دوشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۹

گفتگوی اختصاصی مفدا شهرکرد با رئیس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی؛

بهره گیری از ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در تولید دارو بر پایه گیاهان بومی

تولید داروی گیاهی

با توجه به اینکه چهارمحال و بختیاری به عنوان قطب بزرگ تولید گیاهان دارویی کشور مطرح است، انجام فعالیت های علمی و پژوهشی در راستای بهره گیری از این گیاهان و تولید داروی گیاهی توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد حائز اهمیت است.

خبرنگار مفدا شهرکرد در بازدید میدانی از مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و مصاحبه اختصاصی با مسئولین دانشگاهی به معرفی این مرکز و فعالیت های آن پرداخته است.

رئیس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در این باره گفت: این مرکز از سال ۱۳۸۶ به عنوان دومین مرکز تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تاسیس شده است.

دکتر حسین امینی در تشریح این خبر افزود: مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با هدف استفاده و بهره گیری از ظرفیت استان چهارمحال و بختیاری در رویش گیاهان دارویی، راه اندازی گردید.

وی افزود: در این مرکز تحقیقاتی، پس از مطالعه بر روی ترکیبات مختلف گیاهان دارویی، می توان داروی گیاهی جهت درمان بیماری های مختلف تولید و پس از طی مراحل قانونی و علمی در اختیار بیماران قرار داد.

رئیس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به زمینه فعالیت گسترده این مرکز گفت: طیف های مختلف داروشناسی(Pharmacology) مثل  داروشناسی عصبی یا نوروفارماکولوژی و... می توانند با بهره گیری از این مرکز، ترکیبات طبیعی بر روی بیماری های مختلف مثل بیماری دیابت، التهاب روده، امراض قلبی و ... را مورد بررسی قرار دهند.

دکتر امینی با اشاره به افرادی که می‌توانند با این مرکز فعالیت داشته باشند خاطرنشان کرد: دانشجویان پزشکی دکترای عمومی در زمینه پایان نامه ها، وهمچنین سایر دانشجویان با ارایه طرح تحقیقاتی با همکاری اساتید دانشگاه می توانند در مرکز تحقیقات گیاهان دارویی شروع به فعالیت کنند.

وی تصریح کرد: مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با دیگر مراکز علمی همچون سایر دانشگاه ها و واحد ها و مراکز آموزشی نیز در زمینه انجام طرح های تحقیقاتی مشارکت و همکاری می کند.

دکتر امینی درخصوص پتانسیل های موجود در مرکز تحقیقاتی گیاهان دارویی گفت: وجود هفت عضو هیئت علمی پژوهشی که به صورت ویژه و اختصاصی در مرکز تحقیقات گیاهان دارویی فعالیت دارند وهمچنین همکاری مستقیم اعضای هیئت علمی دانشکده های پزشکی، پیراپزشکی و ... دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از جمله پتانسیل ها و مزیت های این مرکز بشمار می رود.

وی در ادامه گفت: تمام افرادی که در دانشگاه محقق هستند می‌توانند با مرکز تحقیقات دارویی همکاری کنند.

دکتر امینی اضافه کرد: تاکنون تعدادی از طرح های تحقیقاتی مرکز گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد بعد از طی مراحل مختلف علمی، در تحقیقات کلینیکال ترایال مورد ارزیابی قرار گرفتند که خوشبختانه نتایج بسیار خوبی از این تحقیقات دریافت شده است.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال این تحقیقات، در حال پیگیری مدارک و مستندات در مورد اثر بخشی بعضی از ترکیبات گیاهان که در مراحل بالینی به نتیجه رسیده و اثربخش بودند، برای ارسال به معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم.

دکتر امینی افزود: پیش بینی شده پس از تایید معاونت غذا و دارو و همچنین طی مراحل قانونی و علمی بتوان نتایج تحقیقات را در قالب یک محصول نهایی به ثبت رساند.

در بازدید از این مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دریافتیم که؛

- طرح‌های تحقیقاتی مرکز در راستای تولید دارو با تاکید بر استفاده از گیاهان بومی و اندمیک استان چهارمحال و بختیاری و یا تولید مواد اولیه دارو، مکمل‌های دارویی و... مورد بررسی قرار می گیرند.

- طرح های تحقیقاتی پیشنهادی برای هر گیاه دارویی که جنبه نوآوری داشته باشد در این مرکز ارزیابی و منجر به تولید محصول خواهد شد.

فاطمه اسدی دبیرانجمن دانشجویی فیتومدیسین‌ (phytomedicin-داروی مشتق‌شده از گیاهان دارویی) دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در این باره گفت: فیتومدیسین شامل‌ استفاده از مواد مختلف گیاهی برای پیشگیری و درمان بیماری هاست.


وی افزود: انجمن علمی فیتومدیسین‌ مانند سایر انجمن ها، بستری را برای انجام فعالیت های پژوهشی برای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد فراهم کرده است.

اسدی اضافه کرد: مناظره و نقد علمی، برگزاری دوره های آموزشی و تقویتی، تشکیل کارگاه های تخصصی، نشست های علمی و همچنین نشر داده های علمی از جمله فعالیت های این انجمن به شمار می رود.

وی در پایان یادآور شد: با توجه به وجود گیاهان دارویی ارزشمند در کشور و استان و همچنین روی آوردن مردم جهان به طب سنتی، اهمیت فعالیت در این حوزه دو چندان شده است.

شایان ذکر است؛ بر اساس مطالعات انجام شده؛ حدود ۸ هزار گونه گیاهان دارویی گیاهی در کشور ایران وجود دارد که از این تعداد حدود ۲۳۰۰ گونه جزو گیاهان دارویی و معطر استان چهارمحال و بختیاری است.

در چهارمحال و بختیاری حدود ۳۶۰ گونه گیاهی با خاصیت‌های دارویی، صنعتی و بهداشتی شناسایی شده و ۳۵ گونه آندمیک، منحصرا به نام استان به ثبت جهانی رسیده است.

خبرنگار مفدا : زهرا خدابنده

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.