چهارشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۷

به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز چوان؛

جوانی، فصل طربناک زندگی است

روز جوان

جوانی، بهار عمر و فصل طربناک زندگی بوده وهیچ دوره‌ای از زندگی چون روزگار جوانی، سرسبز و خرّم نیست و هیچ انسانی همانند زمان جوانی، توانمند و پرانرژی نیست.

به گزارش مفدا – گناباد، «روز جوان» روزی است که در تقویم کشورهای مختلف برای جوانان نام‌گذاری شده‌است. در کشور عزیزمان ایران ۱۱ شعبان، روز میلاد حضرت علی‌اکبر فرزند امام حسین (ع) به عنوان روز جوان در نظر گرفته شده‌ است.

حضرت علی اکبر (ع) فرزند ابی عبدالله الحسین علیه السلام در یازدهم شعبان سال ۴۳ قمری، (برابر با چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵) در مدینه منوره دیده به جهان گشود. پدر گرامی اش امام حسین بن علی بن ابی طالب علیه السلام و مادر محترمه اش لیلی بنت ابی مره بن عروه بن مسعود ثقفی است.

قرآن برای زندگی بشر، اُسوه و الگو معرفی می‌کند؛ «و لکم فی رسول الله اسوه حسنه». اگر پیامبر و سبک زندگی نبوی اسوه و الگوست، هر شخص و سبک دیگری اگر بخواهد اسوه و الگو باشد، باید رنگ و بوی پیامبر را داشته باشد و «اشبه الناس خلقاً خُلقاً و منطقاً برسول الله» باشد.

امام حسین علیه السلام حضرت علی اکبرعلیه السلام را عصارة بنی هاشم و شبیه ترین مردم به پیامبر صلی الله علیه وآله دانسته است. پس اگر کسی شیفتة جمال و کمال پیامبر صلی الله علیه وآله است، می‌تواند از رخسار و فضایل علی اکبر هم به پیامبر صلی الله علیه وآله برسد.

جوانی، بهار عمر و فصل طربناک زندگی بوده و هیچ دوره‌ای از زندگی چون روزگار جوانی، سرسبز و خرّم نیست و هیچ انسانی همانند زمان جوانی، توانمند و پرانرژی نیست. بسیاری از پیروزی‌ها و کامیابی‌ها، تنها در سایه جوانی امکان پذیر است و بسیاری از آرزوها و هدف‌ها نیز فقط در فرصت جوانی قابل دست یابی است.

جوانی فرصتی است که بر خلاف بسیاری از فرصت های دیگر، تنها یک بار در اختیار همه قرار می‌گیرد و چون به انجام خویش برسد، هرگز امکان تکرار نخواهد داشت.

جوان، محتاج اسوه و الگوست. اسوه و الگوی جوان، باید جوان باشد تا فضایل و کمالات این جوان دست یافتنی و ملموس شود.

یادداشت از یگانه باقرزاده عضو سرویس فرهنگی مفدا - گناباد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.