوصی جهت امور HSE، موسسات مشاوره ای خود اظهاری و غیره فعالیت نمایند. 
بازار کار رشته بهداشت عمومی: درحال حاضر فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته بهداشت عمومی در نظام سلامت کشور، در معاونت بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی، مرکز بهداشت شهرستان ها، مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی به عنوان کارشناس مسئول پیشگیری و مبارزه با بیماری ها، آموزش سلامت، آموزش بهورزی، کارشناس سلامت مدارس و گسترش شبکه و سلامت خانواده و کارشناس بهداشتی قابلیت احراز شغل داشته و مشغول به کار هستند؛ همچنین می توانند در مراکز ترک اعتیاد، خانه سالمندان و درمانگاه‌ها و ارائه خدمات به بانوان باردار و نوزادان به فعالیت بپردازند. دانش آموختگان این رشته، در آموزش و پرورش به عنوان مربی بهداشت مدارس و در بیمارستان ها، کارخانجات و سایر بخش های خصوصی مانند هتل‌ها، به عنوان مراقب سلامت امکان احراز شغل دارند.
از مشکلات و معضلات رشته های بهداشت به چه مواردی می توان اشاره نمود؟
_ناشناخته بودن رشته‌های بهداشتی برای وزارتخانه های ذیربط، مدیران و کارفرمایان و به تبع کاهش زمینه اشتغال این رشته ها.  
_منطبق نبودن بسیاری از دروس تئوری با فیلدهای کاری.
_فاصله گرفتن پژوهش‌ها و موضوعات پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی رشته های بهداشتی با رسالت اصلی آنها. 
_ملزم نبودن ارگانها، سازمان‌ها، کارخانجات و کارگاه‌های خصوصی جهت همکاری با دانشکده‌های بهداشت در زمینه کارآموزی دانشجویان و عدم وجود قوانین حمایت کننده. 
_ضعیف بودن ارتباط دانشگاهها با صنایع که باعث شده رشته بهداشت‌ محیط و حرفه‌ای نتوانند در جایگاه مناسب خود قرار گیرند. 
_کمبود تجهیزات و وسایل تخصصی آزمایشگاهی و کارگاهی  مورد نیاز رشته‌های بهداشتی . 
سخن پایانی؟
در جمهوری اسلامی ایران امر بهداشت همواره به عنوان یکی از مباحث مبنایی در مباحث توسعه کشور مد نظر بوده است، چنانکه فصل بیست و پنجم  قانون" برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور " به  بهداشت و درمان اختصاص داده شده است. امید است در آینده اقدامات هرچه بیشتر و بهتری در این زمینه صورت گیرد و شعار امسال روز جهانی بهداشت ،" ایجاد جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر برای همه" هر چه بیشتر تحقق یابد.
تهیه و تنظیم: پگاه خوش کیفی/ پریسا نصراللهی/ ژینو کریمی
سرویس فرهنگی مفدا کردستان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.