یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷

روز جهانی بهداشت؛

روز جهانی بهداشت ،هفته سلامت و پوشش همگانی بهداشت گرامی باد.

د ع پ دزفول

هفته سلامت و روز جهانی بهداشت مصادف با ۱۸ فروردین روز جهانی بهداشت نامگذاری شده است،پوشش همگانی بهداشت متضمن این نکته است که تمامی افراد و جوامع بتوانند در هر زمان و هر مکانی که به خدمات بهداشتی با کیفیت نیاز داشته باشند، بدون بار مالی به آن دسترسی داشته باشند.

به گزارش مفدا دزفول، روز جهانی بهداشت مصادف با ۱۸ فروردین روز جهانی بهداشت نامگذاری شده است در سال ۱۹۴۸ تعدادی از کشورها این روز را به نام روز جهانی بهداشت نامگذاری کردند تا بهانه ای باشد برای تشویق دولت ها، سازمان ها و شرکت های مختلف به سرمایه گذاری در امور بهداشتی و ساختن آینده ای سالم تر همچنین روز بهداشت جهانی یاد آور روزی است که گروهی از کشورهای جهان در سال ۱۹۴۸ تشکیل سازمان بهداشت جهانی را مورد تصویب قرار دادند.

پوشش همگانی بهداشت متضمن این نکته است که تمامی افراد و جوامع بتوانند در هر زمان و هر مکانی که به خدمات بهداشتی با کیفیت نیاز داشته باشند، بدون بار مالی به آن دسترسی داشته باشند. این امر شامل طیف وسیعی از خدمات مورد نیاز در سراسر عمر از ترویج  و ارتقا سلامت تا پیشگیری ، درمان ، بازتوانی و مراقبتهای تسکینی است و به بهترین نحو بر پایه یک سیستم قوی مراقبتهای  بهداشتی اولیه، قابل عرضه می باشد. همچنین بهبود غذا و تغذیه به عنوان دومین اصل سیستم PHC درنظر گرفته شده است.

تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد                        وجود نازکت آزرده گزند مباد   

میل به پاکی در فطرت انسان

خداوند یکتا در فطرت آدمی خداپرستی، طلب خیر «پاکی» بیزاری از ناپاکی و میل به پاکیزگی را به امانت نهاده و چون نیاز به سلامت، فطری و ضامن بقای نسل آدمی بوده، برای همین، اسلام با تحریم پلیدی ها و ترویج و تشویق به پاکیزگی و پاکیزه ها، راه رسیدن به این هدف را فراهم ساخته است.

پرورش تن، نه  تن پروری

آموزش های اسلام، براساس حفظ و رشد سلامت جسم است، بنابراین، پرورش جسم در حدود پرورش علمی، بهداشت، سلامت و تقویت جسم تا نیرو گرفتن جسم، کمال است و همه کسانی که بدنی نیرومند دارند، این نیرومندی کمال آنان شمرده می شود؛ مثلاً حضرت علی ـ[ علیه السلام ]ـ نیرومند بوده و قدرت بدنی داشته است و این از کمالات آن حضرت است. تن پروری که در اسلام نکوهیده شده، جز پرورش تن به معنای بهداشت است.

توجه به سلامت؛ محور بسیاری از احکام

علت حرمت بسیار از امور در شرع مقدس اسلام، آسیب آن ها بر بدن است، این از پذیرفته شده های فقهی و اصل کلی، در نزد فقیهان بوده که هر چیزی زیانش برای جسم انسان آشکار شود، قطعا حرمت دارد، اگرچه، هیچ دلیلی از قرآن و سنت در مورد آن وجود نداشته باشد. حال اگر زیانش آن اندازه کم باشد که بدان اعتنا نشود، از آن مکروه یاد می شود و می گویند ترک آن مستحب است، اما اگر چیزی زیانش قطعی بود، از دیدگاه اسلام قطعا حرام است. اصولاً در بسیاری از احکام اسلامی رعایت نکته های مهم بهداشتی نهفته است.

پاکیزگی؛ سنّتی اسلامی

استاد شهید مطهری درباره آموزه های بهداشتی اسلام، چنین می فرمایند: «نظر به این که اسلام هیچ دستور گزافی نمی دهد، اموری را که اسلام سنّت کرده است، باید به صورت یک اصل حفظ کنیم، اسلام برای غذا خوردن آدابی ذکر کرده است. اسلام دین تشریفاتی نیست، بلکه اگر آدابی را ذکر کرده، حساب نموده است. اسلام به سلامت انسان اهمیت می دهد. می خواهد دندان، معده و اعصاب انسان سالم باشد و تنها به جنبه های روانی نمی پردازد.»

نظافت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله

استاد مطهری [ رحمهم الله ] درباره سیره رفتاری پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در رعایت بهداشت چنین می فرمایند:

«پیامبر باید شرایطی در او باشد که وجودش حتی از جنبه جسمانی نیز جذاب باشد. خیلی از چیزهاست که اثر تنفیر دارد؛ یعنی مردم را از اسلام متنفّر می کند، مثلاً نظافت در اسلام بدون شک سنت است و مستحب مؤکّد. نظافت در ایمان است و پیغمبر ما نظیف ترین مردم زمان خویش بودند. امروز هم اگر ایشان بودند، او را مردی فوق العاده نظیف می دیدیم. یکی از چیزهایی که پیامبر هیچ گاه از آن جدا نمی شد و به آن توصیه می فرمود: استعمال عطر و بوی خوش بود»

روز بهداشت جهانی که همه ساله در کشورهای مختلف جهان، از جمله ایران برگزار می شود، تاکیدی است بر این مهم و یاد آور رسالت و وظیفه خطیری است که مردم و مسئولان جامعه به صورت متقابل در این زمینه بر عهده دارند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.