یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۲

تک تک ما مسئول نهادینه شدن نگرش «پیشگیری بهتر از درمان»هستیم./در مقطع کنونی به احساس مسئولیت بیشتری احتیاج داریم‌

تک تک ما مسئول نهادینه شدن نگرش «پیشگیری بهتر از درمان»هستیم./در مقطع کنونی به احساس مسئولیت بیشتری احتیاج داریم‌.

روژین خانی سردبیر کانون محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگوی اختصاصی با مفدا کردستان از انگیزه، اهداف و دغدغه‌های این کانون تازه تاسیس می‌گوید و با اشاره به تدابیر این کانون وظایف هر یک از ما را در رابطه با حفظ محیط‌ زیست یادآور می‌شود.

 لطفاً خودتان را معرفی بفرمایید؟
رۆژین خانی هستم؛ دانشجوی ترم ۶ رشته‌ی مهندسی بهداشت محیط و سردبیر کانون تازه تاسیس محیط زیست دانشگاه علوم‌پزشکی کردستان.

از انگیزه تان برای تاسیس کانون محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی کردستان برایمان بگویید؟
جای این کانون را در دانشگاه خالی احساس می‌کردیم، اینکه در مکانی چون دانشگاه علوم پزشکی که باید بیشترین دغدغه‌ی بهداشت و معضلات مربوط به محیط زیست را داشته باشد، هیچ صنف و گروهی در این باره فعالیت نداشت و ما به‌عنوان دانشجویان رشته بهداشت محیط که مشکلات محیط‌زیستی با رشته‌ی ما مرتبط‌تر است و می‌توانیم از جوانب علمی و مهندسی این معضلات را درک کنیم، با مشورت اساتید دلسوز تصمیم گرفتیم در این کار پیش‌گام شویم.

در مورد اهداف و وظایف اصلی کانون محیط زیست برایمان بگویید؟ و چه برنامه‌هایی برای سال جاری در دستور کار این کانون قرار دارد؟️
اطلاع رسانی ، آگاه سازی عمومی و بیان‌ شفاف عواقب و حتی نتایج فعلی معضلات زیست محیطی و همچنین تشکیل گروه‌های مختلف برای فعالیت‌های ریز و درشت محیط زیستی، مانند سایر سازمان‌های ngo در این حیطه، قطعاً در برنامه‌های کانون قرار دارد .

اما جدا از این موارد قصد داریم به کمک اساتید دلسوز و سایر مسئولان دانشگاه، با اداره‌های مختلف مربوطه ارتباط برقرار کنیم و فعالیت‌های حرفه‌ای‌ تر و تخصصی‌تری در زمینه‌ی رشته‌ی مهندسی بهداشت محیط انجام دهیم .

شرایط عضویت در کانون محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی کردستان شامل چه مواردی می‌شود؟
شرایط عضویت تنها به علاقه و دغدغه‌ی فردی بر می‌گردد؛ اینکه چقدر محیط‌زیستی که در آن زندگی می‌کنیم و معضلاتی که در حال حاضر با آن‌ها روبرو هستیم برای ما اهمیت دارد.
کسانی که تمایل داشته باشند می‌توانند با آیدی زیر در ارتباط باشند.
@HRaheleتدابیر کانون محیط زیست برای حفاظت از طبیعت شامل چە مواردی می باشد؟
در وهله ی اول ایجاد دغدغه و فرهنگ‌سازی محیط زیستی در جامعه‌ی آینده‌ی بهداشت و درمان که از دانشگاه خود ما یعنی علوم پزشکی کردستان، فارغ  التحصیل می شوند و ان شاءالله گسترش آن به سایر دانشگاه‌ها و شهر سنندج .
تک تک ما مسئول نهادینه شدن نگرش «پیشگیری بهتر از درمان» هستیم و در مقطع کنونی به احساس مسئولیت بیشتری احتیاج داریم .


آیا ارتباطی در میان پاندمی کرونا و محیط زیست وجود داشتە است ؟
 قطعاً وجود داشته است؛ شیوع کرونا اگرچه از جهت کاهش تولید گازهای گلخانه ای، در مقطعی کوتاه، به زمین کمک کرد اما با توجه به رشد فزاینده مصرف مواد ضدعفونی کننده و اقلام بهداشتی پلاستیکی، شاهد روند رو به افزایش تولید پسماندهای عفونی و بیمارستانی هستیم که رهاسازی آنها در طبیعت برای محیط زیست زیانبار است.
تخمین زده شده است که بعد از اپیدمی کرونا بیش از ۱/۵ میلیارد ماسک وارد اقیانوس ها شده است .
توصیه ی ما استفاده از ماسک های پارچه ای به جای اقلام یک بار مصرف و پلاستیکی است .
سخن پایانی؟
در زمینه ی مسائل زیست محیطی در درجه ی اول باید دغدغه‌مند باشیم و در ضمیر ما نهادینه شود که به هیچ وجه عامل ایجاد یا تشدید آنها نباشیم و در درجه ی دوم «مطالبه گر» باشیم . هوای پاک و سالم ، محیط تمیز و عاری از آلودگی، آب سالم و ... حق ماست و بسیار متخصصین در جهت تامین آن‌ها آموخته‌اند و تلاش می کنند و یقیناً با رعایت استانداردهای لازم در زمینه‌ی نیازهای اولیه‌ی حیات ، بیماری‌های منحوسی چون کرونا، سرطان و ... به حداقل می رسند .
سخن پایانی اینکه یک دست صدا ندارد و اگر بخواهیم در چنین هدف با ارزشی موفق شویم به کمک تمامی افراد آگاه جامعه، علی‌الخصوص دانشجویان عزیز، اساتید بزرگوار و کارکنان گرامی دانشگاه علوم‌پزشکی کردستان احتیاج داریم.
امیدواریم کمک و دلسوزی خود را از ما دریغ نکنند.
بلکه گامی هرچند کوچک هم شده در جهت پاکی و بالا بردن کیفیت زندگی خود برداریم.
با عرض تشکر و سپاس.

تهیه و تنظیم: پریسا نصراللهی،ژینو کریمی/ خبرنگاران سرویس فرهنگی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.