شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹

معرفی اولین شهر خشت خام جهان،آداب و رسوم و اماکن تاریخی آن از زاویه کانون گام

معرفی اولین شهر خشت خام جهان،آداب و رسوم و اماکن تاریخی آن از زاویه کانون گام

کانون گردشگری گام دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد در پست اینستاگرامی خود به معرفی اماکن تاریخی شهر یزد پرداخت که با هم میخوانیم.

به گزارش مفدا یزد، یزد مرکز استان و شهرستان یزد، در مجاورت و نزدیک به مرکز ایران است. در منطقه فلات مرکزی ایران واقع شده‌ و در بین رشته‌های شیرکوه در دشتی گسترده به نام دشت یزدـ اردکان قرار گرفته‌است.
 بافت تاریخی شهر یزد در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۵۰۰۰، به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. شهر یزد به دلیل معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده‌اش در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این شهر تاریخی به عنوان اولین شهر ایران و بیست و دومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

در دهه پنجاه سخنران محمدتقی فلسفی به یزد لقب «حسینیه ایران» داد، وجود حسینیه‌های بزرگ و مجهز و همچنین سبک سینه زنی و نوحه خوانی خاص و نخل برداری ظهر عاشورا و برپایی روضهٔ حسین بن علی در طول سال دلیل این نامگذاری است.

مردم یزد در دهم فروردین ۱۳۵۷ به مناسبت چهلم قیام مردم تبریز در اعتراض به رژیم ستم شاهی به خیابان‌ها آمدند و چهار نفر از جوانان به نام های رضا نامداری، شهریار مرادی، مهدی قدکفرشان و حسین پارساییان از سوی ماموران رژیم به شهادت رسیدند.

به همین مناسبت دهم فروردین در تقویم به نام یزد ثبت شد. این روز مبارک مردم یزد و همه ی ما دانشجوها که با این شهر جهانی خاطره ها ساختیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.