پنجشنبه ۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵

حضرت علی اکبر (ع) الگوی جوانان عالم

روز جوان

۱۱ شعبان معظم ۱۴۴۲، مصادف با میلاد فرزند رشید و برومند ابا عبدالله الحسین، اولین شهید بنی هاشم و دلاور دشت کربلا، حضرت علی اکبر (ص) است که به مناسبت رشادت و جوان مردی آن بزرگوار در تقویم شمسی به نام روز جوان نامیده شده است

به گزارش مفدا_زاهدان، یکی از بارزترین نمونه‌های کمال و اسوه‌های پاکی و مردانگی، حضرت «علی اکبر (ع)» شهید بزرگ حماسه عاشورا و فرزند بافضیلت سیدالشهدا (ع) است. جوانی که در درس جوان مردی، مقاومت و ایمان و ادب الگوی جوانان عالم است و شایسته است از رهگذر آشنایی با شخصیت این جوان رشید اسلام درس بگیریم و نسلی را تربیت نمائیم که پویای راه نورانی آن شهید بزرگوار باشند.
حضرت علی اکبر (ع) تحت تربیت شایسته پدر بزرگوارشان، امام حسین (ع) به گونه ای مراتب رشد و کمال را طی نمودند که به بهترین صفات کمال آراسته شوند و عواملی همچون: اصالت خانوادگی، تربیت و وراثت، کسب علم و فضایل که از عناصر تشکیل دهنده شخصیت هر کس است، در وجود و زندگی او به طرز وسیعی فراهم بود. خلق و خوی ایشان و رفتار و حرکات و ادب و متانتشان در حدی اعلا و دارای برجستگی و درخشندگی بود که نقل شده است؛ رفتار و حرکات وی، رفتار پیامبر خدا (ص) را در ذهن‌ها زنده می‌کرد. علی اکبر شاخه‌ای از آن شجره طیبه و ریشه پاک بود و وارث همه خوبی‌های خاندان عصمت و طهارت به شمار می‌رفت.
خواب امام حسین و رفتار حضرت علی اکبر (ع)
در سرزمین ثعلبه هنگام ظهر امام حسین(ع) اندکی خوابید و وقتی بیدار شد فرمود: در خواب هاتفی را دیدم که می‏گفت: شما به شتاب می‏روید و مرگ شما را با شتاب به بهشت می‏برد. 
_علی اکبر(ع) که چنین سخنی را از پدر شنید گفت: پدر جان مگر ما بر حق نیستیم؟
_امام حسین(ع) فرمود: آری، به خدا قسم ما بر حق هستیم. 
_علی اکبر عرضه داشت در این صورت ما از مرگ باکی نداریم و امام حسین(ع) که از استقبال فرزندش شاد شده بود بیان داشت: فرزندم خداوند به تو جزای خیر دهد.
اولین شهید عاشورا از بنی هاشم
حضرت علی اکبر (ع) همچنین اولین شهید عاشورا از بنی هاشم بود. شجاعت و دلاوری حضرت علی اکبر و رزم آوری و بصیرت دینی و سیاسی او، در سفر کربلا به ویژه در روز عاشورا تجلی بسیاری یافت و همگان را الخصوص پدر را مجذوب خود کرد. سخنان و فداکاریهای وی در کربلا نیز به خوبی مؤید این مطلب است.
شهادت حضرت علی اکبر (ع)
روز عاشورا پس از شهادت یاران امام، اولین کسی که اجازه میدان طلبید تا جان را فدای دین کند، او بود. اگر چه به میدان رفتن او بر اهل بیت و بر امام بسیار سخت بود، ولی از ایثار و روحیه جانبازی او جز این انتظار نمی رفت. وقتی به میدان می ‏رفت، امام حسین در سخنانی سوزناک به آستان الهی، آن قوم ناجوانمرد را که دعوت کردند ولی تیغ به رویشان کشیدند، نفرین کرد. علی اکبر چندین بار به میدان رفت و رزمهای شجاعانه ‏ای با انبوه سپاه دشمن داشت. پس از شهادت وی، امام حسین (ع) صورت بر چهره خونین حضرت علی اکبر نهاد و دشمن را باز هم نفرین کرد.
مرقد مطهر حضرت علی اکبر (ع)
حضرت علی اکبر، نزدیکترین شهیدی است که با سید الشهدا، امام حسین (ع) دفن شده است. مدفن او در پایین پای اباعبد الله الحسین قرار دارد و به این جهت ضریح آن امام بزرگوار شش گوشه است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.