شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۷

در جلسه با معاون وزیر بهداشت بیان شد؛

حقوق دستیاران حتی هزینه‌های خورد و خوراک آنان را تأمین نمی‌کند

جلسه دستیاران با معاون وزیر بهداشت

دستیاران پزشکی خواستار توجه جدی وزارت بهداشت به حقوق بسیار اندک دستیاران شدند و تأکید کردند: «حقوق دستیاران حتی هزینه‌های خورد و خوراک آن‌ها را تأمین نمی‌کند!»

به گزارش مفدابهشتی به نقل از خبرگزاری مهر- در جلسه‌ای با حضور جمعی از مدیران حوزه آموزش پزشکی و معاون آموزشی وزارت بهداشت از برگزیدگان دوره‌های ۴۶ و ۴۷ آزمون پذیرش دستیار تخصصی تجلیل شد.

این نشست به منظور قدردانی از دستیاران نمونه و بررسی مشکلات آنها و با حضور دکتر حق‌دوست معاون آموزشی وزیر بهداشت، دکتر پاسالار مدیر امور نخبگان و دانشجویان استعداد درخشان، رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر شیرزاد رییس پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا و مسؤولان حوزه آموزش در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد.

در این جلسه دکتر علی اکبر حق‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: «متأسفانه در دنیا بسیار زود دیر می‌شود و بسیار زودتر از آن‌چه تصور می‌کنیم پیری به سراغمان می‌آید و باید ببینیم چه کرده‌ایم و نتیجه چه شده است؟ متأسفانه در هر صورت، انسان حسرت گذشته را می‌خورد که گاهی این حسرت خوردن‌ها آگاهانه و گاهی غیر آگاهانه است.»

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان این‌که اگرچه هوش یکی از عوامل موفقیت است اما ارتباط آن با موفقیت و خدمت به خلق تنگاتنگ نیست، افزود: «چه بسا کسانی که بضاعت بسیاری هم نداشتند، اما اثرات ماندگاری را در صفحات نانوشته تاریخ به یادگار گذاشته‌اند.»

حق‌دوست گفت: «اگرچه کسانی مثل بوعلی سینا و رازی و… را در صفحات روشن تاریخ می‌بینیم، اما هزاران نفر سوختند و خاموش شدند و زجر کشیدند تا این شخصیت‌ها چون ستاره درخشیدند.»

وی یادآوری کرد: «یکی از معضل‌های زندگی من این است که چطور و چگونه در لحظات آخر عمر از خودم راضی باشم؟ زمان نیز با سرعت می‌گذرد و هر لحظه احساس می‌کنم روی پل صراط در حرکت هستم و تداوم این حرکت به نیتی که داریم بستگی دارد؛ زیرا اگر به فکر نباشیم سقوط می‌کنیم لذا باید در حق یکدیگر دعا کنیم تا خداوند کمک کند و خود نیز عزم مان را استوار سازیم تا زندگی چند روزه دنیوی هم برای خودمان و هم برای دیگران زیبا باشد.»

حق دوست در ادامه با اشاره به همراهی علم اکتسابی با علم لدنی گفت: «به دانشجویان برگزیده دستیاری توصیه می‌کنم حال که خداوند نعمت ویژه استعداد را به شما عطا فرموده و شروط شکوفایی آن مهیا شده است، به ابزار علمی جدید مسلح شوید؛ زیرا تا رسیدن به نخبگی، راه درازی را پیش رو دارید.»

معاون آموزشی وزارت بهداشت تأکید کرد: «نخبه، خبره‌ای‌ست که کاری نو برای جامعه انجام دهد و تا رسیدن به سر آمدی و مرجعیت، راهی طولانی، ابزاری محدود و عمری اندک دارد. بنابراین، اگر کسانی مانند علامه طباطبایی به آن مرحله از علم دست یافتند قطعاً فقط با مطالعه نبوده است و بحث متافیزیک با دنیای مادی بسیار ملموس است که باید تلاش کنیم آن را درک و حس کنیم.»

حق‌دوست ابراز امیدواری کرد که به امید خدا جانشینان وی در سال‌های آتی با آمادگی بتوانند بهتر در راه تعالی مملکت و بشریت گام بردارند.

