یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۱

۱۵ فروردین روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی گرامی باد

ذخایر

۱۵ فروردین به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است. علت انتخاب این روز ابلاغ فرمان مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی مبنی بر راه اندازی زیست بانک بوده است.

۱۵ فروردین به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم جمهوری اسلامی ایران ثبت شد.علت انتخاب این روز ابلاغ فرمان مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی مبنی بر راه اندازی زیست بانک بوده است.  بنابراین پیشنهاد ۱۵ فروردین به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران برای شورای فرهنگ عمومی از سوی مرکز ملی ذخایر زنتیکی و زیستی ایران ارسال شد که با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و توسط رییس جمهوری و ماده واحده " تعیین مناسبت های تقویم رسمی سال ۱۳۹۴ هجری شمسی ابلاغ شد.

افزایش روزافزون پیشرفت های علمی در شاخه های گوناگون باعث شده تا هر روز گره ای از مشکلات گشوده شده ، مسیرها کوتاه گشته و کیفیت زندگی افزایش یابد. یکی از شاخه های مهم دانش و تکنولوژی ، زیست فناوری است که امروزه در کشاورزی، سلامت و صنعت نقش مهمی دارد و به عنوان یکی از محورهای توسعه پایدار مدنظر است و روی آن سرمایه گذاری های کلان می شود.

از مهمترین عناصری که زیست فناوری به آن وابسته است؛ ذخایر ژنتیکی و زیستی می باشد که به علل گوناگون همواره در حال انقراض و تغییر هستند. انقراض هر نمونه زیستی یعنی از دست رفتن گنجینه ای با ارزش که فقدان آن ممکن است زندگی بشر را تهدید کند.

تلاش برای حفظ و بهره برداری از ذخایر زیستی از اوایل قرن بیستم در دنیا شروع شده و همواره رو به افزایش است. کشور ایران به دلیل برخورداری از تنوع زیستی گسترده ، یکی از غنی ترین منابع ذخایر ژنتیکی و زیستی است که برخی از آنها را در هیج جای دیگری یافت نمی شوند. از این رو مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با هدف شناسایی ، جمع آوری ، نگهداری ، کشت و تکثیر گونه های زیستی و ذخایر ژنتیکی در تلاش است تا از این ذخایر محافظت نموده و با در اختیار قرار دادن این منابع به مراکز علمی ، دانشگاهی و پژوهشی ، زمینه استفاده بهینه از آنها را فراهم آورد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.