چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۸

به مناسبت روز جهانی بهداشت؛

پرسنل بهداشت در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا، تمام تلاش خود را در راستای ممانعت از مبتلا شدن افراد می‌کنند

به مناسبت روز جهانی بهداشت

به مناسبت روز جهانی بهداشت و به پاس قدردانی از زحمات بی دریغ و ازخود گذشتگی‌های فعالان این عرصه مفدا کردستان گفتگویی اختصاصی با رئیس مرکز بهداشت شهرستان سنندج ترتیب داده‌ است تا ضمن اشاره به تاثیر رعایت بهداشت در پیشگیری از بیماری‌ها، بهترین شیوه‌های رعایت بهداشت را نیز یادآور شویم‌.

 لطفاً خودتان را معرفی بفرمایید؟
دکتر جهانبخش یوسفی هستم؛ پزشک عمومی و رئیس مرکز بهداشت شهرستان سنندج.
بهترین شیوه رعایت بهداشت شامل چه مواردی می‌شود؟ آیا رعایت کردن بهداشت فردی به تنهایی کافی است؟
رعایت بهداشت مربوط به همه زمان‌ها می‌باشد و یک توصیه همیشگی است، ولی در شرایط فعلی تاکید بیشتری بر روی آن می‌شود. درواقع ما باید رفتارهای بهداشتی را که شامل طیف وسیعی از اقدامات در جهت سلامت فرد، خانواده و جامعه می‌شود را باور کنیم. البته باید توجه داشت که رعایت بهداشت فردی به‌عنوان زیربنا محسوب می‌شود و به تنهایی کافی نیست؛ بلکه باید سایر موارد را که به رعایت بهداشت در سطح جامعه و رعایت فاصله اجتماعی مربوط می‌شود را نیز رعایت کنیم.
اما به طور کلی‌تر سلامت دارای ابعاد مختلفی از جمله بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است. در واقع انسان سالم کسی ست که در همه ابعاد سالم بوده و در دستیابی به تمام ابعاد سلامت علاوه‌بر خود فرد، محیط زندگی و عوامل اجتماعی نیز موثر هستند.
از دیدگاه شما با شیوع ویروس کرونا چه تغییراتی در میزان رعایت بهداشت چه از لحاظ فردی و چه از لحاظ اجتماعی به‌وجود آمده است؟
پاندمی کرونا سبب شد اهمیت بهداشت و پیشگیری و نقش آن در سلامت افراد بیش از گذشته برای مردم، دولت‌مردان و قانون‌گذاران مشخص شود. بطور واضح رعایت بهداشت فردی در دوران پاندمی کرونا بیشتر شده ولی کماکان انتظار بیشتری می‌رود.
از لحاظ اجتماعی هم یک حس مشترک و یک دیدگاه عمومی نسبت به رعایت مسائل بهداشتی به وجود آمد و تشکیل کمپین‌های مختلف مانند «من ماسک می زنم»، «در خانه می مانم» و غیره نمونه‌هایی از اقبال جامعه به سمت مسائل بهداشتی است.
از مهم ترین وظایف پرسنل بهداشت در اپیدمی کرونا چیست؟
پرسنل بهداشت در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند؛ زیرا تمام تلاش آن‌ها در راستای ممانعت از بیمار شدن افراد می‌باشد و با آموزش به روش‌های مختلف، بیماریابی سریع، پیگیری اطرافیان بیماران، انجام تست های pcr و رپید و حتی در ارجاع بیماران به بیمارستان و پیگیری بعد از ترخیص آن‌ها نیز فعالیت دارند.
نظارت بر رعایت پروتکل‌ها توسط ادارات، بانک‌ها و صنوف مختلف، نظارت بر دفن بهداشتی متوفیان کرونا، غربالگری جمعیت از نظر ابتلا به کرونا، واکسیناسیون کرونا برای افراد واجد شرایط، مراجعه تیم‌های بحران به مجتمع‌ها و مکان‌هایی مثل خوابگاه‌ها جهت اقدام به موقع و جلوگیری از سرایت ویروس کرونا به سایر افراد، همراهی در طرح شهید سلیمانی و... از دیگر فعالیت‌های کارکنان بهداشت است. 
لازم به ذکر است تاکنون بیشتر از ۲۰۰ نفر از کارکنان مرکز بهداشت سنندج به کووید مبتلا شده‌اند که از این میان ۱۸ نفر از آن‌ها بستری شدند.
سطح کلی رعایت بهداشت را در شهر سنندج چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 
رعایت بهداشت در حال حاضر کمتر از سطح مورد انتظار است. متاسفانه به محض کاهش آمار بستری و مرگ و میر رعایت پروتکل‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند. باید توجه داشت رعایت پروتکل فقط شامل استفاده از ماسک نیست، بلکه عدم حضور در تجمع‌ها(حتی ۴-۵ نفر در فضای بسته)، عدم مسافرت و دیدو بازدید، استفاده از تهویه توسط ادارات و صنوف هم جزو پروتکل‌های بهداشتی است.
رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا چە اندازە در جلوگیری از مبتلا نشدن بە کرونا و کاهش جهانی آن تاثیر گذار بودە است؟
هر زمان پروتکل‌ها با شدت بیشتری رعایت شده و مردم، مسئولین و کارکنان ادارات با همدلی نسبت به رعایت آن‌ها اقدام کردند، شاهد کاهش ابتلا و مرگ و میر بودیم.
در مرکز بهداشت دانشجویان چە رشتە‌هایی مشغول بە کار می باشند و بیشترین شاغلین مربوط بە کدام رشتە می باشد؟
فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای، آزمایشگاه، کارشناس سلامت روان، کارشناس تغذیه، بهداشت عمومی، بهداشت خانواده، کارشناس مامایی، دستیار دندانپزشکی، کارشناس آموزش بهداشت، کارشناس فناوری، کارشناس مبارزه با بیماری‌ها، بهورزها می‌توانند در مراکز بهداشت مشغول به کار شوند و در حال حاضر مراقبین سلامت(شامل ماما و کارشناسان بهداشت خانواده و عمومی) بیشترین شاغلین در این مراکز هستند.
پیشنهاد شما در رابطه با رعایت اصول بهداشتی به مخاطبان مفدا کردستان چیست؟
بطور کلی علاوه بر بیماری‌های واگیر مانند کرونا ما بایستی به عوامل خطری که سبب بیماری‌های غیرواگیر می شوند نیز توجه جدی داشته باشیم. متاسفانه این بیماری‌ها علل حدود ۷۰ درصد مرگ‌ها را شامل می‌شوند. کم تحرکی، تغذیه نامناسب، مصرف الکل و دخانیات از عوامل خطر اصلی این بیماری‌ها هستند، همچنین مصرف بیش از انداره نمک، قند، شیرینی و چربی سبب فشار خون بالا، اضافه وزن و چاقی و دیابت در استان شده که در مواردی از میانگین کشوری نیز بالاتر است. این رفتارهای غیربهداشتی احتمال ابتلا به سرطان‌ها را هم بالا می برد.
علاوه بر بعد جسمی باید به سلامت روان نیز توجه نمود، متاسفانه عده زیادی از مردم هنوز هم از مراجعه به روانشناس و روانپزشک سر باز می‌زنند، درحالیکه همانطور که ما برای سلامت جسم خود لازم است به پزشک مراجعه کنیم، گاهی هم مراجعه به روانشناس و روانپزشک و انجام مشاوره لزوم پیدا می‌کند.
تنظیم: پریسا نصراللهی و ژینو کریمی خبرنگاران سرویس فرهنگی مفدا کردستان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.