یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹

شعار امسال روز سلامت: عدالت بهداشتی

روز جهانی بهداشت با وبینار «فراخوانی فوری برای همکاری با یکدیگر برای رفع نابرابری‌های بهداشتی» گرامی داشته میشود.

شعار امسال روز سلامت: عدالت بهداشتی

روز جهانی بهداشت 2021 با نام «عدالت بهداشتی» نام‌گذاری شده‌است، که آغاز کارزاری برای ایجاد برابری یک‌ساله با هدف گردآوری مردم برای ساختن جهانی عادلانه و سالم خواهد بود. کووید-19 نابرابری‌های بهداشتی را آشکارتر و عمیقتر کرده است. بر اساس تجزیه و تحلیل‌های اقتصادی-اجتماعی کنونی پیش‌بینی می‌شود نابرابری‌ها در آینده افزایش یابد، و این مسأله عدالت سلامت و حق سلامت را برای همگان پررنگتر میکند. روز جهانی بهداشت (سلامت) سال 2021 خواستار اقدام فوری برای مقابله با نابرابری‌های بهداشتی، با تمرکز بر کووید-19 و بازسازی منصفانه است.

به گزارش مفدا بهشتی -7 آوریل 1948م. در نیویورک، نخستین اساس‌نامه‌ی کنفرانس بین‌المللی بهداشت را سازمان بهداشت جهانی تدوین کرد. هم‌چنین در ژوئن همان سال، نخستین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی در ژنو با حضور نمایندگان بیش از 61 کشور جهان تشکیل شد. از آن سال به بعد، همه ساله چنین روزی را با نام «روز جهانی بهداشت» در کشورهای مختلف گرامی داشته می‌شود.

بدین منظور، سازمان بهداشت جهانی، وبینار بزرگ «فراخوانی فوری برای همکاری با یکدیگر به منظور رفع نابرابری‌های بهداشتی» (An urgent call to work together to tackle health inequities) را ترتیب داده‌ و این اقدام برای روز جهانی بهداشت (سلامت) در سال 2021 تعریف شده‌است. این وبینار، بخشی از مجموعه برنامه‌های وبیناری و ظرفیت‌سازی‌ست که برای کل جهان در روز جهانی بهداشت و با همکاری بخش‌های مختلف سازمان بهداشت جهانی (WHO) و دفترهای منطقه‌ای آن در سراسر سال 2021 برگزار می‌شود.

افتتاح این رویداد مجازی، با سخنرانی مدیر کل سازمان بهداشت جهانی همراه است. سپس میزگردی با موضوع‌های: «چگونه نابرابری‌ها در وضعیت کنونی شیوع کووید-19 گسترش می‌یابند؟»، «چه مواردی برای تغییر وضعیت نابرابر به عدالت بهداشتی نیاز است؟» و «چگونه می‌توانیم عدالت بهداشتی را بازسازی کنیم؟»

گفتنی‌ست سازمان بهداشت جهانی به منظور شرکت در این رویداد، از همگان، به‌ویژه: نمایندگان دولت‌ها، دانشگاه‌ها، مؤسسه‌های پژوهشی، و سازمان‌ها و نهادهای مشارکت‌کننده در امور بهداشت و سلامت  دعوت کرده است.

Zoom webinar

https://who-e.zoom.us/j/93936902104

Passcode: WHD070421

https://www.who.int/news-room/events/detail/2021/04/07

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.