چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲

در گفت و گوی عیدانه با دبیر کانون گنجینه دانشگاه علوم پزشکی کرمان مطرح شد؛

برآنیم تا دانشجویان در اوقات فراغت خود از ظرفیت فضای مجازی استفاده بهینه داشته باشند/ رسالت ما ایجاد دانشگاه فرهنگ ساز است

کرمان

کانون گنجینه گسترده ترین کانون فرهنگی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمان است که در گفت و گوی عیدانه با دبیر گنجینه به مشکلات و برنامه های این کانون در دوران کرونا پرداختیم. با ما همراه باشید.

به گزارش مفدا کرمان، محمد کریمی فر دانشجوی کارشناسی رادیولوژی و دبیر کانون گنجینه در خصوص چگونگی تأسیس کانون دانشجویی گنجینه و زمینه فعالیت آن،  توضیح می دهد

کانون گنجینه،  از جمله کانون های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان است که در زمینه های هنری،  اجتماعی،  ادبی و نشاط فعالیت می کند.

 تلاش این کانون در راستای کشف استعداد های دانشجویان و پرورش آن ها در هر رشته بوده است.

ایده تاسیس این کانون متعلق به محمد حسین احمدی برهان،  آیدا میزانی و سید علی سادات حسینی است که بعد از فعالیت های متعدد فرهنگی و ادبی از جمله قبیل سنم و نشریه سماور نفتی،  در سال ٩٤ تصمیم به تاسیس کانونی با عنوان گنجینه گرفتند.   کانون فرهنگی اجتماعی گنجینه،  برگزار کننده اولین ها شامل اولین مسابقه رسمی عکاسی،  اولین اردو خدمت رسانی،  اولین فیلم مستند دانشجویی، اولین برنامه نمایشی دانشجویی،  اولین مسابقات نشاط و بسیاری دیگر از اولین ها در دانشگاه علوم پزشکی کرمان است.

زمینه فعالیت کانون کاهش آسیب های اجتماعی با اولویت فقر،  اعتیاد،  افسردگی و آسیب های فضای مجازی می باشد.  در جامعه امروز آسیب های اجتماعی،  عدم شناخت کافی از فضای مجازی و ...تاثیرات جبران ناپذیری در جوامع در حال پیشرفت داشته و عدم آگاهی اقشار جامعه بخصوص قشر آسیب پذیر دانشجو،  می تواند موجب گسترش این آسیب ها شود.  

اهداف کانون  ایجاد دانشگاه فرهنگساز و برقراری شور و نشاط بین دانشجویان از طریق برگزاری مسابقات جهت استفاده بهینه و ساماندهی اوقات فراغت دانشجویان افزایش فعالیت های جمعی و هم نوع دوستی می باشد.

در حال حاضر کانون گنجینه چه تعداد عضو فعال دارد؟  وضعیت فعالیت کانون در دوران همه گیری کرونا چگونه بوده است؟

تعداد اعضای اصلی کانون که از طریق سایت کانون های دانشجویی وزارت بهداشت اقدام به ثبت نام نموده أند ۴۹ نفر می باشد که اینتنها رقم ثبتی در سایت است و اعضای کانون در فضای مجازی بیش از این ۵۰۰ نفر است.

در دوران همه گیری کرونا متأسفانه بسیاری از فعالیت های حضوری لغو شده،  از طرفی فعالیت های مجازی پیشرفت چشم گیری پیدا کرد و با استقبال دانشجویان بخصوص دانشجویان جدیدالورود همراه بود،  از جمله برگزاری لیگ مافیا،  مسابقه فن بیان و پویش های خیرخواهانه.

اعضای شورای مرکزی کانون را معرفی کنید.

آخرین انتخابات کانون گنجینه در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۹ برگزار شد که از بین کاندیداها محمد کریمی فر،  نیلوفر لطفی کامران،  عارف عابدی،  فائزه صفری و کیانا صابری به شورای مرکزی کانون راه پیدا کردند.

از برنامه های کانون در سال پیش رو بگویید.

در سال ۱۴۰۰ نیز دو برنامه پیش رو داریم که شامل برگزاری کارگاه آموزشی پیرو آسیب های اجتماعی دانشجویان در دوران کرونا و همچنین برگزاری لیگ مافیا می باشد.

چالش ها،  موانع و مشکلات پیش روی کانون ها چه بوده است؟

فعالیت فرهنگی مثل یک مثلث از سه وجه مشارکت دانشجویان،  تامین مالی و فضای مناسب تشکیل شده که متاسفانه در دانشگاه مامحیط و بستر ثابتی برای انجام این امور ایجاد نشده است.  کانون گنجینه در راستای ایجاد بستری مناسب و شاد برای دانشجویان وهمچنین همکاری با کانون های دیگر در راستای تشکیل اردو های جهادی تلاش می کند.

اگر منابع بی انتهایی داشتید چه اقداماتی رو در دانشگاه انجام می دادید؟

اقدامات خیریه در راستای استعدادیابی درکودکان بی سرپرست وآموزش های علمی،  حمایت مالی وآموزشی جهت خوداشتغالی بانوانسرپرست خانوار،  کمک مالی وآموزشی به بیماران است.

راه های ارتباطی با کانون شما چیست؟

کانون گنجینه در فضای مجازی به آدرس ganj_ine@ و ganjine.sanam @ فعالیت دارد و علاقمندان می توانند با عضویت در آن ها از اخبار کانون باخبر شوند و همراه ما فعالیت و همکاری داشته باشند.

به عنوان حرف آخر اگر مطلبی هست که عنوان نشد،  لطفا بیان کنید؟

امید داریم در سال جدید با شتابی بیشتر و با گام هایی استوارتر بتوانیم در راستای ایجاد دانشگاه فرهنگ ساز حرکت کنیم و شاهد رشد و پویایی دانشجویان درعرصه کانون های فرهنگی باشیم.

خبرنگار:نجمه حسن پور