پنجشنبه ۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷

ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روزجوان

ولادت حضرت علی اکبر

امروز پنجشنبه، پنجم فروردین سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، برابر با یازدهم شعبان سال ۱۴۴۲ هجری قمری ولادت حضرت علی اکبر (ع) است.

به گزارش مفدا جیرفت ،۱۴۰۹ سال پیش در چنین روزی، یازدهم شعبان سال ۳۳ هجری قمری حضرت «علی بن حسین» پسر بزرگ امام حسین (ع)، نوه پیامبر اکرم (ص) در مدینه متولد شد.
وی که شباهت بسیاری به جدش حضرت محمد (ص) داشت، از محضر پدر بزرگش حضرت علی (ع) و پدرش امام حسین (ع) بهره‌های فراوان برد و خود را به فضایل اخلاقی و معارف اسلامی آراست.
حضرت علی بن حسین به دلیل تشابه اسمی با برادران کوچکترش که آن‌ها نیز علی نام داشتند، به «علی اکبر» یعنی علی بزرگتر مشهور است.
وی درجریان قیام پدر بزرگوارش علیه ظلم و طغیان حکومت اموی، نقش برجسته‌ای داشت و در ادامه این حرکت در دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری، هنگام رویارویی سپاه یزید بن معاویه با امام حسین (ع) و یارانش در کربلا، به میدان جنگ رفت و پس از نبردی شجاعانه، به شهادت رسید.
در جمهوری اسلامی ایران سالروز تولد حضرت علی اکبر (ع) به نام روز جوان نامگذاری شده است.

حضرت علی اکبر (ع) الگوی جوانان
حضرت علی اکبر (ع) فرزند ابی عبدالله الحسین(ع) بنا به روایتی در یازدهم شعبان،سال۴۳ قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود. مادر بزرگوار ایشان لیلا دختر ابی مره می باشد. وی زمانی چند در خانه امام حسین علیه السلام به سر برد و روزگاری در زیر سایه حسین (ع) بزیست. لیلا برای امام حسین (ع) پسری آورد، رشید، دلیر، زیبا، شبیه ترین کس به رسول خدا صلی الله علیه و آله رویش روی رسول ، خویش خوی رسول ، گفت و گویش گفت و گوی رسول خدا صلی الله علیه و آله؛ هر کسی که آرزوی دیدار رسول خدا را داشت بر چهره پسر لیلا می نگریست تا آنجا که پدر بزرگوارش می فرماید هرگاه مشتاق دیدار پیامبر می شدیم به چهره او می نگریستیم؛ به همین جهت روز عاشورا وقتی اذن میدان طلبید و عازم جبهه پیکار شد،امام حسین(ع) چهره به آسمان گرفت و گفت:اللهم اشهد علی هؤلاء القوم فقد برز الیهم غلام اشبه الناس برسولک محمد خلقا و خلقا و منطقا و کنا اذا اشتقنا الی رؤیه نبیک نظرنا الیه

حضرت علی اکبر در کربلا حدود ۲۵ سال داشت. برخی راویان سن ایشان را ۱۸ سال و ۲۰ سال هم گفته اند. او اولین شهید عاشورا از بنی هاشم بود. شجاعت و دلاوری حضرت علی اکبر (ع) و رزم آوری و بصیرت دینی و سیاسی او، در سفر کربلا بویژه در روز عاشورا تجلی کرد. سخنان و فداکاریهایش دلیل آن است. وقتی امام حسین (ع) از منزلگاه قصر بنی مقاتل گذشت، روی اسب چشمان او را خوابی ربود و پس از بیداری انا لله و انا الیه راجعون گفت و سه بار این جمله و حمد الهی را تکرار کرد. حضرت علی اکبر (ع) وقتی سبب این حمد و استرجاع را پرسید، حضرت فرمود: در خواب دیدم سواری می‏گوید این کاروان به سوی مرگ می‏رود. پرسید:مگر ما بر حق نیستیم؟ فرمود:چرا. پس گفت:فاننا اذن لا نبالی ان نموت محقین پس باکی از مرگ در راه حق نداریم.


روز عاشورا نیز پس از شهادت یاران امام، اولین کسی که اجازه میدان طلبید تا جان را فدای دین کند او بود. اگر چه به میدان رفتن او بر اهل بیت و بر امام بسیار سخت بود، ولی از ایثار و روحیه جانبازی او جز این انتظار نبود. وقتی به میدان می‏ رفت،امام حسین(ع) در سخنانی سوزناک به آستان الهی، آن قوم ناجوانمرد را که دعوت کردند ولی تیغ به رویشان کشیدند، نفرین کرد. علی اکبر چندین بار به میدان رفت و رزمهای شجاعانه‏ای با انبوه سپاه دشمن نمود.

پیکار سخت، او را تشنه‏ تر ساخت؛ به خیمه آمد. بی آنکه آبی بتواند بنوشد، با همان تشنگی و جراحت دوباره به میدان رفت و جنگید تا به شهادت رسید. قاتل او مره بن منقذ عبدی بود. پیکر حضرت علی اکبر (ع) با شمشیرهای دشمن قطعه قطعه شد.وقتی امام بر بالین او رسید که جان باخته بود. امام حسین (ع) صورت بر چهره خونین حضرت علی اکبر (ع) نهاد و دشمن را باز هم نفرین کرد.


قتل الله قوما قتلوک…و تکرار می‏دکرد که:علی الدنیا بعدک العفا. و جوانان هاشمی را طلبید تا پیکر او را به خیمه گاه حمل کنند. حضرت علی اکبر ، نزدیکترین شهیدی است که با امام حسین دفن شده است.مدفن او پایین پای ابا عبد الله الحسین قرار دارد و به این خاطر ضریح امام،شش گوشه دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.