در ادامه دکتر پروین پاسالار، مدیر امور نخبگان و دانشجویان استعداد درخشان اظهار کرد: «در این کشور امکانات فراوانی وجود دارد که باید با کاوش دقیق، نیازمندان به خدمات‌رسانی را شناسایی کنیم و ارتباط آنان را با توانمندان فراهم سازیم. بدین منظور، همراهیِ شما استعدادهای درخشان و نور دیدگان‌مان برای ما بسیار مهم است.»

یکی از مهم‌ترین ارکان این جلسه، پاسخ‌گویی مسؤولان حاضر به پرسش‌ها و مشکلات دانشجویان برگزیده در حوزه مسایل و مشکلات مالی، سربازی نخبگان، بررسی علت کاهش انگیزه دانشجویان و کیفیت آموزش موجود بود.

دستیاران اظهار داشتند در حالی که حداقل حقوق ۴ میلیون تومان تعیین شده است، یک رزیدنت بدون حق کار در بیرون، ۲.۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرد که به هیچ وجه هزینه‌های خورد و خوراک آنان را تأمین نمی‌کند، چه برسد به هزینه‌های مسکن و غیره و درخواست داشتند که مسؤولان به صورت بسیار جدی برای رفع این معضل اقدام کنند.

در این جلسه بهروز رحیمی، رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از کارهای در حال انجام برای دستیاران خبر داد که از آن جمله می‌توان به اعطای وام ۱۵ میلیونی به ۱۰ هزار نفر از دستیاران، استفاده ۳۷۰۰ نفر از دستیاران از بیمه سلامت و بیمه تأمین اجتماعی ۱۴ هزار دستیار در سال ۱۴۰۰ با عاملیت صندوق‌رفاه نام برد.

هم‌چنین درمورد موضوع سربازی نخبگان با حضور دکتر شیرزاد، رییس پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا نیز بحث و بررسی شد.

دکتر شیرزاد گفت: «نخبگان علوم پزشکی برای انجام خدمت مقدس سربازی به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول، پروژه تحویل می‌دهند و پس از تأیید آن، کارت پایان خدمت دریافت می‌کنند. گروه دوم با مراجعه به بنیاد امور ملی نخبگان و دریافت معرفی‌نامه به مراکز نظامی مراجعه می‌نمایند و در مراکز پژوهشی و غیره از ایشان استفاده خواهد شد.»

در پایان این جلسه، از برگزیدگان دوره ۴۶ و ۴۷ آزمون پذیرش دستیار تخصصی تجلیل شد و هدایای خود را از معاون آموزشی وزیر بهداشت دریافت کردند.

این برگزیدگان در دوره ۴۶ آزمون پذیرش دستیار تخصصی بدین قرار هستند:

· دکتر امین عبدی راد رتبه اول.

· دکتر زهرا احسانی رتبه دوم.

· دکتر سینا دل آذر رتبه سوم.

· دکتر محمداحدی فرد مقدم رتبه چهارم.

· دکتر حمید جمشیدیها رتبه پنجم.

· دکتر امین رضا آبخو رتبه ششم.

· دکتر مهدی غفاری رتبه هفتم.

· دکتر علی آب زیرکان رتبه هشتم.

· دکتر بهزاد جعفری رتبه نهم.

· دکتر سینا صادقیان رتبه دهم

برگزیدگان دوره ۴۷ آزمون پذیرش دستیار تخصصی به ترتیب به قرار زیر هستند:

· دکتر غزاله تفاق رتبه اول.

· دکتر هانیه زیدآبادی نژاد رتبه دوم.

· دکتر برنا علی نژاد رتبه سوم.

· دکتر میلاد ملت اردکانی رتبه سوم.

· دکتر میلاد به نژاد رتبه پنجم.

· دکتر محمدرضا نظری رتبه ششم.

· دکتر الهه زارعی رتبه ششم.

· دکتر محمد ارجمند رتبه ششم.

· دکتر پدرام افشار رتبه نهم.

· دکتر شایان کهن شادشیرازی رتبه نهم

کد خبر 5179276

منبع خبر: https://www.mehrnews.com/news/5179276

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.